Haberler

Lauda’dan ağır eleştiri
3 dünya şampiyonluğu bulunan efsane pilot Niki Lauda, 2016’da getirilen yeni F1 sıralama formatının “aptalca” olduğunu düşünüyor.

Sıralama turları bu haftasonu yapılacak Avustralya Grand Prix’iyle başlayarak, gride ve yarışlara heyecan katmak ümidiyle getirilen yeni bir sistemle yapılacak. Bu yeni format, eski sistemin gayet düzgün işlediğini düşünen bazı pilotlar tarafından pek hoş karşılanmadı.

Mercedes F1 takımının yönetim kurulu başkanı Lauda, bu pilotların görüşüne katılanlar arasında. Lauda bu yeni sisteme karşı olsa da, bunun Bernie Ecclestone tarafından önerilen gridi ters çevirme fikrinden daha iyi olduğunu düşünüyor.

Gazzetta dello Sport’a konuşan Lauda’nın, yeni sıralama formatıyla ilgili açıklaması ise şöyle: “Yeni format aptalca görünüyor. Üyesi olduğum Strateji Grubu’nda Ecclestone, pol pozisyonu yarışını daha rekabetçi bir hale getirmek için bir yenilik yapılması gerektiği fikrini ortaya atmıştı. İlk teklif gridi ters çevirmekti, yani en hızlı zamanı yapan pilot 10. sırada başlayacak ve buna göre devam edilecekti. Bu fikir, Mercedes olarak bize çekici gelen bir fikir değildi, bu yüzden diğer alternatifi seçmek bizim için daha avantajlı oldu. Ancak Melbourne yarışına kadar bu konuda her şeyin hazır olup olmayacağını bilmiyorum.”

Sözlerine Mercedes’in bu sene de zirvedeki takım olacağını düşündüğünü belirterek devam eden Lauda; “Son şampiyonalarda daha güçlü olmamızın suçlusu Mercedes değil. Hedefimiz zirveye oynamaya devam etmek, ancak aradaki farkın azaldığını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl Ferrari’nin yarım saniye önündeydik ama bu yıl bu fark 2/10 saniyeye düşebilir.” açıklamasıyla da Mercedes’in rakiplerinin gelişmesinin farkında olduğunu ve geriye düşmemek için var gücüyle çalıştığını göstermiş oldu.

Ata Aygen

1995 yılında Ankara'da doğdum, Özyeğin Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark'a getiren şey oldu.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Şu tarz haberleri girerken daha çok bilgi verilmesi daha iyi olur. Mesela bunda yeni F1 sıralama formatı bilmeyen insanlar olabilir (mesela ben), azıcık o formattan da bahsedilse okuyan için daha anlamlı olurdu bu haber.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu