Haberler

İnsansız akıllı otopark ”Parkolay”İzmir Alsancak’ta 280 araç kapasitesiyle 2014 sonunda hizmete giren ve
Türkiye’nin en büyük ‘tam otomatik otoparkı’ unvanını taşıyan Parkolay, İzmir’deki trafik ve park sorununa önemli bir çözüm getirdi.

Tam otomatik olarak sürücülerin araçlarını el değmeden park etmelerine
olanak tanıyan ve azami 200 saniyede araç teslimatı yapabilen Parkolay, 11 katlı modern bir bina olarak İzmir’e şehircilik anlamında da estetik bir katkı yapıyor.

Büyük şehirlerdeki otopark sorununu çözmek ve akıllı şehircilik kapsamında, yenilikçi otopark sistemleri alanında çalışan ‘Parkolay’ Otomatik Otopark, İzmir Alsancak’taki projesiyle İzmir halkından tam not aldı. 2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi için yapılan ve teslim edilen tam otomatik otopark, 2015 yılında 110.000’e yakın araca hizmet verdi.

Toplamda 280 araç kapasitesine sahip ve 11 katlı olan otopark, 600 metrekare oturum alanında kurulu bulunuyor. Otopark, bu özelliğiyle bu kadar bir alanda kurulacak geleneksel katlı otopark projesinden 3 kat daha çok araca hizmet verebiliyor. Araçların azami 200 saniyede teslim alınabildiği, aynı anda 4 aracın park edebildiği ve 4 adet plaka okuma kamerasıyla biletlemenin kaydedildiği Alsancak Tam Otomatik Otoparkı, Türkiye’nin en büyük otomatik otopark sistemi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin yeni “en büyük” otomatik otopark projesini yine Parkolay inşa ediyor

Halen Türkiye’nin en büyük otomatik otoparkı olarak hizmet veren ‘Alsancak Tam Otomatik Otopark’ını inşa eden Parkolay, Manisa’da daha büyük bir projeye imza atarak Türkiye’nin yeni ‘en büyük’ otomatik otopark projesini gerçekleştiriyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilecek proje ile Manisa, 560 araç kapasitesine sahip tam otomatik otoparka sahip olacak. Türkiye’nin en büyük otomatik otoparkı olacak olan proje, 2016 yılının Mayıs ayında tamamlanacak.

Otomatik otoparklar hem trafiği azaltıyor hem de sürücüye zaman kazandırıyor

Otomatik otopark sistemlerinin büyük şehirlerdeki park sorununa yönelik, güvenli ve konforlu bir şekilde araç park etmek için inovatif ve akılcı bir çözüm olduğunu belirten ‘Parkolay’ kurucusu Müştak Ağrikli, otomatik otoparkların dünyada özellikle Japonya’da yaygın şekilde kullanılan bir otopark modeli olduğunu belirtti. Sadece Japonya’da 1,8 milyondan fazla araçlık otomatik otopark alanının bulunduğunu aktaran Ağrikli, otomatik otopark sistemlerinin günümüzde akıllı şehircilik için bir gereklilik ve güvenli bir yöntem olduğunu söyledi.

Türkiye’de özellikle otopark yapılacak alan sıkıntısı yaşanan metropollerde trafik sorununa çözüm için ‘otomatik otopark’ların yaygınlaşması gerektiğine dikkat çeken Ağrikli, “Otomatik Otopark, küçük alanlardan en yüksek verimi alabilmek için uygulanan bir sistem. Bu sistemde araç sürücüsü, aracını otoparkın giriş katında bulunan odalara bırakıyor ve biletini alarak ayrılıyor. Bu aşamadan sonra her şey otomatik olarak gerçekleşiyor. Araç, bir platform üzerinde tamamen otomatik olarak taşınarak uygun kata park ediliyor. Araştırmalar, uygun bir park yeri arayan sürücülerin trafik sıkışıklığının yüzde 30’una neden olduğunu gösteriyor. Otomatik Otopark sayesinde park yeri aramak tarihe karışıyor. Otomobilini bırakan sürücü geri geldiğinde ödeme yaparak en fazla 200 saniye gibi bir sürede, üstelik aracını çıkış yönüne döndürülmüş olarak teslim alıyor” diye konuştu.

‘Parkolay’ Otomatik Otopark hakkında

Otomatik Otopark Sistemleri konusunda Türkiye’nin ilk girişimi olarak 1998 yılından bu yana faaliyet gösteren ‘Parkolay’ Otomatik Otopark, Yalova’daki üretim tesisinde kendi Ar-Ge gücüyle yüzde 100 yerli üretim gerçekleştirmektedir. ‘Parkolay’ Otomatik Otopark, Türkiye pazarındaki öncü ve lider konumunun yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu’ya da yüksek katma değerli teknolojik sistem ihracatı yapmaktadır.

Geride bıraktığı 18 yılda, Tam Otomatik, Yarı Otomatik, Mekanik Otopark Sistemleri, Hidrolik ve Elektrikli Otopark Liftleri, Kayar-Gezer Park Platformları, Döner Tablalar gibi otomasyon içeren otopark sistemleri konusunda, Türkiye’nin ilk ve en nitelikli projelerine imza atan Otomatik Otopark Sistemleri A.Ş., yeni dönemde yoluna ‘Parkolay’ markasıyla devam etmektedir.

ANIL BULUT

Trakya Üniversitesinde Mak Müh okumaktayım.1997'de arka koltukta dikilerek babamı gözlemlemek, ne olduğunu anlamakla başladı bu tutku.Şimdilerde ise kendi aracım olan Opel Corsa ile şoför koltuğunda devam ediyor:)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu