Haberler

Lexus showroomu açıldı
Lexus, Türkiye’deki İlk Showroomunu 6 Lüks Model ile Açtı.

Lüksün yeni tanımı Lexus, Türkiye’deki ilk showroomunu İstanbul Maslak’ta açtı. 1989 yılından bu yana üretilen ve tüm dünyada göz alıcı şıklığı, kalitesi ve performansı ile “ayrıcalıklı” olmak isteyenlerin tercihi olan Lexus, satışına başladığı 6 üst premium modeli ile Türkiye’de yeni bir dönemin öncülüğünü de üstlenecek. Lexus, müşterilerinin karşısına ilk defa yaşayacakları bir deneyim ve yeni bir hizmet anlayışı ile çıkacak. Lexus için özel bir konseptle hazırlanan Maslak showroomundaki 1.000 metrekare alanda; IS, GS, LS, NX, RX ve RC modelleri bulunuyor. Lexus’un Türkiye’deki ilk showroom’unda gerçekleştirilen basın toplantısına Lexus Avrupa Başkanı Alain Uyttenhoven de katıldı.

Açılışta konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’de Lexus markasının uzun zamandır merak ve heyecanla beklendiğini belirterek, “Lexus hayranlık uyandıran bir marka. Lexus’un felsefesi ‘sadece bir otomobil üretmek değil, bir sanat eseri üretmektir. Lexus; sadece lüks bir otomobil markası değil, bir yaşam biçimidir” dedi. Bozkurt, sözlerine “Türkiye pazarına girişimiz ile birlikte lüks kavramı ülkemizde de yeniden şekillenecek. Sadece ürünümüzle değil sunduğumuz hizmetler ile de farklılığımızı yansıtacağız. Lexus’un duruşu farklı bir noktada olacak” diye devam etti.

Lexus modellerindeki işçilik kalitesi dünyada bazı otomotiv editörleri tarafından; “Buna detaylara özen göstermek diyemeyiz, bu detaylar konusunda bir takıntı” şeklinde dile getirildiğini de sözlerine ekleyen Bozkurt “Buna bir örnek vermek gerekirse; markanın üretiminden 4 yıl öncesinde 20 Japon mühendis, ailelerini de alarak Amerika’ya yerleştiler. Nedeni ise Lexus’u pazara sunmadan önce oradaki yaşam tarzını bizzat deneyimlemek ve müşteri beklentilerini anlayarak ihtiyaca uygun otomobiller üretmekti. Bu durum Lexus’un detaylar konusunda ne kadar özenli bir marka olduğunun bir göstergesi. Bugün, Lexus Amerika’da o kadar çok seviliyor ki, birçok aile çocuklarına Lexus ismini bile veriyor. Bu titizliği Başkanımız Akio Toyoda da devam ettiriyor. Başkan Toyoda, Lexus üretiminin bütün aşamalarını takip ediyor ve bizzat kendisi otomobili test etmeden üretime geçilmiyor. Bunun dünyada başka bir örneği olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Eşsiz “Müşteri Deneyimi”

İstanbul Maslak’ta açılan Lexus showroomuna gelenler farklı bir deneyime de şahit olacaklar. Markanın misafirperverliğini öne çıkaran “omotenashi” felsefesi ile şekillenen İstanbul showroomu, Lexus’un dünya çapındaki ilk yeni konseptlerinden biri oldu.

Türkiye geneline yayılmış 60’a yakın altyapı ağı ile servis hizmetlerinin, özel eğitim almış servis danışmanları tarafından gerçekleştirileceğini belirten Ali Haydar Bozkurt, “Lexus showroomuna gelen herkese, kendisini özel ve rahat hissettirecek bir hizmet sunacağız. Lexus sahipleri bizim ailemizin bir parçası olacaklar. Sevgi, bazen sevdiğinin hayatını kolaylaştırmaktır. Biz de misafirlerimizin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar sunmak istiyoruz. Hizmetlerimiz içerisinde ilk etapta söyleyeceklerimiz; Çalışma saatleri dışında showrooma gelmek isteyenlere randevuyla 7 gün/ 24 saat hizmet vereceğiz. Lexus kullanıcısı Türkiye’nin neresinde olursa olsun kendini her zaman ayrıcalıklı hissedecek. Her Lexus sahibinin kendine özel bir danışmanı olacak. İhtiyaç durumunda helikopter göndermeye, dilediklerinde bulundukları lokasyona özel hazırlanmış TIR’lar ile otomobillerini transfer etmeye kadar geniş bir hizmet yelpazemiz olacak. Otomobilin konforunu maksimum seviyede yaşamak ve otomobilin tüm özelliklerine hakim olmaları açısından Lexus sahiplerinin şoförlerine veya makam soförlerine de 2 günlük bir eğitim programı hazırladık” dedi.

Lexus’un Türkiye Hedefi 5 Yıl İçinde 1000 Adet

Lexus markası, global anlamda daha geniş ürün gamıyla daha fazla pazarda yer almaya devam ederken, dünya çapında ve Avrupa’da yükselen bir satış grafiğine sahip. Lexus, genişleyen ürün gamıyla birlikte Avrupa’da 2020 yılında 100 bin adete ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye satış hedeflerinden söz eden Bozkurt, “Lexus’un ürün gamına güveniyoruz ve yeni teknoloji ile geliştirilen 2.0lt’lik motorlar Türkiye’deki vergi sistemi açısından müşterilerimize önemli avantajlar sağlayacak. Lexus olarak 2.0 litre ve daha yüksek hacimli motorların yer aldığı ‘süper premium’ sınıfında yer alacağız. Ayrıca hibrit modellerimiz de satışta olacak. Performans modelinden sedana ve lüks SUV’a kadar geniş bir model yelpazemiz bulunuyor. Türkiye’de 2016 için hedefimiz 250 adet olacak. 5 yıl içerisinde ise yılda 1000 adetlik satış hedefliyoruz. ” diye konuştu.

Alain Uyttenhoven: “Türkiye’ye Güveniyoruz”

Lexus Avrupa Başkanı Alain Uyttenhoven’in de açılış töreninde yaptığı konuşmada, Lexus’un piyasaya sunulduğu 1989 yılından bu yana yaklaşık 8 milyon adetlik satış gerçekleştirdiğini söyleyerek “2015 yılındaki 652 binlik satışla arka arkaya 3 yıldır kendi rekorumuzu kırıyoruz. Özellikle Avrupa’da geçtiğimiz yıl 64 bin adetlik satışla yüzde 20 oranında bir büyüme yakaladık. 2016 hedefimiz ise Avrupa’da 70 bin adete ulaşmak” şeklinde konuştu. Lexus’un duygusal ve ilham verici marka yönetimine sahip olduğunu da kaydeden Uyttenhoven, Türkiye pazarına güvendiklerini ve potansiyelini de yakından bildiklerini kaydetti.

İlklerin markası Lexus

Kurulduğu günden bu yana her zaman özel modeller üreten Lexus markası, otomotiv endüstrisine de birçok ilki getirdi. Dünyanın ilk lüks SUV’unu, dünyanın ilk lüks hibrit SUV’unu, dünyanın ilk 8 ileri otomatik şanzımanını, dünyanın ilk vücut ısısına duyarlı klima sistemini ve en son olarak da dünyanın ilk 10 vitesli lüks coupe aracını sundu.

Lexus Showroomu bir etkinlik merkezi olacak

Ürettiği modellerle ve sahip olduğu felsefeyle, otomobil değil bir ‘yaşam felsefesi’ sunan Lexus, İstanbul’daki showroomunda düzenli olarak etkinlikler de gerçekleştirecek. Böylece Lexus showroomuna gelen müşteriler, müzayedelerden sergilere kadar birçok faaliyete katılabilecekler.

Lexus, bir yıl içerisinde İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da da yeni showroomlar açmayı hedefliyor. Bununla birlikte Lexus kullanıcıları, Türkiye’ye yayılmış 60’a yakın noktada oluşturulan servis altyapısından yararlanabilecekler.

Birbirinden Mükemmel 6 Lüks Model

Lexus, IS, GS, LS, NX, RX ve RC modelleriyle Türkiye pazarına giriş yaptı. Hibrit teknolojisine de sahip olan modeller Türk lüks segment müşterisinin beğenisine sunulacak.

Lexus IS; Sedan Konforunda Sportiflik

Lexus’un sportif sedan modeli IS, dinamizmi ve zarafeti lüks ile birleştiriyor. Sedan konforunu yaşamak isteyen ancak sportiflikten ödün vermek istemeyenlerin tercihi olacak Lexus IS, aynı zamanda çarpıcı tasarımı, LED aydınlatmaları ve özel tasarım panjuruyla dikkat çekiyor. İlk olarak 1998 yılında üretilen IS, üçüncü jenerasyonuyla Türkiye’de satışa sunuldu. Lexus IS200t, 245 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. 100 km/s hızlanması 7 saniye olan IS200t, yarış pistlerinde uzun testlerden geçirildikten sonra şekillendirildi. IS200t’nin 66.250 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lexus GS; Güçlü bir Sedan

Sedan otomobillere farklı bir bakış açısı getiren Lexus GS modeli, markanın imzası olan Lexus’a özgü ön panjuru, güçlü ve dinamik tasarımıyla dikkat çekiyor. GS, uzun yol konforunu, çeviklikle birleştirerek sedan kullanıcıların beklentilerini aşmayı başarıyor. Düşük bir ağırlık merkezine sahip olan GS, bu sayede konforun yanı sıra yol tutuş özellikleriyle de öne çıkıyor. 245 HP güç üreten motoruyla GS200t, 230 km/s’lik maksimum hıza ulaşabiliyor. GS’nin motorla son derece uyumlu çalışan 8 ileri otomatik şanzımanın performansını manuel olarak da kullanılabiliyor. 4 farklı donanım seviyesiyle satılacak olan GS’nin Türkiye başlangıç fiyatı 76.050 Euro, 5.0 lt motora sahip spor versiyonu olan GS F modelinin fiyatı ise 233.050 Euro olarak belirlendi.

Lexus LS; Yüksek Performans ve Lüksün Birleşimi

Yüksek performansı, kusursuz hatlar ve sofistike tasarım ile buluşturan Lexus LS sınıfındaki standartları belirlemeye devam ediyor. LS yolculuklarda inanılmaz derecede sessiz sürüşler sunarken, yüksek teknolojili şasisi sayesinde virajlarda da Lexus dinamizmini vurguluyor. Aerodinamik açıdan mükemmel hale getirilen LS’in jantlarından gövde üzerindeki tüm kanatçıklara kadar tüm detayları daha sessiz sürüş için tasarlandı. LS600h hibrit versiyonu 5.0 litrelik V8 benzinli motoru ile yüksek performans sunarken, elektrikli motorun getirdiği konforla da şehir içerisinde keyifli bir sürüş sağlıyor. 445 HP güce sahip LS600h, uzun dingil mesafesine sahip modeliyle 313.300 Euro fiyata sahip.

Lexus NX; Farklı ve Lüks Bir Crossover

İlk kez 2014 yılında üretilmeye başlanan Lexus’ın crossover modeli NX, kullanışlı ve sportif sürüşüyle öne çıkıyor. NX200t turbo motoru hem verimli hem de sportif bir performans getiriyor. Modern iç tasarımı ile 5 kişiyi rahatlıkla taşıyabilecek bir kapasiteye sahip. 238 HP güç üreten NX200t, sportif tasarımıyla da sahip olduğu potansiyelin altını çiziyor. Elektronik kontrollü 4×4 sistemi ve direksiyondan kumanda edilebilen 6 ileri otomatik şanzıman, sürüş keyfini artırıyor. Lexus’un NX200t modeli, Türkiye’de 73.360 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lexus RX; Lüks SUV Segmentinin Yaratıcısı

Lüks SUV segmentinin yaratıcısı Lexus RX, ilk kez tanıtıldığı 1998 yılından bu yana bir SUV aracın performansını ve premium sedan otomobilin sürüş konforunu bir arada sunuyor. Tamamen yenilenen dördüncü nesil RX, Lexus ürün gamının DNA’sını barındıran özelliklerinin yanında şimdi çok daha cesur bir tasarımla gücünü ortaya koyuyor. Uzun zamandır en çok satan lüks SUV modellerinden biri olan RX, 200t ve 450h modelleriyle satışa sunuluyor. 2.0 litre turbo benzinli motorun yanı sıra 3.5 litre V6 motora ve elektrikli motora sahip hibrit versiyonuyla da satılacak. RX 200t’nin başlangıç fiyatı 81.900 Euro iken, hibrit RX 450h ise 159.250 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Lexus RC; Radikal bir Premium Coupe

Lexus’un premium coupesi Yeni RC modelinde, kışkırtıcı tasarım, keyifli ve heyecan verici bir sürüş deneyimiyle birleşiyor. Lexus markasına genç müşterileri çekmeyi hedefleyen spor RC modeli, 2.0 litre turbo benzinli motorlu RC 200t ve performans versiyonu RC F modeli ile satışa sunuluyor.

Lexus’un iki kapılı RC modeli, yere yakın tasarımıyla ve birçok detay bulunduran hatlarıyla ilk bakışta dikkatleri üzerine topluyor. Yeni RC’de, Lexus’un imzası olan markaya özgü ön panjur daha geniş bir şekilde aracın önünde yer alıyor. Böylece otomobilin düşük ağırlık merkezli yapısının altını çiziyor. 245 HP ve 350 Nm tork üreten RC 200t, 100 km/s’ye 7.5 saniyede ulaşıyor ve 230 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. F Sport donanım paketiyle Türkiye’de satışa sunulan Lexus RC200t 97.030 Euro , 467 HP güce sahip RC F’ın fiyatı ise 203.100 Euro’dan satışa sunuluyor.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Saka mi bu? Adamlar tr de en cok satilacak model olabilme potansiyeline sahip hem en ucuz hem de en az yakan model olan ct yi getirmemisler! Hayatinda lexus arac gormemis bi ulkeye hangi strateji ile saticaklar o araclari bilmiyorum. Ayrica araclari enaz 2 kat daha pahaliya satmak da cabasi! Kolay gelsin ne diyelim ve hayirli olsun!

  2. Türk tüketicisi alışkanlıklarından zor vazgeçen bir profile sahiptir. Fazla risk almayı da sevmez. Buna ben de dahilim tabi:) Lexus’un akıbeti de Türkiye’de Jaguar gibi olacaktır eminim. BMW’de Mercedes’te Audi’de dengi modeller daha ucuza varken, yeterli servis ağı sunarken ve de ikinci elde para ederken ben neden bunu alayım diye soracaktır tüketici. Bir de bu Japon otomobillerinin cam açma düğmelerinden neden ışık yok arkadaş. Lexus’ta bile öyle. Sadece AUTO yazısında aydınlatma var. Olayı nedir bilen var mı?

  3. süper Premium olarak tanıtılıyor ama benim auristeki hız sabitleme kolu ki baya ilkel duruyor Lexusta da aynısı var.Sitesini inceledim tek gözüme çarpan kendini onaran boya özelliğiydi.Başka araçlarda olmayıp bunda olan değişik özellikleri bilen varsa bizide bilgilendirsin lütfen.Helikopter yardımı iyiymiş ama çamura saplıcan arabayı kurtarın beni diye helikopter isticen. 🙂

    1. Yok simdi gercekten hakkini yememek lazim. Lexus araclar cok cok saglam, tank gibi araclar. Ayrica asiri derece de konforlu. 90 model bi lexus gs e bile binseniz, ne kadar sessiz ve konforlu oldugunu gorursunuz. Amerikada acikcasi bmw mercedes den daha iyi isler cikariyorlar. Nasi toyota subaru binicisi aracina sadiksa, lexus da oyle. Ayrica ikinci el de de enaz deger kaybeden markalardan biri. Fakat tr de gercekten isi zor. Evet satar tabiki satar, mutlaka farkli araca binmek isteyenler alacaktir, ki araclari gercekten cok kaliteli amaaa bi C, A4, 3 serisi musterisi IS e yonelmeyecektir. Oda 1.6 dizel yada benzinli motor muhabbetinden dolayi adamlarin araclari 2.0 ve benzinli.. Anca Ct gelirse oda az yakiyo alinir yani..

  4. Toyota bayilerinde satılmayacak olmaları yerinde bir karar olmuş. Ucube Corolla, Auris ve Avensis Lexus’ların tüm havasını söndürürdü. Lexus sahibi olacaklar zaten parayı bulanlarin koşup aldığı Mercedesciler ve BMWcilerden olmazlar. Çünkü arac kültürü yoksa, dünya piyasasını bilmiyorsa lüks sınıfın en sorunsuz markasını zaten bilmezler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu