Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Geçmişten günümüze: Polis otomobilleri
Sandy Kasırgası, New York Polis Müzesine zarar verdiğinden bu yana restore edilmeyi bekleyen yapı henüz ziyarete açık değil ancak New York Otomobil Fuarı’na katılanlar bu tarihte yolculuğa tanıklık etme şansına sahipler.

1961 Plymouth Savoy

1961-Plymouth-Savoy-front-three-quarter

Yerel halkın siyah, yeşil ve beyaz diğer polis arabalarından ayırt etmeleri için kırmızı renkte olan bu otomobil, her ne kadar siyah-beyaz televizyonlarda fark edilmese de, itfaye’ye ait bir araç izlenimi veriyordu. New York’ta çekilen bir dizide de kullanılmıştır.

1930 Mack Emergency Response “Acil Durum Müdahale”

1930-Mack-Emergency-Response-Truck

İtfaye’nin kullanımı için tasarlanmış gözükse de NYPD bu aracı isyanlara veya çeşitli eylemlere müdahale ederken insan taşıma görevinde kullanmıştır. Grup, 1960’lara doğru iyi yetiştirilmiş bir personel topluluğuna dönüştü.

1958 Ford

1958-Ford-front-three-quarter

Müzenin verdiği bilgiye göre NYPD bünyesinde ilk telsize sahip olan 4 kapılı model 1958 model bir Ford’du. Dönemin sloganı ise “Polisten kaçabilirsin ama telsizlerden asla!” şeklinde teknolojinin önemini vurgular nitelikteydi. Ünlü suçlulardan birisi olan Clyde Barrow tarafından Ford’un V8 modelleri kullanılmaya başlandığından beri polis teşkilatının da favori arabalarından birisi hâline gelmiştir.

 

1959 Ford Custom 300

1959-Ford-Custom-300

1959 ylında Ford’un dizayn anlayışındaki değişikliklerle beraber daha uzun, geniş ve köşeli hatlara sahip bir otomobil ortaya çıktı. Polis departmanında Taktik birimi tarafından kullanılmıştı.

 

1966 Chevrolet Biscayne

1966-Chevrolet-Biscayne-front-three-quarter

Tüm araçları yenilemeden önce NYPD gibi büyük polis depertmanları kullanılması muhtemel gözüyle bakılan araçları bir takım testlere tâbi tutarlar. 1966 yılında ise karbüratörü V8’in V’sinin ortasında yer aldığı için “small block” (küçük blok) adı verilen Chevrolet’in bu ünlü motoruna sahip Biscayne pastadan pay kapmayı başarmıştı.

1974 Plymouth Satellite

1974-Plymouth-Satellite

Dönemin petrol fiyatlarındaki artış ile beraber New York Polis Departmanı’da arabalarını ve dolaylı olarak motorlarını küçültmeye başladı. Dönemin diğer otomobillerine göre küçük sayılabilen (günümüz standartlarına göre hâlâ büyük) Biscayne, “sadece” 5.2 litrelik hacmine sahip olan küçük bir motora sahipti. Bu önlemler sayesinden yakıt tüketimi 100 kilometrede 22,6 litreden sadece 20 litreye düşmüştü 🙂 Sonuç olarak, 402 adet klimalı verisyonu 1372 araçlık filoya dahil edildi.

1978 Plymouth Fury

1978-Plymouth-Fury

NYPD, 1974 yılında araçların üzerinden sıra numaralarını sildi (arka tarafta bulunan aracın arka kapısının yanında yazan numara) ama 1978 yılında halk için güvenlik önemlerinin arttırılmasıyla beraber numaralar tekrar aramıza döndü.

1979 Chevrolet Impala

1989-Chevrolet-Impala

Bu modelde polislere özel donanım paketi hazırlayan Chevrolet’in yaptığı değişimler arasında; aktarma organları, süspansiyon ve 5.7 litrelik V8 motor bulunmakta.

1988 Dodge Diplomat

1988-Dodge-Diplomat

Arka taraf biraz dar olmasına rağmen uzun yoldaki konforu ve sıkışık trafikteki ataklığı sayesinde kullanıldığı dönemde sevilen bir otomobil hâline geldi. Ekonomik olması için ise 5.2 litrelik V8 kullanılmıştı 🙂

 

2005 Chrysler Sebring Parade “Geçit Töreni”

2005-Chrysler-Sebring-Parade-Car

Günümüze yakın bir dönemde kullanılmış bu model departmanın klasik rengi olan siyah, yeşil ve beyaza boyanmıştı. Geçit törenleri gibi özel durumlarda kullanılmaktaydı.

Ve Günümüz: Smart ve Explorer

Smart-and-Ford-Explorer-NYPD-car

Tarihsel sıralamada sona geldiğimizde ise karşımıza Smart ForTwo ve Ford Explorer çıkmakta. Smart’lar kovalama ile ilgili görevlere çıkmasalar da Central Park gibi devriye görevi yapılan yerlerde kullanılmaktalar. Filmlerden görmeye alışık olduğumuz Ford Crown Victoria’ların da yavaş yavaş piyasadan kalkmalarıyla beraber daha büyük ve karmaşık işler için Ford Explorer ve Chevrolet Tahoe gibi SUV’lar tercih edilmekte.

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. crown wicleri göremedik 🙂 88 dodge ile 79 caprice classic en ünlüleri herhalde, 90’lı yıllarda meşhur polisiye filmlerinden görmeye en alışık olduklarımız..

    1. Crown victoria’ları bende aramadım değil. Sadece new york’ta taksi ve polis arabası olarak ne kadar olduğu düşünüldüğünde 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu