Haberler

2017 Ford Super Duty’ye yeni dyno
2017 Ford Super Duty, o kadar yüksek bir çekme kapasitesine sahip ki Ford’un daha önceki modellerin testlerinde kullandığı dyno kızağı yetersiz kaldı.

Dik eğimleri simüle etmeyi amaçlayan bu dyno kızağının içinde birbirine bağlı elektrik bobinleri bulunuyor. Bu bobinler, enerji verildiğinde büyük bir mıknatıs etkisi göstererek, otomobile yokuş çıkarken etkiyen yerçekimi kuvvetine benzer bir çekme kuvveti uygulayarak düz yolda her türlü eğimin testinin yapılabilmesini sağlıyor.

Ford, 25 yıldan fazla bir süredir aynı ekipmanı kullanıyordu. Bunun 2017 Super Duty’ye yetersiz gelmesiyle, yeni bir sistem geliştirilerek 907 kiloluk çekme kapasitesi 2550 kilograma kadar çıkarılmış. Bu kapasiteye ulaşılmasıyla, kızağın yüzde 30’a kadar eğimleri simüle edebilmesi sağlanmış.

Bu ekipmanı kullanarak mühendisler, Arizona’daki test bölgesinden çıkmadan 2017 Super Duty’i farklı ve zorlu yollarda test edebiliyorlar. Test mühendisleri; yalnızca test edilecek yolun profilini sisteme yükleyerek, kızağın bütün rotayı simüle edebilmesini sağlıyorlar. Bu sayede, 18 kilometrede 914 metrelik irtifa farkı ile çekme kapasitesi testleri için ideal bir rota olan Davis Barajı’na gitmeden oradaymış gibi testler gerçekleştirildi.

Ata Aygen

1995 yılında Ankara'da doğdum, Özyeğin Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Doğduktan yalnızca üç yıl sonra otomobil modelleriyle okumayı öğrenmem, kaçınılmaz sonun habercisi gibiydi. Neredeyse doğuştan gelen bu tutkuyu biraz daha somut işlere dökme isteği de beni Otopark'a getiren şey oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu