Haberler

SEAT’ın koku mühendisleri!
SEAT fabrikasında görevli koku mühendisleri SEAT modellerinin her durumda ve şartta güzel kokması ve karakteristik “yeni araç kokusunu” uzun süre taşıması için çalışıyor.

İspanya’da SEAT fabrikasında görev yapan koku ekibi, otomobil kokusu geliştirme konusunda dünyanın sayılı uzmanları arasında yer alıyor. Kimya mühendisi ve kimyagerlerden oluşan ekibin öncelikli görevi, üretime hazırlanan veya tasarım aşamasında bulunan araçlarda kullanılan malzemelerin her durumda ve şartta üretimden kaynaklanan herhangi kötü koku yaymalarını önlemek.

Bunun için, ekip, SEAT modellerinde kullanılan metal olmayan tüm malzemeleri tek tek kontrol ediyor. Gerek kendi burunlarıyla gerekse de kimyasal detektörler ile yaydıkları kokuların buruna hoş gelip gelmediğine kadar veriyor. Bunu yaparken de çoğunlukla, 60 dereceye kadar ısıtılmış aracın içinde dakikalarca oturarak, çevreyi kokluyorlar. Hoş kokmayan bir malzeme ile karşılaşıldığında ise, ya bu malzeme daha iyi kokan muadiliyle değiştiriliyor ya da bir çözüm bulunuyor.

Parfüm kullanmıyorlar.

Mesai saatleri içinde koku duyularını köreltmesin diye sigara içmeyen, parfüm kullanmayan ekibin, dikkat ettiği bir nokta ise, SEAT modellerinin yeni araç kokusu… SEAT, modellerinin markaya özgü karakteristik kokuyu taşıması için modeller üzerinde her yıl 400’ü aşkın koku testi uyguluyor.

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Buna benzer de çoğu firma kapı kapanış tokluğuna ve sesine uzun süre çalışıyor lar onun da örneği varsa yazarsanız iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu