Haberler

BASF ve VW ‘enerji depolama’ sorununa çözüm arıyor
BASF ve Volkswagen bu yıl “Elektrokimya Bilim Ödülü”nün beşincisini düzenliyor. Bilim insanları www.science-award.com sitesine girerek dünyanın her yerinden, 12 Ağustos 2016 tarihine kadar başvuruda bulunabilirler. Değerlendirmeyi BASF ve Volkswagen uzmanlarıyla bilim çevrelerinden isimlerin oluşturduğu bir jüri yapacak. Ödül töreni 21 Kasım 2016’da Berlin’de gerçekleştirilecek.

Bilim ve mühendislik alanlarında üstün başarıyı destekleyen uluslararası “Elektrokimya Bilim Ödülü”, yüksek kapasiteli enerji depolama cihazlarının geliştirilmesine hız kazandırmayı amaçlıyor. 2012 yılından beri düzenlenen ve dünyanın her yanından akademik araştırmacılara hitap eden yarışma, birinciye 50 bin Avro, toplamda ise 100 bin Avro tutarında ödül veriyor.

Organizasyonun beşinci yılına girmesi münasebetiyle 2016’da uygulamalı araştırmalara ilk kez 15 bin Avro değerinde özel ödül verilecek. Bu özel ödül için geçerli olan şartlar www.science-award.com’da ayrıca belirtilmiştir.

vw-basf

Geleceğin enerji depolama cihazlarını geliştirmek için hem elektrokimyasal süreçler hakkında, hem de bunların pil hücreleri veya depolama sistemleri gibi alanlardaki uygulamaları hakkında bilgiye ihtiyacımız var. Söz konusu teknolojiler olmadan iklime duyarlı, yenilenebilir enerjiye dayalı ve doğal kaynaklardan tasarruf eden güç kaynakları elde edemeyiz. Elektrikli taşıtlar gibi geleceğe dönük fikirleri hayata geçirmek için de bu teknolojilere gereksinim duyuyoruz. Mevcut enerji depolama cihazlarının performansı henüz tedarikçi ve müşterileri memnun edecek düzeyde değil. Bu nedenle BASF ve Volkswagen, bilim camiasında ve kurumsal araştırma sektöründe faaliyet gösteren mükemmeliyetçi uzmanları hem elektrokimya, hem de elektrokimyanın uygulama alanlarında teşvik etmeyi amaçlıyor.

BASF Hakkında

BASF olarak sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratıyoruz. Ekonomik başarıyı, sosyal sorumluluk ve çevre korumasıyla birleştiriyoruz. Yaklaşık 112.000 BASF Grup çalışanı, neredeyse her ülke ve sektörde faaliyet gösteren müşterilerimizin başarısı için gayret gösteriyor. Ürün portföyümüz; Kimyasallar, Performans Ürünleri, Fonksiyonel Ürün ve Çözümler, Tarımsal Çözümler ile Petrol ve Gaz şeklinde beş segment altında toplanıyor. BASF 2015’te 200 milyar TL’yi aşkın (70 milyar Avro) yıllık satış rakamına ulaştı. BASF hisseleri Frankfurt borsası (BAS), Londra borsası (BFA) ve Zürih borsasında (AN) işlem görmektedir.

Emre Berk Simsek

İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği mezunuyum. Sıkı bir otomobil tutkunuyum. Çocukluğum onların içinde geçti, üniversite yıllarımda ise birçoğunu test ettim. Ve yine aynı yıllarda Otopark ailesine dahil oldum. Direksiyonda olmak benim için bir çocuğun oyuncağıyla oynaması gibidir; bazen huzur dolu, kimi zaman ise adrenalinin doruklarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu