Haberler

Bir hile itirafı da Suzuki’den geldi!
Japon otomotiv devi Mitsubishi Motors geçtiğimiz ay yakıt tüketim testlerinde hile yaptığını itiraf etmişti. Otomotiv sektörünü sarsan şok itirafın üzerinden daha 1 ay geçmemişken şimdi de bir başka Japon marka olan Suzuki de yakıt ekonomisi konusunda hile yaptığını açıkladı.

Suzuki CEO’su Osamu Suzuki’nin yaptığı açıklamada şirketin Japonya pazarında sattığı 16 modelde testlerin yasal düzenlemelerden farklı olarak gerçekleştiği kaydedildi. Japonya’nın dördüncü büyük otomobil üreticisi olan marka, buna rağmen test sonuçlarını kasten manipüle etmediklerinin altını çizdi. İddialara göre aerodinamik açıdan yetersiz kaldığı düşünülen modellere illegal bir şekilde rüzgar tüneli testleri yapan marka, bu sayede yakıt testlerinde manipülasyon yaptı. Yasa dışı testler yapılan modeller ise Alto, Alto Lapin, Wagon R, Hustler, Spacia, Every, Carry, Jimny, Solio, Ignis, Baleno, SX4 S-CROSS, Swift, Escudo 2.4, Escudo ve Jimny Sierra olarak açıklandı.

Suzuki’nin yaptığı açıklamada soruşturmanın Japon makamları tarafından devam ettiği, ancak test sonuçlarının sapma aralığında kaldığı, bu yüzden kullanıcıların araçlarından endişe etmemeleri gerektiği vurgulandı. Öte yandan itirafın geldiği gün Suzuki hisseleri yaklaşık %15 değer kaybetti.

Hatırlanacağı üzere Mitsubishi Motors’un hisseleri 1 aylık dönemde yaklaşık %50 değer kaybetmiş ve şirket, hisselerinin bir kısmını rakibi Nissan’a satmak zorunda kalmıştı.

 

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu