Haberler

“Boeing 757” ağırlığındaki treni çekmek?
1989 yılına dönecek olursak, aslında Discovery, 200TDI dizel motoruyla Plymouth’da birkaç tren vagonunu çekerek bunu daha önceden de başarmıştı. Günümüzde de Discovery, çok farklı tasarıma sahip olsa da sonuç hiç değişmemiş. Land Rover Discovery Sport 2.0 litrelik 180 hp gücünde ve 430 Nm torka sahip dizel motoruyla yaklaşık toplam 100 ton ağırlığı olan, üç adet lüks tren vagonunu rahatlıkla çekmeyi başarıyor. Bu ağırlığın yaklaşık Boeing 757 uçağının ağırlığına eşit olduğunu ve uçaklardan devam edecek olursak, 2006 yılında VW Touareg’in V10 motoruyla bunu gerçekleştirdiğini hatırlatmak gerek.

Discovery Sport, İsviçre’nin kuzeyinde Rhine bölgesinde kendisinden 60 kat daha ağır olan vagonları 10 km boyunca sadece tork canavarı motoru sayesinde çekmediğini, bunun yanında Arazi Tepki Kontrolü, Çekme Asistanı, Çekme Kontrolü ve Arazi İlerleme Kontrolünün de etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Demiryolu Teknolojileri tarafından montajı yapılan demiryolu tekerlekleri dışında, Discovery Sport herhangi bir değişikliğe uğratılmadı. Sonuç olarak Discovery Sport, standart 9 ileri otomatik şanzımanı ile bu yükü çekmeyi başardı. Şimdilik bize de izleyip yorum yapmak düşüyor.

ANIL BULUT

Trakya Üniversitesinde Mak Müh okumaktayım.1997'de arka koltukta dikilerek babamı gözlemlemek, ne olduğunu anlamakla başladı bu tutku.Şimdilerde ise kendi aracım olan Opel Corsa ile şoför koltuğunda devam ediyor:)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu