Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Otomobil Yıkarken Yapılan 10 Hata




Otomobil yıkamak çoğu otomobil sever için güzel bir günlük aktivite. İşte karşınızda bu sırada yapılan 10 yanlış.

Siz otomobilinizi yıkarken nerelere dikkat ediyorsunuz ?


 Güneşli – Sıcak Havalar

yy

Havalar iyice ısındı. Güneş tepedeyken otomobilinizi yıkamak hem sizin için hem de onun için iyi olmayacaktır. Köpüklediğiniz taraflar durulamadan kuruyabilir. Su izleri kalabilir. Kaldı ki 33 derece de otomobil yıkamak size de oldukça su da kaybettirecektir. Hiç iyi değil !

Kireçli Sular

opt_mas_GS-600_kaltwasservorpuelung

Otomobilinizin üzerinde leke bırakma ihtimali çok yüksek. Bilmediğiniz kuyu sularından uzak durun.

Uygun Olmayan Temizlik Malzemeleri

detergent bottles and bucket

Alacağınız ucuz ve uygunsuz temizlik malzemeleri otomobilize zarar verebilir. Ayrıca istediğiniz verim ve temizliği de elde etmeniz mümkün değil.
Hangi ürünü alayım diye merak ediyorsanız Ürün İnceleme serimizi de takip edebilirsiniz.

Aşırı Basınç

Basınç ile su püskürten makinalar kirleri çabuk söktüğü ve pratik olduğu için çoğu yer tarafından kullanılıyor. Ancak aşırıya kaçan makinalar otomobilinizin cilasına zarar verebilir. Bazı kaynaklarda kaplamalar ve  düşük kaliteli tampon boyaları için de zararlı olabileceği söyleniyor.

Hava Durumunu Kontrol Etmemek

 569528

Büyük bir şevk ile otomobilinizi yıkamak her pazar gününü süsleyen güzel bir aktivite ancak şu da unutulmamalı ki 2 saat sonra yağan bir yağmur bu keyfinizi oldukça kaçırabilir. Yıkamaya karar vermeden hava durumuna bir göz atmakta fayda var.

Kurulamaya Önem Vermemek

anti-bakteriyel-mikrofiber-hali-koltuk-yer-silme-bezi

Genellikle kurulama kısmına, yıkamada olduğu kadar özen gösterilmiyor.
Yıkamadan gözden kaçan minik kirlerin veya su lekelerinin bu aşamada temizlediğini unutmayalım.
Güzel bir mikrofiber bez hem çizikleri önler hem de su emişi sağlar.

Ucuz Makina Yıkamaları

890980

Büyük hata. Zamanım yok 2 lira verip yıkatayım demeyin, otomobilinize zarar vermeyin.
Kullanılan sert fırçalar kılcal ciziklere yol açabilir.

Rüzgarlı Hava

ruz

Bir yandan temizlerken bir yandan kirleten durum. Yan inşaattan kalkan bütün toz duman, pislik direk üzerinize gelir.
Havanın çok rüzgarlı olmadığına da dikkat etmek gerek.

Detaylara Önem Vermemek

car

Detaylar çoğu kişi önemli olmasa da temiz bir otomobili temiz yapan unsurlardandır. Temizlenen bir arka tamponda kirli egzoz başları ne kadar güzel durur ?
Üşenmeyelim, küçük yerlere de bezlerimizi sokalım.

Düzgün Muhafaza

lo

Otomobilinizi yıkadıktan sonra düzgün bir yere park etmeniz onu daha uzun süre temiz tutar.
Ağaç altları veya inşaat kenarlarından kaçının.

 

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Geçen fırçaya girmek zorunda kaldım anteni elime verdi + kaportayi cizmekten son anda kurtardim. Antene verdigim parayla 10 kere yikamaciya giderdim

 2. Bazıları sünger bile çiziyor diyor doğru mu? Yoksa arasına ince taş falan girdiği için mi öyle?

  1. Sünger çizer, internette kılcal çizik aramasını yapınca sünger/fırça ve otomatik yıkamalara girmiş arabaların ne hale geldiğini görebilirsiniz. Hatta çevrenizde yeni yıkanmış otomobillere bakın üzerindeki çizikleri güneş altında çok rahat görebilirsiinz.

    1. Çizmeden yıkamak için en iyi yöntem kaliteli markaların yıkama eldivenlerini ve ürünlerini kullanmak (Meguiars, Sonax, gibi) ve yıkama işlemini çift kova ile gerçekleştirmek. Bunun dışında fırçasız araç yıkama şampuanlarını foam lance gibi aparatlar yardımıyla aracınıza uygulayıp üzerindeki kiri yumuşattıktan sonra basınçlı makine ile de yıkayabilirsiniz.

     1. Yıkama eldivenlerinden bahsedicektim bende. En başarılı olanlar onlar. Yine de en kirli hali yerine önce bir su tutup çizebilecek unsurlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

 3. Sünger otomobili çizer fakat en büyük eksisi cilayı uzun vadede söker ve yeni cilada tutmaz.
  Fırçalı Otomatik Araç Yıkama üniteleri ise asla otomobili çizmez. Burada önemli olan Makinenin olduğu istasyonun ucuz mu yoksa ithal fırça mı kullandığıdır. İthal Fırçalarda ince kanallar vardır ve asla çizmezler. Fiyat vermek gerekirse sanayi tipi ucuz fırçaların takımı 3000 TL iken İthal Fırçanın takımı 7000 TL dir. Girdiğiniz İstasyonun hangi marka Makina kullandığına bakın ve OPET lerde asla araç yıkatmayın çünkü kullandkları makineler ISTABOL marka kalitesiz ürünlerdir. Kaliteli Makine ve fırça araç çizmez. KAliteli olduğunu ise renginden anlayabilirsiniz. İthal fırçalarda tek renk seçeneği vardır. Lacivert Sarı ve Kırmızı kombinasyonuna sahipitirler. LİNKTE BİR FİRMA ÜZERİNDEN FIRÇALARIN RENGİNE BAKABİLİRSİNİZ.
  http://www.lisanmakine.com.tr/

  1. Otomatik makineler hangi çeşit fırça kullanırsa kullansın boyaya zarar vermekteler. Sonuçta fırça ve araç yıkamaları arasında temizlenmiyorlar.

   1. Sektörün içinde olan biri olarak söylüyorum çıkarım var fakat gerçekten doğruları söylüyorum. İthal fırçalarda kılların üzerinde kanallar var ve kiri doğrudan kılların altındaki yuvarlak hazneye ardından da dönen borunun içine gönderiyorlar. Üzerinde düşünülmüş bir mühendislik var ve 1 metreye 30cm fırça 180tl. Yerlisi 90 sanayi üretimi olanı 25tl. Emin olun zarar vermiyor. Satılmamış araçlar SHOWROOM da ve SHOWROOM öncesinde bizim gönderdiğimiz makineler ile defalarca yıkanıyorlar. Showroom dan çizik araç almadığınız gibi sonradan da çizilmez yeter ki kırmızı-lacivert-sarı kombinasyonlu fırçaların olduğu makinelerde yıkatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu