Haberler

Kodiaq’ın teknik detayları açıklandı
Skoda, otomotiv dünyasının en dinamik markaları arasında yerini sağlamlaştırırken yeni modeli Kodiaq’ın teknik detaylarını açıklayarak SUV atağını resmen başlattı. Skoda’nın, yeni tasarım anlayışını ilk kez bir SUV modele taşıdığı Kodiaq, sınıf lideri bagaj kapasitesi, isteğe bağlı üçüncü sıra koltukları, çarpıcı tasarımı ve üst düzey fonksiyonelliğiyle markanın tüm değerlerini üzerinde taşıyacak. 2017 yılının başlarında yollara çıkmaya başlayacak Kodiaq, Skoda’nın, Türkiye’de ve dünyada müşteri kitlesini genişletmesi ve markanın konumunu güçlendirmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Skoda markasının bugün geldiği noktanın yanı sıra geleceğe ilişkin hedeflerinin de açık bir ispatı olarak kabul edilen Kodiaq, sunacağı yeni teknolojiler, iletişim ve güvenliğe yönelik donanımlarıyla fark yaratmaya hazırlanıyor. Büyük boyutlu SUV sınıfının en yeni üyesi olacak Kodiaq, “gerçek bir Skoda” olduğunu gerek yeni tasarım diliyle gerekse de günlük kullanımda sunacağı sınırsız imkanlarla kanıtlayacak. İster 5, ister 7 kişilik versiyonuyla olsun, Kodiaq, herkese ve her şeye bolca alanın ayrıldığı bir araç olması için geliştirildi. Özellikle 5 kişilik versiyonun sunduğu 2,065 litrelik yükleme kapasitesi, sınıfının en geniş bagaj hacmi olarak fark yaratacak. Standart olarak sunulan ve ileri-geri hareket edebilen arka koltukların yanı sıra katlanabilir baş dayama yerleri de, aracın fonksiyonelliğini ön plana çıkaracak.

Bununla birlikte Skoda Kodiaq, mükemmel işçiliğinin yanı sıra Skoda’nın değişmez “Simply Clever” felsefesine uygun konseptlerle de donatılıyor. Tıpkı, kapı altlarında bulunan ve araç kapılarının uç kısımlarının hasar görmesini engelleyen plastik korumalar, elektrikli çocuk emniyet kilidi ve uzun yolculuklar için özel olarak geliştirilmiş kafalıklardan oluşan “uyku konfor paketi” gibi…

Üst düzey bağlantı çözümleri

Skoda Kodiaq, sürücü ve yolcularının, sürüş sırasında da akıllı cihazlarla kesintisiz bağlantıda olabilmesine olanak tanıyan, yeni nesil sistemlerle donatılıyor. Hızlı tepki veren dokunmatik ekran aracılığıyla sayısız fonksiyon ve kullanım sunan bu sistem, Kodiaq’ın üst donanım seçeneklerinde bulunacak “Columbus” ve “Amundsen” sistemlerinde, istenirse bir modül aracılığıyla kablosuz internete de girilebilecek. Kullanıcıların akıllı cihazlarından ve bu cihazlara yüklü uygulamalarından araç içinde de yararlanabilmelerini sağlayacak, Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLinkTM ve SmartGate’den oluşan “SmartLink” platformu, Kodiaq’ın giriş donanım seviyesinden itibaren isteğe bağlı olarak alınabilecek. Ayrıca akıllı telefonların kablosuz olarak şarj edilebilmesi de aracın pratik ve yenilikçi özellikleri arasında.

Güçlü motor seçenekleri

Skoda Kodiaq, ikisi dizel toplam 5 motor seçeneğiyle sunulacak. Aracın en güçlü motor seçeneğini, 2.0 litrelik TDI (190 PS) seçeneği oluşturacak. Motor seçeneklerine bağlı olarak 6 ileri manuel, 6 ileri DSG ve 7 ileri DSG otomatik vites alternatiflerinin de bulunacağı Kodiaq, önden çekişli ya da dört tekerlekten çekişli olarak da tercih edilebilecek. Ayrıca, “Sürüş Modu Seçimi” ve Dinamik Şasi Kontrolü (DCC) gibi sistemler de, aracın direksiyon, gaz pedalı, DSG vites kutusu ve süspansiyonunun farklı konfigürasyonlarda ayarlanarak sürüş keyfinin artırılmasını sağlıyor.

Nihat Özkuş

1985 İstanbul doğumluyum. DEÜ mezunu İnşaat Mühendisiyim. Otomobil çocukluk tutkum. Direksiyon başında geçince yüzümde bir gülümseme oluşuyor. 2004'ten beri Tosfed gözetmeniyim ve artık Otopark'ın bir parçasıyım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 1.6 TDI ve DSG kombinasyonu haricindekiler ülkemizin vergi dezavantajlığı yüzünden ilgi görmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu