Haberler

i8 benzine veda edecek gibi

BMW, Autocar’ın haberine göre spor modeli i8’i artık hibrit değil tamamen elektrikli üretecek. Otomobil, göreceği makyaj operasyonu ile birlikte sadece elektrikli güç ünitelerine sahip olacak ve bu da otomobilde bir takım değişikliklere yol açacak. Otomobilde bulunan karbon fiber gövde, büyük bir bataryayı konuk edebilmek için biraz daha geniş bir orta kanala sahip olacak. Değişen bu bir takım özelliklerine rağmen otomobilin kütlesi 1485 kilogramda sabit kalacak.

Söz konusu elektrikli model, BMW tarafından geliştirilmiş 3 adet elektrik motoruna sahip olacak. Bu motolardan ikisi arka tekerleklere gücü iletirken, kalan bir diğer motor ise ön tekerleklerin icabına bakacak. Otomobilde daha önce kullanılan 1.5 litrelik benzinli ünitenin rafa kalkmasıyla arkaya yerleşecek iki adet elektrikli motorun da yeri belli olacak. Güncel haliyle tam verimli kullanıldığında toplamda 357 beygir güç üreten BMW i8, elektrikli motorlarının her birinden 268 beygir elde etme imkanına sahip.

Autocar’ın haberine konu olan bu bilgiler ise BMW’nin gelişim patronu olarak bilinen Klaus Fröhlich’e yakın olan bir kaynaktan temin edilmiş. Bu bilgilere göre makyajlı i8, önümüzdeki sene birkaç değişiklik ve iyileştirmeyle karşımıza çıkacak.

BMW i8’in makyajdan sonra hayli gelişeceği de gelen haberler arasında. Kullanılacak olan yeni bataryanın 26Ah gücünde lityum iyon batarya olması bekleniyor. Yeni X5 xDrive40e’de kullanılan ünite olan bu batarya, eski bataryadan tam olarak 6Ah daha fazla kapasite demek. Bunun yanı sıra otomobilde Qualcomm şarj sisteminin kullanılacağı da konuşuluyor; bu şarj sistemi sayesinde yeni i8’de iki adet 3.6 kWh güç sağlayan fiş ile toplamda 7.2 kWh gibi bir şarj gücüne ulaşılacak.

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu