İlk SürüşTestler

İlk Sürüş: Seat Ateca
SEAT’ın SUV sınıfındaki ilk temsilcisi olan SEAT ATECA, günlük şehir yaşamı için bir seçenek sunuyor. Kendine özgü tarzıyla fark yaratan SEAT ATECA, çok yönlülüğü, belirgin tasarımı, güvenlik ve konfor özellikleri ve yardımcı sistemleriyle sınıfının iddialı modelleri arasında yerini alıyor.

SEAT ATECA, Türkiye’de geniş bir motor yelpazesi ile satın alınabilecek; 115 hp ile 190 hp arasında değişen benzinli veya dizel motor, önden çekişli ya da dört çeker, manuel veya DSG şanzımana sahip versiyonları ile satışa sunulacak.

Kapsamlı teknoloji seçenekleri, Full LED farlardan, Trafik Sürüş Asistanı ve Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonu gibi güvenlik ekipmanlarına, 8 inç dokunmatik ekrandan Full Link bağlanabilirlik özelliğine sahip son nesil bilgi-eğlence sistemlerine kadar geniş bir pakete uzanıyor. Üç donanım serisi, her zevke uygun kalite materyal ve renk seçenekleri sunuyor. Bu serinin en üst versiyonu ise ATECA ile satışa sunulan XCELLENCE paketi.

Tasarım – Barselona’dan gelen heyecan

İsmini, SEAT geleneğine uygun olarak İspanyol coğrafyasına ait İber Yarımadası’nın ortasında, Zaragoza’nın batısındaki ATECA kasabasından alan SEAT ATECA’nın tasarımı ilk bakışta dikkat çekiyor. Alışılagelen SEAT tasarım dili, dinamizmi ve işlevselliğin etkileyici bir bileşimine sahip otomobilde, trapezoit şeklindeki radyatör ızgarası ve farların özgün üçgen şekli gibi pek çok unsur, Leon’da olduğu gibi SEAT markasının tipik ikonlarını oluşturuyor. Bununla birlikte her ayrıntı, ATECA için özenle geliştirilerek yeni bir seviyeye çıkarılmış.

Belirgin bir çizgisi olan Full LED farlar

ATECA’daki tipik SEAT özellikleri arasında, tercihe bağlı full LED ön farlar bulunuyor. LED gündüz sürüş farlarının üçgen imzasıyla birleştiğinde yarattığı genel etki gözden kaçmıyor. ATECA’da sinyal lambaları da bu imzanın bir parçası.

SEAT ATECA’da gelişmiş teknoloji duygusal bir deneyimle birleştirilmiş; bunun bir örneği “karşılama ışığı”. Kapı kilidini açtığınız anda, dış aynalardaki LED ışıklar, ön kapıların altındaki alanı aydınlatıyor ve ATECA adı ve siluetini yere yansıtıyor.

İç kısım zarif spor karakteri yansıtıyor

Otomobilin içi, dış tasarımla uyum içinde. İç mekan da, SUV sürücülerinin çok değer verdiği sağlamlık ve güvenlik duygusunu, dinamik bir karakterle birleştirmiş. Ana unsurlar arasında, yükseltilmiş oturma pozisyonu ve açıkça görülebilen aracın ön tarafı yer almakta.

Kokpit, net bir şekilde sürücüye odaklanan yatay bir çizgiye sahip. Kontrol elemanları bir araya toplanmış, öte yandan büyüklüğü 8 inçe kadar yükselebilen bilgi-eğlence ekranı başta olmak üzere göstergeler de bir göz atınca görülebilecek mesafede konumlandırılmış. Işık, iç kısmın özel niteliklerinden bir başkası. Kapılardaki yeni ortam aydınlatması, yolcuların kişisel tercihlerini uyarlayabilmeleri için onlara sekiz farklı renk seçeneği veriyor.

Bol alan ve mükemmel mekan kullanımı

4,36 metre dış uzunluğuyla ATECA, standart konfigürasyonunda 510 litre, dört çekerli versiyonunda 485 litre olan bagaj bölümü ve azami iç uzunlukla, segmentindeki en iyi mekan kullanımlarından birini sunuyor. Çift yük zemini her şeyi düzenli tutmaya yardımcı olurken, katlanabilir arka koltuklar bagaj bölümünden idare edilebiliyor ve iç mekanın kolay ve çok yönlü kullanımını garanti ediyor. Gövde, yalnızca geniş kapsamlı çok yönlülüğüyle değil, aynı zamanda hafif tasarımıyla da ön plana çıkıyor. ATECA’nın aynı zamanda sınıfındaki en hafif araçlar arasında olması, hem şehirdeki trafik koşullarında hem de şehir dışında çevik bir sürüş sunmasını sağlıyor.

Teknoloji – ATECA’daki yenilikçi vurgular

Sürücü içeri adımını atar atmaz çalıştırma düğmesinin etrafındaki aydınlatılmış halka, kalp atışı gibi aydınlanarak, adeta ATECA’nın yeni bir yol macerasına hazır olduğuna işaret ediyor. SEAT Sürüş Profili, ATECA’yı mevcut sürüş durumuna, yol koşullarına ve kişisel tercihlere uyarlamak üzere, merkezi gösterge paneli üzerinde Normal, Spor, Eco, ve Kişisel profilleri sunan Sürüş Deneyimi Kumandası ile kullanıma hazır hale getiriyor. Dört çeker olan ATECA modelleri, Kar ve Off-road profillerinin yanı sıra Yokuş İniş Desteği fonksiyonu gibi ek desteklere sahip. Bir başka pratik özellik de, bir ayak hareketiyle açılabilen ve aynı şekilde kapatılabilen elektrikli bagaj kapağı.

Yenilikçi sürücü asistan sistemleri yelpazesi geniş kapsamlı:

 • Trafik Sürüş Asistanı: Bu yardım fonksiyonu, yoğun dur-kalk trafikte ilerlemeyi çok daha katlanılabilir kılıyor. Trafiğin en sıkışık olduğu yerlerdeki hızlarda ATECA, sistem sınırları içerisinde otomatik olarak direksiyonu kumanda ediyor, hızlanıyor ve frenliyor.

Nasıl çalışıyor: Trafik Sürüş Asistanı’nın temelini Şerit Takip Asistanı ve Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) sistemleri oluşturuyor. Trafik Sürüş Asistanı ayrıca saatte 60 km’den düşük hızlarda adaptif şeritte kalma işlevini de sunuyor. Sistem, ATECA şeritten ayrılınca düzeltmek için direksiyonu doğru yöne yönlendirmekle kalmıyor, Şerit Takip Asistanı ayrıca SUV’u şeridin ortasında tutuyor ya da alternatif olarak sürücünün tercih ettiği konumu “öğreniyor”. Adaptif Hız Sabitleyici aynı şekilde Trafik Sürüş Asistanına dahil edilebiliyor, yani dur-kalk trafikte Trafik Sürüş Asistanı aktif ise, frenleme ve hızlanma otomatik olarak yapılıyor. ACC ve Şerit Takip Asistanı bir arada, hem yanlamasına hem de boylamasına yardımcı kılavuzluk sağlayan Trafik Sürüş Asistanını oluşturuyorlar. Böylece otomobil, otomatik olarak direksiyona yön veriyor, hızlanıyor ve fren yapıyor ama yalnızca sürücünün elleri direksiyon üzerindeyken, hazır ve daima müdahale edebilir durumda olduğu sürece.

 • Ön Bölge Asistanı (Front Assist) destekli Adaptif Hız Sabitleyici: Sensörlerle kontrol edilen Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), sistem sınırları içerisinde öndeki araca olan mesafeyi düzenler. Özellikle uzun otoyol seyahatlerinde sürücünün rahatlamasına yardımcı olmakta büyük bir rol oynar.

Ön Bölge Asistanı sisteminin bir parçası da, Yaya Koruma özellikli Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonudur. Ön Bölge Asistanı daha yüksek hızlarda öndeki araca fazla yakın seyretmeye ve olası çarpışmalara karşı uyarıda bulunmak ve gerektiğinde otomatik olarak otomobile fren yaptırmak üzere çalışırken, Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonu ise bu görevi şehir içi trafiğinde yapıyor. Yeni ATECA’da daha da geliştirilmiş olan Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonu yalnızca otomobilleri algılamakla kalmıyor aynı zamanda yayalara da tepki veriyor.

Sistem şöyle çalışıyor:

 • Otoyolda güvenlik: Ön Bölge Asistanı, öndeki trafiğe olan mesafeyi sürekli izlemek üzere otomobilin önüne entegre edilmiş bir radar sensör kullanıyor. Sistem, kritik durumlarda, frenleri hazırlayarak, görsel ve sesli ikazlar sayesinde ve ikinci adımdaysa kısa bir sarsıntıyla, tepki vermek gerektiğini bildirerek, sürücüye yardımcı olur. Eğer sürücü çok hafif bir fren yaparsa, Ön Bölge Asistanı çarpışmayı engellemek için gerekli olan frenleme basıncısını yaratır. Eğer sürücü hiç tepki vermezse, Ön Bölge Asistanı otomatik olarak frenlemeyi yapar.
 • Şehirde güvenlik: Yaya Algılama destekli Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonu, Ön Bölge Asistanı sisteminin bir uzantısıdır ve saatte 65 km’ye kadar ATECA’nın ön tarafındaki bölgeyi izler. Acil bir durum olduğunda sistem anında ve otomatik olarak otomobili frenler. Yaya Algılama destekli Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonu ile Ön Bölge Asistanının daha da geliştirilmiş uyumu, yolun kenarındaki ve yoldaki yayaları da tespit etmek üzere ilk defa olarak radarı ATECA’nın ön kamerasına bağlıyor. Sistem, ATECA’nın bir yayaya çarpma riskini tespit ettiğinde, sürücüye görsel ve sesli bir ikaz veriyor. Sürücü bu ikaza karşılık vermezse sistem otomatik olarak acil durum frenlemesini başlatıyor.
 • Kör Nokta Tespit Sistemi: Pratik kör nokta tespit asistanı ile şerit değiştirmek artık çok daha güvenli. Her iki yanındaki iki radar sensörü, ATECA’nın arkasındaki trafiği izliyor. Dış aynadaki görsel bir işaret, kör noktada yaklaşmakta olan araçlara karşı uyarı veriyor.
 • Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi: Park alanından geri geri çıkmak kritik bir manevra, çünkü yaklaşan araçları fark etmek genelde zor oluyor. Radar sensörler çapraz trafiği izliyor ve olası çarpışmalara karşı uyarı veriyor.Arka Trafik Uyarısı böylelikle yandan yaklaşmakta olan araçları tespit ederek park alanından yola dik şekilde geri çıkma sürecini kökten değiştiriyor. Radar temelli sensör modülü, 25 metreye kadar olan nesneleri algılıyor. Geri vitese alınır alınmaz ya da tercihe bağlı olarak park sensörü düğmesine basılarak etkin hale getiriliyor. Çarpışma tehlikesi olduğunda, park asistanı önce görsel bir uyarı veriyor ardından sesli bir ikaz geliyor. Sürücü duruma yanıt vermezse ve doğrudan çarpışma tehlikesi varsa, Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, kazanın ciddiyetini azaltacak otomatik frenleme müdahalesini etkin hale getiriyor.
 • Çevresel Görüş Sistemi (Top View Camera): Ön ızgara, arka tampon ve her iki dış aynada bulunan dört kamera, ATECA’nın etrafındaki tüm alanı kapsıyor ve kuş bakışı görüşüyle monitörde gösterilen görüntü, dar park alanlarında park etmeyi kolaylaştırıyor.
 • Park Asistanı 3.0: Park asistanının en son sürümü, her durumda stressiz park etmeyi mümkün kılıyor ve geliştirilmiş sistem ATECA’da hem paralel hem de dik park etmeyi destekliyor. Sistem ayrıca küçük park alanlarını kullanıyor, en iyi rotayı hesaplıyor, direksiyonu kendisi yönetiyor ve engellere karşı uyarıyor.Nasıl çalışıyor: Park Asistanı düğmesine basarak aktif hale getirdikten sonra, Park Asistanı ATECA’yı park alanına otomatik olarak yönlendirirken sürücünün yalnızca gaz ve fren pedallarını (manuel viteste vites kolu ve debriyajı da) idare etmesi gerekir. Sistem kendi kendine park alanının türünü tespit eder ve buna uygun manevrayı başlatır. Bunlar olurken sürücü sürekli bilgilendirilir ve çok fonksiyonlu ekrandan yönergeler sunulur. Sürücü, otomatik olarak tespit edilmiş olanlar arasından tercih edilen park alanını elle seçmek için Park Asistanı etkinleştirme düğmesini kullanabilir. Tekerleklerin dönüş yönünü tespit eden sensörler, ATECA’nın tam konumunu saptamayı olanaklı kılıyor, böylece park etme manevralarını her zamankinden daha doğru yapıyor.
 • Acil Durum Asistanı: Tıbbi müdahale gerektirecek bir acil durumda çalışan yeni bir fonksiyondur: sürücü belli bir süreden fazla hareketsiz kalırsa araç önce görsel ardından akustik bir uyarı verir, bunların ardından son olarak kısa bir fren darbesi gelir. Bunların üzerine hiçbir karşılık olmazsa, ATECA şeritte kalarak durana kadar yavaşlar ve elektronik park frenini aktif hale getirir.
 • Uzun Far Asistanı: Bu yardım sistemi, karşı yönden gelen trafiğin gözünü almadan ve rahatsız etmeden – özellikle güçlü LED ön farlar sayesinde – ilerideki yolun en uygun şekilde aydınlatılmasını sağlar. Dikiz aynasının çerçevesindeki kamera, önde ve karşı yönde seyreden trafiği yakından izleyerek ön farları buna uygun olarak ayarlar.

En yüksek seviyede bağlanabilirlik

Bağlanabilirlik, yani dijital dünyayla sürekli bağlantıda olma, pek çok insan için modern şehir yaşam biçiminin ana unsurlarından biri. SEAT ATECA, Easy Connect bilgi-eğlence sistemleri, SEAT Full Link ile en yüksek seviyede bağlanabilirlik sunuyor:

 • Media System Plus: 8 inç dokunmatik ekranıyla yeni nesil bilgi-eğlence sistemlerinin merkezidir. Bilgi-eğlence içeriğini çok daha net ve hassas bir görüntüyle sunuyor.
 • SEAT ATECA’nın merkezi gösterge panelindeki kolaylıkla ulaşılabilen Kablosuz Şarj Ünitesi, akıllı telefon şarjını ilk defa olarak kablosuz yapmayı mümkün kılıyor ve tavan anteninin otomatik eşleşmesi sayesinde daha iyi bir sinyal çekişi sağlıyor.
 • SEAT Full Link hemen hemen tüm akıllı telefon kullanıcıları için bağlanabilirlik dünyasıdır. MirrorLink’in yanı sıra Full Link, Apple CarPlay ve Android Auto (Türkiye’de henüz kullanılmamaktadır) fonksiyonlarını da içeriyor. Full Link, ATECA’nın bilgi-eğlence sistemi üzerinden akıllı telefonları ve uygulamalarını güvenli bir şekilde çalıştırmak için mükemmel bir teknolojidir.

Giriş seviyesi benzinli motoru 115 hp beygir gücüne sahip 1.0 TSI. 1.4 TSI motor ise, aktif silindir teknolojisi ile geliyor ve 150 hp güç üretiyor. 150 hp’ye sahip TSI motorlarda DSG ve 4Drive seçenekleri de sunuluyor.

Dizel motor olarak 115 hp gücüne sahip 1.6 TDI ve 190 hp gücüne sahip 2.0 TDI sunuluyor. 190 hp’li TDI motorda ise DSG ve 4Drive standart olarak geliyor.

Tüm olasılıklar için 4Drive

ATECA’nın dört çeker sistemi, dünyada türünün en modern ve etkili sistemlerinden biridir. SEAT, yeni geliştirilmiş, hidrolik işletmeli ve elektronik kontrollü, beşinci nesil bir Haldex kavrama kullanıyor. Sistem her sürüş durumuna çabuk yanıt veriyor.

Ekipman – ATECA serisinin en tepesinde XCELLENCE
SEAT ATECA, başlangıçta üç ekipman serisi olarak sunuluyor. Giriş seviyesi Reference serisi, yalnızca cazip bir fiyat sunmakla kalmıyor, aynı zamanda 16” alüminyum alaşımlı jantlar, 5” dokunmatik renkli ekranlı medya sistemi, elektrikli park freni gibi günlük yaşamda gereksinim duyulan tüm özellikler ile yedi hava yastığı, yorgunluk tespit sistemi, XDS ve Ön Bölge Asistanı gibi güvenlik sistemleri de sunuyor.

Style donanımı ise ek olarak 17” alüminyum alaşımlı jantlar, 8” dokunmatik renkli ekranlı medya sistemi, LED arka stop lambaları, Climatronic, krom tavan rayları ve arka park sensörlerine sahip.

Ateca ile satışa sunulan donanım paketi ise serinin en üstü olan XCELLENCE. Bu versiyon, Alcantara döşeme ve çok çeşitli donanım unsurları ile öne çıkıyor. Dıştan bakıldığında ATECA XCELLENCE, çok parlak siyah radyatör ızgarası, koyu renkte camları ve 18” alüminyum alaşımlı jantlarıyla parlıyor. XCELLENCE’taki standart teknoloji paketi, karşılama ışıklı Full LED ön farlar, SEAT Sürüş Profili, ön-arka park sensörleri, KESSY Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi, geri görüş kamerası, park asistanı ve elektrikli kolay açılır bagaj kapağı içeriyor. Tüm bu akıllı teknolojiler ATECA’yı, zorlu şehir içi yolculuklarınızda en iyi yol arkadaşınız yapıyor.

Faruk

Küçüklüğümden beri sahip olduğum otomobil aşkı zaman içinde beni Otopark ailesinin bir parçası haline getirdi. Aileye katıldığım ilk günden beri siteyle ilgilenmeye zevkle devam ediyorum...

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. muhtemelen bunun da ülkemiz şartlarında en alınası olan 1.6 dizel otomatik versiyonu gelmeyecek. Gelirse de 2017 de çıkacak araç için 2018 in başı işaret edilecek. Ama sonun da gelecek… vs. Umarım ben yanılırım.

 2. Anahtarsız giriş ve çalıştırma varsa ki var, sustalı olan normal anahtarı nerede kullanacaklar ? Ayrıca eski usul kontak girişi mi var araçta ?

  1. bildiğim kadarıyla eğer sistem bozulursa diye gizli bir yerde oluyor o giriş öyle diye biliyorum 2. olay ise maliyet yeni anahtar çıkarmak yerine aynı anahtarla veriyor insignia da da aynı olay

   1. Hmm. Ben anahtarsız çalıştırma olan araçlarda ilk defa öyle sustalı bir anahtarlık gördüğüm için şaşırdım. Normalde metal anahtar görünmez ya o sebeple. Eyvallah hocam teşekkürler.

 3. Araba daha piyasaya girmeden tasarımı eski görünüyor. Bari Leon’dan biraz farklı olsaydı.

 4. Bana göre Otopark ‘ın bu kadar sevilmesini sağlayan şey samimiyet ve saf araba sevgisidir . Yukarıdaki yazı eğer bir alıntı ise lütfen belirtiniz. Eğer aksi ise durum fena . And’ın keyifli ve olabildiğince objektif yazılarından sonra hiç çekilmiyor bu yazılanlar. Doğan Kabak sonrası otopark müthiş bir ivme kazandı ,Patır patır test videoları dökülmeye başladı ve bu beni çok mutlu ediyor . Fakat özünüzden uzaklaşmaya başladınız . Sizi niye takip ettiğimizi lütfen unutmayın .Yoksa bu gidişle diğer sitelerden bir farkınız kalmayacak diye korkuyorum.

 5. Sinan reis Leon’un göstergelerine pavyon demişti. Seat, reisi dinlemiş. Bu sefer kapı içlerini de pavyon gibi yapmış 🙂

 6. tiguan a iyi rakip çıktı tasarım olarak. leon kullanıcısı olarak çok beğendim harika. ülkemizde dizel dsg satışları ne olacak merak içindeyim 😀

 7. Bu araç çok satış rakamlarına imza atıcağını düşünüyorum.evet leona tasarım olarak benziyor ama aynı deil çok farklı aslında dikkatli bakıldığında.ayrıca süspansiyon sistemi bağımsız olarak görüyorum testlerde buda bi artı.ve araçın 1.4 150 4wd(4×4)dsg seçeneğide ülkemize geliyor ürün gamında var.değişiklik ve sportiflik istiyenlerin düşünebilceği bir araç 19 çantlarlarlada güzel duruyor ben beğendim.özellikle turuncu rengine bayıldım.

 8. Keşke tiguanda 1.4 150ps 4motion ile ülkemize gelse.ama nerde doğuş seatı nası satacak ozaman.izalasyonu ise ben tiguanın 1 tık altında olucağını düşünüyorum seat ateca için.golf leon mantığı devam edicektir.tiguanı rline paket almadıkça seat ateca daha yakışıklı ve daha sportif bence.resimlerde tabi öyle gözüküyor.neyse bu ay geliyor ülkemize en azından inceleme fırsatı bulabiliriz.eylül ayında ateca tr giriş yapcak showromda sergilencek ve test sürüşü yapılcak az sayıda gelicek yıl başına kadar.kodiaq ise yeni yılı bulur gelmesi muhtemelen.

 9. Tiguan’ın bir alt kalitesi Seat Ateca ve Skoda Kodiaq hepsi aynı sadece Tiguan bir üst kalite diğerleri biraz daha düşük. Hepsi aynı aslında ve bunu hiç sevmiyorum. Volkswagen’de ne marka model varsa aynısı Seat ve Skoda da var. Klonlanmış gibi. Özgünlük yok ekstra birşey yok. Volkswagen’in bıraktığı tasarımları hep gruptaki diğer markalar alıyor (Audi, Seat, Skoda) gibi

 10. süspansiyonu çok sert..100.000 tl üzeri para verip tahta bir arabaya biniyormuş hissi yaşamak istiyorsanız alın..biz aldık..araba güzel..donanımı en üst (bizdeki xcellence modeli ) yok yok..ama süspansiyon..Türkiye de nasıl satacak bilemiyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu