Haberler

G-Power BMW X5 M tehlikeli sularda
BMW’nin tarihsel gelişiminde “M” imzalı otomobillerin yeri şüphesiz bir başkadır. İlk olarak 1972 yılında 35 çalışanla birlikte hayata gözlerini açan BMW M GmbH, zamanla BMW’nin genişleyen ürün gamına da tüm desteğini eksiksiz vermeyi başardı.

1994 yılında Rover Grubu’nu devralarak aslında SUV üretimi için atılabilecek en iyi adımı atan BMW, bu grubun üyesi olan Land Rover sayesinde daha önce hiç girmediği sulara girerken çok büyük bir bilgi birikiminin de sahibi oldu.

1999 yılında tanıttığı ilk SUV’u E53 X5 ile o dönemin “kült” otombilleri olan Mercedes ML ve Range Rover’a meydan okuyan BMW, günümüze kadar X1, X3, X4 ve X6 gibi pek çok önemli alternatifi de ayrıca ürün gamına eklemeyi başardı.

Performans ile özdeşleşmeyi başaran BMW, bu kadar geniş bir aileye sahip olmasına rağmen sportifliği de hiç elden bırakmadı. Her modeline er yada geç “M” ruhunu aşılayan Alman marka, X5’in de en güçlüsü olan X5 M ile adeta bir canavar ortaya çıkarttı.

4.4 lt V8 çift turbo motoruyla 575 BG güç ve 750 Nm tork değerine sahip olan X5 M’in, kağıt üstünde olduğu kadar yolda da “M” logosunun hakkını sonuna kadar verebilen bir SUV olduğunu belirtelim.

BMW için buraya kadar herşey destansı ilerlese de belli bir noktadan sonra başka bir Bavyera’lı firma BMW’ye damgasını vurmayı başarıyor. Eminiz bazılarınız ne demek isteğimizi anlamışsınızdır. Evet, G-Power’dan bahsediyoruz!

Pek çok BMW modelini adeta rokete dönüştüren, süperspor otomobil kavramını allak bullak eden G-Power, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Ekim ayında X5 M için hazırladığı 700 BG gücündeki güç paketini tanıtmıştı. Şimdiyse 750 BG güç ve 980 Nm tork değeri sunan Stage 3 adını verdiği paketle haberimize konu olan G-Power, 2,350 kg ağırlığındaki X5 M’i 300 km/sa hız değerinin çok üzerine çıkarmayı başarıyor.

Yaklaşık 20.000€’ya mal olan paket; yazılım, turbo, downpipe ve egzoz modifikasyonlarıyla X5 M’in gücünü 750 BG’e çıkarıyor. Otomobilin 402 metreyi 11,5 sn’de tamamladığı belirtilirken, maksimum hız limiti de belli bir ücret karşılığında kaldırabiliyor.

Motordaki ve egzoz sistemindeki değişimlerin yanında 23 inç’lik jant ve komple süspansiyon kiti seçeneğini de sunan G-Power, yaptıklarıyla seviyeyi en üst noktalara taşırken, teknolojisiyle rakipsiz olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Burak Yavuz

1985 Ankara doğumluyum. Fırat Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliği mezunuyum.Şuan bir hava yolu şirketinde uçak yapısal teknisyeni olarak çalışıyorum. 6-7 yaşımdan beri arabalarla iç içeyim. 1992 yılından bu yana biriktirdiğim, otomobil dergilerinden oluşan geniş bir koleksiyonum var. Videolarını ve haberlerini beğenerek takip ettiğim otopark.com ailesine :"Nasıl yardımcı olabilirim?" düşüncesiyle katıldım. Kimi zaman mutluluğumuza kimi zaman da hüznümüze ortak olan otomobillerin, A noktasından B noktasına gitmeye yarayan vasıtalar olmadığını gösteren OTOPARK.com ailesinin bir ferdi olmaktan dolayı çok mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu