Haberler

RS500 bu kez Ring’de yakalandı!
Geçtiğimiz günlerde, 3. nesli ilk defa yakalanan RS500’ün haberini sizlere ulaştırmıştık. Dün ise kahramanımız yeni cüssesi ve gücü ile Nürburgring’de teste çıktı.

İkinci nesliyle ortalığı kasıp kavuran RS500, yeni teknolojiler ve yepyeni bir yüz ile tekrar karşımıza çıkıyor. Halihazırda diğer nesilleriyle de oldukça iddialı olan RS500, şimdiki versiyonu ile ‘Yeryüzündeki en hızlı hothatch’ olmak için çalışacak.

Standart Focus RS’den farklılıklarını ilk bakışta belli eden RS500, kaputunda bulundurduğu hava delikleri ve ön tampondaki ekstra hava girişleriyle daha fazla havaya ihtiyacının olduğunu gözler önüne sermiş.

Bunun yanı sıra uzmanların edindiği bilgiye göre model, kullanılan karbon fiber frenler ve gövde parçalarının yanı sıra, güçlendirilmiş alüminyumdan oluşan süspansiyon elemanları ile totalde 100 kilogramlık bir diyete girmiş.

Aynı zamanda iç kısımdaki izolasyon maddelerinin sökülmesi de geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Bu konunun akıbeti hala belli değil ancak, Ford tarafından farklı bir güncelleme açıklaması bizlere ulaştı. Ön aks üzerine konumlandırılacak olan sınırlı kaymaya izin veren kilitli diferansiyelin modelde yer alacağı şimdiden modelin rakiplerini telaşlandırıyor.

Epey hızlanarak iddaasını koruyan modelin, standart Focus RS’den daha hızlı olacağı kesin. Fakat standart RS’in sahip olduğu 4.7 saniyelik 0-100 km/s akselerasyonu, şu anlık pek yeterli gözükmüyor. Çünkü güncellenen A45 AMG, 4.2 saniyede 0-100 km/s akselerasyonunu tamamlayabiliyor.

Eğer dersine iyi çalışır ve programını aksatmazsa 2017’nin başlarına doğru satışa sunulması beklenen modelin 4. nesliyle de 2018’e doğru karşılaşacağımız tarafımıza ulaşan tahminler arasında.

Kaan HACIOĞLU

Otopark.com'la ilk tanıştığımda 11 yaşında bir çocuktum. Şimdi ise otomobil tutkunluğunun zirvesindeyim. Yalova Doğa Koleji'nde eğitim hayatımı sürdürüyorum. Sunum yapmayı ve babamın FD6'sını kurcalamayı severim. Her ne kadar ilk kez sürücü direksiyonuna oturduğum araç Civic olsa da ruhumda kırmızı bir Cupra yatar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu