Haberler

Lexus Avrupa’da rekor satışa ulaştı
Dünyada 1989 yılından bu yana yaklaşık 8 milyon adetlik satışa ulaşan, 2015 yılında gerçekleştirdiği 652 binlik satış ile son 3 yıldır kendi satış rekorunu kıran Lexus, Avrupa’da da başarılı bir performans sergiliyor.

Lüks otomobilleriyle süper premium pazarına hitap eden marka, 2016’nın ilk altı ayında Avrupa’da 36 bin 405 adetlik satışa ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Bu satış rakamı ile 2015’in ilk yarısına göre yüzde 16’lık artış göstererek premium pazardan daha büyük bir büyüme kaydetti. Lexus, aynı zamanda satış başarısının yanında lüks hibrit segmentinde de liderliğini devam ettirdi.

Dünyada olduğu gibi Avrupa’da da sağlam temellere sahip olan Lexus, tamamen yeni dördüncü jenerasyon RX ile yüzde 123 artış göstererek 8 bin 815 adetlik satış elde etti. Lexus ürün yelpazesi arasında en çok satan model olan NX ise 12 bin 689 adetlik satışa ulaştı. 2016 yılının başında satışa sunulan RC ise 972 adetlik satışla güçlü bir performans sergiledi.

Batı Avrupa’nın tercihi “Hibrit”

Batı Avrupa’da satılan araçların yüzde 98’i, yani neredeyse tamamı, hibrit olarak tercih edildi. Lexus Avrupa’nın toplam satışlarının ise yaklaşık üçte ikisini hibrit modelleri oluşturuyor. En popüler hibrit modelleri ise NX 300h, RX 450h ve IS 300h oldu.

Lexus Avrupa, geçen seneye göre Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Orta Avrupa, Balkanlar, Belçika, İrlanda ve İzlanda’da yüzde 20’yi aşan büyüme kaydetti.

ANIL BULUT

Trakya Üniversitesinde Mak Müh okumaktayım.1997'de arka koltukta dikilerek babamı gözlemlemek, ne olduğunu anlamakla başladı bu tutku.Şimdilerde ise kendi aracım olan Opel Corsa ile şoför koltuğunda devam ediyor:)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ne rekoru ya, suan en cok satan araclara baksan lexus yok, en cok satan premium araclara baksan gene lexus siralamada yok 🙂
    Is dunyasi boyle hickimse biz kaybediyoruz demez, her marka bir acidan kendini rekor kiriyor olarak gosterebiliyor 🙂

    1. kendi rekorunu kırıyo olması ortada bir büyüme olduğunu gösterir bu da kendi açılarından başarıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu