Haberler

Ölümcül kazalarda hayatta kalabilecek tek insanla tanışın: Graham!
Avustralya Trafik Kazaları Komisyonu, ülkenin kendi alanında önde gelen isimlerinden oluşan bir ekiple birlikte ‘Graham’ı üretti. Graham, insan vücudunun ne kadar hassas olduğunu gösteren interaktif bir manken.

İnsan vücudu, sadece kendi başına çıkabildiği süratlerle aldığı darbelere dayanabilecek bir yapıda. Graham ise, insan ırkı olarak trafik kazalarında maruz kaldığımız kuvvetle ve enerjiyle başa çıkabilecek şekilde evrim geçirebilseydik, vücudumuzun alacağı muhtemel şekli gösteriyor.

graham-2

Trafik Kazaları Komisyonu başkanı Joe Calafiore konuyla ilgili şunu belirtiyor: “İnsanlar tüm güçleriyle koşarak bir duvara çarpsalar hayatta kalırlar. Ancak işin içine bir motorlu araç girdiğinde, hem sürat hem de maruz kalınan kuvvetler artarken, hayatta kalma şansı büyük ölçüde düşüyor.

“Otomobiller, insan vücuduna oranla çok daha hızlı geliştiler; Graham da bize, kendimizi kendi hatalarımızdan korumak adına yollarımızı her açıdan geliştirmemiz gerektiğini anlatıyor.”

Calaforie, insanların daima hata yapacaklarını kabul etmemiz gerektiğini, fakat modern güvenlik önlemleri ve güvenli yol tasarımları sayesinde kaza halinde ortaya çıkacak kuvvetin düşürülebileceğini, bu sayede de hayatta kalma şansının artacağını belirtiyor.

Graham’ın geliştirilmesinde, Royal Melbourne Hastanesi’nden travma cerrahı Christian Kenfield, Monash Üniversitesi Kaza Araştırma Merkezi’nden bilirkişi David Logan ve Melbourne’lu dünyaca ünlü heykeltıraş Patricia Piccinini birlikte çalıştılar.

graham-3

Graham 8 Ağustos’a kadar Victoria Devlet Kütüphanesi’nde sergilenecek, daha sonra bölgesel bir tanıtım turuna çıkarılacak. İsterseniz websitesinden Graham’ı online olarak da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca sitede ziyaretçilere (en azından midesi kaldırabilenlere!) Google’ın Tango teknolojisi kullanılarak Graham’ın derisinin altına bakma imkanı tanınıyor. Bu sayede ziyaretçiler, Graham’ın vücut özelliklerinin ciddi kazalarda kendisini nasıl koruyacağını daha rahat anlayabiliyorlar.

Graham’ı online ya da birebir ziyaret eden öğrencilerin öğrenim deneyimlerini iyileştirmek adına bir eğitim programı da geliştirilmiş.

Calaforie, “Graham, uzun yıllar hizmet edecek bir eğitim aracı. Bize insanları koruyacak yol sistemleri üzerinde çalışmamızın ne kadar önemli olduğunu yıllar boyu hatırlatacak.” diyor.

Can Tangüner

"If God had meant for us to walk, why did he give us feet that fit car pedals?" - Sir Stirling Moss

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. siz buna graham demişssiniz ama bu tip bana çok tanıdık geliyor. herkesin çevresinde böyle bir dayı vardır 😀

  2. Grahamın önce koltuk altını bir temizleyin abi.Pislikten ölür zaten kazaya gerek yok 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu