Haberler

Yeni Renault Koleos sahnede yerini aldı
Stil, konfor ve ileri teknoloji: güçlü bir SUV’un karakteristik özellikleri

Yeni KOLEOS SUV satışlarının yükseldiği pazarlara yönelik olarak Renault’nun lüks otomobil vizyonunu bünyesinde barındırıyor. Yeni KOLEOS D-segmenti bir SUV’dan beklenen her şeyi sunuyor:

-Güçlü, kaslı dış hatlar,

-Eşsiz, dört tekerlekten çekiş teknolojisi,

-210mm’li zemin yüksekliği sayesinde her türlü arazide sürüş kabiliyeti.

Ayrıca Renault’nun know-how’ı da bu otomobilde sunuluyor:

-Kendi kategorisinde en iyi teknolojiye ve tasarıma sahip koltuklarıyla beraber rafine, konforlu iç mekân,

-Sınıfının en geniş kabin alanlarından birine sahip Yeni Koleos, 289mm’lik arka diz mesafesi ile sınıfının en iyisi,

-R-LINK 2 multimedya tablet ekranı gibi diğer lüks Renault modelleriyle paylaşılan ekipmanlar.

Yeni KOLEOS, D segmenti otomobillerle özdeşleştirilmiş zarafeti ve özellikleri sağlam bir SUV aracı ile harmanlıyor.

Türkiye’de Yeni Koleos Touch ve Icon olmak üzere 2 ekipman seviyesi (bkz sayfa 9) ve 2 dizel motor seçeneği (1.6dCi 130bg-manuel & X-tronic otomatik / 2.0dCi 175bg X-tronic otomatik) ile pazara sunuluyor.

Yeni KOLEOS Renault markasının uluslararası büyümesinde önemli rol oynayacak. Yeni KOLEOS, global bir çekiciliğe sahip ve yaz aylarından itibaren Körfez ülkelerinde, belirli Asya ve Latin Amerika pazarlarında yerini alacak.

Yeni Koleos Türkiye’de ise 2016 yılı son çeyreğinde satışa sunuluyor olacak.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: “Koleos’un dahil olduğu D SUV segmenti Türkiye pazarında en dinamik segmentlerden biri. 2016 Haziran rakamları itibariyle D SUV segmenti toplam binek pazarının yüzde 3,5’unu, D segmentinin ise yüzde 24’ünü temsil ediyor. Bu rakamların geçtiğimiz yıl yüzde 2 (toplam binek içinde) ve yüzde 18 (D segmenti içinde) olduğunu hatırladığımızda segmentin gelişim ve dinamizm trendi de açıkça ortaya çıkıyor. Son 3 yılda 3 katı büyüme gerçekleştirmiş D SUV segmentinde markalar, amiral gemisi prestijli modelleri ile rekabet ediyorlar. Yeni Koleos ile D SUV segmentine iddialı bir geri dönüş gerçekleştiriyoruz. İmaj olarak markamıza önemli katkı sağlayacak ayrıca premium segment gamını tamamlıyor. Yeni Koleos’un fiyatını ise satışa sunacağımız 2016 son çeyrekte açıklayacağız.” dedi.

Markanın yeni amiral gemisi SUV için sıra dışı Renault tasarımı

renault koleos-9

“Yeni KOLEOS, 2012 senesinde yeni Clio ile başlayan Renault Tasarım Rönesans’ını tamamlıyor. Bir tasarımcı olarak şunu söylemeliyim ki, en büyük zorluk sadece zarif olmakla kalmayıp modern ve dinamik özellikler de taşıyan bir SUV hayal etmekti. Bunu başarabilmek için geleneksel olarak SUV’larla özdeşleştirilen özelliklerden tamamıyla vazgeçmedik. Bununla birlikte, güçlü yatay çizgiler eşliğinde segmentin bilindik unsurlarını kaslı yapı ve yüksek zemin mesafesi ile vurguladık. Yeni KOLEOS’un her milimetresi bir SUV ve her milimetresi bir Renault.”

Laurens van den Acker – Kurumsal Tasarım Direktörü

Bir SUV’dan beklenen görünüm, kalite ve özellikler

Güçlü ve atletik dış tasarım

Yeni KOLEOS segmentiyle özdeşleşen tasarım özelliklerini ve becerileri bünyesinde barındırıyor.

Laurens van den Acker tarafından hayata geçirilen Renault tasarım stratejisi ışığında Yeni KOLEOS, sağlamlığı ve macera tutkusunu temsil eden “KEŞFET” tasarım anlayışı ile tasarlandı. Yeni KOLEOS’a güçlü ve kaslı hatlar kazandırmak maksadıyla Renault tasarımcıları bu anlayış ile yola çıktı. Yeni KOLEOS klasik SUV tasarım özelliklerini bünyesinde barındırıyor: kapı koruma çıtaları, büyük jantlar (19 inçe kadar) ve alüminyum tavan barları.

Bu arada yüksek zemin mesafesi (210mm) ve sırasıyla 19 ve 26 derece olan yaklaşma ve ayrılma açıları sayesinde aracın her koşulda yolculuk etmesi mümkün oluyor.

Yeni KOLEOS için seçilen gözalıcı gövde renkleri ve jant tasarımları sayesinde aracın zarafeti vurgulanıyor:

-Yedi gövde rengi: Ultra Gümüş, Universal Beyaz, Metalik Gri, Metalik Siyah, Mineral Bej, Meissen Mavisi ve Beyaz.

-17 – 19 inç aralığında 4 farklı alüminyum jant tasarımı

Koruyucu iç mekan

renault koleos-2

Yeni KOLEOS’un taşıdığı SUV genleri kabinde de göze çarpıyor. Otomobilin sunduğu konfor, kalite ve güç ile birlikte zarif, etkileyici iç mekanı modelin dış hatlarıyla uyum içinde.

Yüksek sürüş pozisyonu kusursuz görüş imkanı sağlıyor. Geleneksel sedanlarla kıyaslandığında Yeni KOLEOS’un sürüş pozisyonu 150mm daha yüksek. Bu da SUV müşterilerinin oldukça beğenisini toplayan bir özellik.

Yüksek ve geniş ön panel sürücüye ve yolculara güvenlik ve koruma hissini vermek üzere tasarlandı. Orta konsolun her iki yanındaki tutamaklar off-road dünyasına atıfta bulunurken iç mekana sportif bir özellik de katıyor.

Yeni KOLEOS’un sağlamlığını vurgulamak üzere tasarlanan aksesuarlar

Yeni KOLEOS’ta yer alan bir dizi akıllı ve pratik aksesuarlar modelin sağlam stiline vurgu yapıyor ve sıra dışı karakterine katkıda bulunuyor:

-Tam entegre marşpiye paketi,

-Gizlenebilir çeki demiri (alet gerektirmeden gizlenebilir)

-QuickFix tavan barları da dahil olmak üzere tavana takılan taşıma aksesuarları,

Krom kapı ayna kapakları ve ön/arka cam rüzgarlıkları,

-Kapı ve bagaj eşiği koruyucuları,

-Kapsamlı bagaj düzenleyici seçenekleri ve koruma aksesuarları.

Yeni KOLEOS Renault’ya özgü tasarım özelliklerini taşıyor

İlhamını Renault’nun lüks segmentinden aldı

renault koleos-7

Renault’nun yepyeni D sedanı Talisman ile benzer tasarım özellikleri hemen farkediliyor. Bu iki modelin dış kısımları paralel biçimde tasarlandı. Sıra dışı ön tasarımı ve geniş, krom ızgara üzerinde yükselen Renault logosu ile göze çarpıyor.

Otomobilin kaputunun sahip olduğu çizgiler ve krom detaylar otomobilin güçlü tasarımına katkı sağlıyor. Ön farlardan yan kanatlara kadar uzanan ve ön kısmı daha uzun göstererek dinamizm ile zarafet katan şeritler de göze çarpan diğer ayrıntılar.

Toplam uzunluğu 4,673mm olan aracın 2,705mm’lik dingil mesafesi sınıfının en uzunları arasında. Bu da Yeni KOLEOS’un D-segmenti SUV olarak rekor kıran bir iç mekân alanına sahip olmasını sağlıyor.

Aracın arka kısmında ise Renault’nun karakteristik özelliği olan stil yine göze çarpıyor. Geniş ve yatay arka farlar aracın genişliğini (1,843mm) vurguluyor ve tüm dikkatleri bagaj kapağındaki Renault logosu üzerinde topluyor. Arka tamponun alt kısmındaki krom detaylı ikili egzoz çıkışları Yeni KOLEOS’un dış tasarımını bütünlüyor

Renault’nun en son modellerini akla getiren full LED far tasarımı

renault koleos-8

Modelin genel tasarımındaki denge ön ve arka farlara kadar uzanıyor:

-Yeni KOLEOS’un far tasarımı Renault’nun en son modellerini akla getiriyor,

-İyi bir gece görüşü için halojen farlara oranlara yüzde 20 daha güçlü olan Full LED Pure Vision farlar (versiyona bağlı olarak),

-Gündüz Sürüş farları (DRL),

-Sürekli yanan LED farlarda ise daha parlak 3D efektli Edge Light teknolojisi kullanıldı.

Yeni KOLEOS’un rafine, geniş, konforlu iç mekanı için lüks özellikler

“Yeni KOLEOS tüm dünyadaki SUV kullanıcılarının gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı ve bu yönüyle Renault’nun lüks segmentleriyle büyük uyum içinde. Otomobilin rekor düzeydeki iç mekan alanı, kapsamlı ekipman seçenekleri ve dikkatle tasarlanmış iç mekan detayları Yeni KOLEOS’u kendi sınıfında konfor ve zarafet sembolü haline getiriyor.”

Ali Kassaï – Ürün Planlama Başkanı

Üst düzey konfor için sınıfının lideri iç mekan

Koltuk konforu ile segmentinde öne çıkıyor

Yeni KOLEOS’un ön koltukları ilhamını Renault’nun üst segment D sedan modeli Talisman’dan aldı:

-Yolcuyu saran tasarım.

-Sınıfının en iyisi durumundaki ebatlar.

-İlave konfor için değişken yoğunluğa sahip köpük.

Versiyona bağlı olarak Yeni KOLEOS’un koltukları şu özelliklerle donatıldı:

-Altı kademeli elektrikli ayar.

-Elektrikli ayarlanabilir bel desteği.

-İki sıcaklık seçeneğine sahip ısıtmalı minderler ve ısıtmalı koltuk arkalıkları.

-Sıcak havalarda serinliği yaşamak için iki ayara sahip entegre havalandırma.

-Çeşitli döşeme seçenekleri: kumaş (Titan Siyahı veya Platin Grisi), karışık kumaş/ TEP (Titan Siyahı), veya deri (Titan Siyahı, Platin Grisi veya Siena Kahverengi).

Koltuğun arka kısmı, arka yolcular için ilave diz mesafesi sağlayan bir kaplamaya sahip.

Arka yolcular için sınıfının lideri alan

289mm’lik diz mesafesiyle Yeni KOLEOS sadece rakiplerini geride bırakmakla kalmıyor, arka yolculara son derece cömert baş üstü mesafesi, omuz mesafesi ve dirsek mesafesi de sunuyor. İkinci koltuk sırası iki sıcaklık seçeneği ile birlikte ısıtma özelliğine sahip.

Konfigüre edilebilir bagaj

Sıra dışı kabin alanına ek olarak Yeni KOLEOS son derece büyük modüler bir bagaj alanı ve sayısız pratik saklama çözümleri sunuyor.

-Dümdüz bir zemin yaratacak biçimde bagajla aynı yüksekliğe sahip, çıkarılabilir zemine sahip 550dm3 VDA’lık bagaj (600 litreye eşdeğer).

-“Easy Break” sistemi: bagajın içinde yer alan kollar yardımıyla arka koltuk sırası 60/40 oranında katlanarak taşıma kapasitesi 1,690dm3 VDA’ya çıkarılabiliyor.

-35 litrelik ilave saklama alanlarına 11 litrelik torpido gözü ve orta konsoldaki 7 litrelik bölme de dahil.

Yeni KOLEOS sürücüyü ve yolcuları şımartıyor

Dikkatle tasarlanmış iç mekan

renault koleos-1

Yeni KOLEOS’un iç mekanı sağlam SUV özellikleriyle üst segment bir aile otomobilinden beklenecek kaliteyi ustaca harmanlıyor. Direksiyondaki, vites kolundaki ve hava çıkış kanallarındaki son derece çekici, çizilmeye dayanıklı saten görünümlü krom detayların da buna büyük oranda katkısı var. Otomobilin orta konsolu dokunulması çok hoş koruyucu bir filmle kaplı. Ön panelde ve kapı panellerinde kullanılan yumuşak malzemeler de kabinin huzurlu ortamına katkı sağlıyor. Deri döşeme ve deri detaylı kolçaklar ise üst dikişlere sahip.

Kişiselleştirilebilir LED kabin aydınlatması sürücünün ve yolcuların ruh hallerine göre yeşilden maviye ve kırmızdan mora kadar uzanan bir renk paletine sahip.

Yeni KOLEOS’un kabini arka koltuklara kadar uzanan panoramik açılır cam tavan (0.80 m2) sayesinde son derece parlak ve iç açıcı.

Bağlantı teknolojili, kişiselleştirilebilir multimedya sistemleri

Yeni KOLEOS’un giriş seviyesi versiyonunda 4.2 inçlik (11 cm) harita formatlı audio sistemi, cep telefonu kullanımı ve akıllı telefonlarda kayıtlı müziklerin dinlenmesi için Bluetooth® bağlantı teknolojisi, parazitsiz dinleme ve dijital ses kalitesi için dijital radyo (pazara bağlı) standart olarak sunuluyor. Bu versiyon aynı zamanda USB portu ve 3.5mm’lik jak soketi ile donatıldı.

İkinci ekipman düzeyinden itibaren Yeni KOLEOS R-LINK 2 multimedya sistemi ile sunuluyor. Bağlantı teknolojisine sahip söz konusu tablet Renault’nun üst segmentlerinde yer alıyor ve bilgi-eğlence navigasyon, eller serbest telefon, radyo ve sürücü yardımcıları gibi fonksiyonları koordine ediyor. Temel özellikleri:

-İki ekran formatı: 7-inçlik harita veya 8.7 inçlik portre formatı,

-Kişisel tablet gibi dokunsal fonksiyonlar (iki parmakla zumlama, sayfa kaydırma, çek-bırak, vs.),

-Navigasyon ekranı son derece gerçekçi (binaların 3D gösterimi),

-Bağlantı teknolojisi ve şarj opsiyonları arasında eller serbest telefon ve audio akışı için Bluetooth®, USB portu, 3.5mm’lik jak soketi, 12V’luk güç beslemesi ve versiyona bağlı olarak SD kart girişi buunuyor,

-Ses tanıma (navigasyon, telefon) ve mail’lerin sesli okunması,

-Dört adet kişiselleştirilebilir ana sayfa; en sık kullanılan fonksiyonlara hızlı erişim için widget’lar ile birikte,

-Çok çeşitli uygulamalara otomotiv kullanımına yönelik olarak R-LINK Store’dan erişim.

Sürüş verileri (hız, devir, yakıt tüketimi, vs.) direksiyonun arkasında yer alan ve sürücünün görüş hizasındaki 7 inçlik renkli ekranda gösteriliyor.

Otomobile giriş

Otomobile giriş kapıların geniş açılma özelliği sayesinde çok kolay. Ön ve arka kapılar sırasıyla 70 ve 77 derecelik açılarla açılıyor. Bu da Yeni KOLEOS’u sınıfının en iyi SUV’larından biri haline getiriyor. Kapıların tasarımı sayesinde kapı eşikleri kirlenmelere karşı korunuyor ve otomobile girişi kolaylaştırmak maksadıyla eşik genişliğini en aza indiriyor.

Eller serbest bagaj kapağı sayesinde tamponun alt kısmındaki sensör sayesinde eller serbest açılma mümkün oluyor.

Lokal pazarlara uyarlanmış inovasyonlar

Yeni KOLEOS her kıtada pazarlanabilecek biçimde düşünüldü. Otomobilin ekipman spesifikasyonları dünyanın dört bir yanındaki iklim koşullarına uygun olarak adapte edildi. Örneğin soğuk iklimlerde kullanım için ısıtmalı direksiyon simidi ve hızlı buz çözme için ısıtmalı ön cam tercih edilebilir. Uzaktan çalıştırma fonksiyonu (Remote Kontrol) sayesinde yolcular sıcak bir araca girme imkanı buluyorlar (ülkelere göre değişiklik gösterebilir). Söz konusu fonksiyonlar R-LINK 2 sistemi ile önceden programlanabiliyor.

Yine pazara ve ülkeye bağlı olarak yeni KOLEOS polenleri tozu ve kötü kokuları yüzde 60 oranında kesen bir kabin-havası filtresi ile de edinilebilir.

Daha emniyetli sürüş için tasarlandı ve donatıldı

renault koleos-4

Yeni KOLEOS Renault’nun pasif güvenlik alanındaki engin deneyiminden istifade ediyor ve bağımsız NCAP testlerinde kusursuzluğu hedefliyor. Standart ekipmanlar arasında şu özellikler yer alıyor:

-Çarpışmanın tipine ve yolcuların araç içerisindeki pozisyonlarına göre şişen iki adet adaptif hava yastığı,

-Önde oturanlar için iki adet göğüs/omuz hava yastığı,

-İki perde hava yastığı,

-Anti-whiplash özellikli ön ve arka kafalıklar,

-Emniyet kemerinin altından kayıp gitmeyi önleyen ön koltuklar,

-i-Size çocuk koltukları için arka koltukta Isofix bağlantı noktaları,

-Tüm emniyet kemerleri ön gergili ve yük sınırlayıcılı

Aynı zamanda motor çerçevesinde kullanılan son derece elastik sınırlı çelik kullanımı ve yolcu emniyet kafesindeki yüksek dayanımlı çelik sayesinde yolcu kabini büyük darbelerde koruma altında tutuluyor.

Konu aktif güvenlik olunca Yeni KOLEOS en son teknoloji ürünü elektronik denge kontrolü sistemini (ESC), , fren destek sistemini, elektronik fren kuvveti dağılımını ve yokuş kalkış desteğini standart olarak sunuyor.

Pazara bağlı olarak yeni KOLEOS kapsamlı sürüş yardımcıları (ADAS) ile sunuluyor; söz konusu yardımcılar R-LINK 2 tableti üzerinden kumanda ediliyor:

-Güven vermek için: Aktif Acil Fren Destek Sistemi (AEBS),

-Uyarmak için: Şerit Takip Sistemi (LDW), Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSW), Yorgunluk Belirleme Sistemi (UTA),

-Yardımcı olmak için: Geri görüş kamerası, otomatik kısa ve uzun farlar (AHL), ön, arka ve yan park sensörleri ve eller serbest park sistemi (Easy Park Assist).

Özel olarak geliştirilen Bose® surround sound sayesinde Premium audio deneyimi

Bose® ve Renault, markanın lüks versiyonları için üst düzey audio sistemleri tasarlamak üzere 2008’den beri birlikte çalıştılar.

Bose® surround-sound teknolojisi kristal berraklığındaki ses kalitesini canlı performans benzeri bir gerçeklikle bir araya getiriyor. Bose Centerpoint® 2 teknolojisi sayesinde yolcular son derece zengin, dengeli bir sesle aracın her yerinde sarmalanıyorlar. Sistem, ön yolcu koltuğunun altında yer alan dijital sinyal işlemcisinden ve yedi kanallı kişiselleştirilmiş ekolayzırdan oluşuyor. Söz konusu üst düzey ses ise Yeni KOLEOS’un kabin yapısını dikkate alan ve özel olarak geliştirilmiş bir sistemden istifade ediyor. Sistem 13 adet yüksek performanslı hoparlörden oluşuyor:

-Ön panelde bir adet 8-cm’lik orta-yüksek-aralıklı hoparlör,

-Gösterge panelinde iki adet 2.5-cm’ik neodim tweeter,

-Ön kapılarda iki adet 16.5-cm’lik geniş aralıklı hoparlör,

-Arka kapılarda iki adet 2.5-cm’ik neodim tweeter,

-Arka kapılarda iki adet 16.5-cm’ik geniş aralıklı hoparlör,

-Arka şapkalık bölümünde iki adet 7-cm’ik orta-yüksek aralıklı hoparlör,

-Stepne yuvasında özel bir bölme içerisinde iki adet 11.5-cm’lik woofer.

İttifakın CMF C/D mimarisi için yeni bir uygulama

Çok iyi bilinen, çok yönlü bir mimari

Yeni KOLEOS İttifakın Renault Espace, Talisman, Kadjar, Nissan’s X-Trail/Rogue ve Qashqai de dahil olmak üzere pek çok aracında kullanılan CMF-C/D mimarisi üzerine inşa edildi. Söz konusu ortak mimari İttifak’ın sedan otomobillerinde, crossover’larında ve SUV’larında kullanılıyor.

Müşterilerin gözle görmediği otomobil parçaları ve bileşenleri ortak olarak kullanılıyor; fakat tasarım ve kimlik markaya özgü kalmaya devam ediyor. Elde edilen tasarruf ise yeniden yatırıma dönüştürülerek Yeni KOLEOS’un müşterilere daha fazla özellik sunması sağlanıyor.

Renault-Nissan İttifakı içerisinde iyi bilinen bir üretim tesisi

Yeni KOLEOS, Çin hariç olmak üzere bütün pazarlara yönelik olarak Busan, Kore’de üretliyor. Söz konusu tesis hem etkin hem de esnek olan endüstriyel teknikleri bir araya getiriyor. Tesis aynı zamanda Renault Grubu ve ortağı Nissan’ın CMF-C/D mimarisi üzerine inşa edilen araçları ile ilgili sıkı üretim kalitesi standartlarına uyuyor.

Yeni KOLEOS motor seçenekleri

Yeni KOLEOS’un motor ve vites kutusu yelpazesi modelin satılacağı pazarlardaki beklentilere ve ihtiyaçlara göre şekillendirildi. Türkiye’de 1.6dCi 130bg-manuel ve X-tronic ayrıca 2.0dCi 175bg X-tronic olmak üzere 3 motor seçeneği ile satışa sunuluyor olacak.

1.6-litrelik ve 2.0-litrelik iki dizel motor seçeneği

Her iki dizel motor da Euro6 ile uyumlu ve Stop & Start, NOx tutucu ve parçacık filtresi ile donatılmış durumda.

1.6 dCi motor sürüş keyfi ve verimliliği ile biliniyor. Maksimum gücü 4,000 D/d’de 130hp (96kW). Azami torku ise 1,750 ila 2,250 D/d arasında 320Nm. Motorun verimli tasarımı sayesinde (kare mimari, downsize edilmiş, turbo şarjlı) Renault’nun motor sporlar dünyasında, özellikle de Formula 1’de elde ettiği deneyimin bir ürünü. Söz konusu motor sadece iki tekerlekten çekişli versiyonlarda sunuluyor fakat pazara bağlı olarak altı vitesli düz vites kutusu veya X-Tronic otomatik vites kutusuyla eşleştirilebiliyor. Türkiye’de Yeni Koleos 1.6dCi motorun manuel ve X-tronic versiyonları (2×2) ile pazara sunulacak.

2.0-litrelik Dizel motor Yeni KOLEOS’un en güçlü motoru ve değişken geometrili turbo şarj, 1,600 barlık yakıt enjeksiyon rayı ve piezo-elektrik enjektörlerle donatılmış durumda. Azami gücü 3,750 d/d’de 175hp (127kW) olup, maksimum torku 2,000 ila 3,000 d/d arasında 380Nm. Söz konusu motor çok geniş bir motor devri yelpazesinde elde edilen tork sayesinde dinamik tepki sunuyor. Pazara bağlı olarak altı vitesli düz vites kutusu (dört tekerlekten çekişli versiyonlar) veya X-Tronic otomatik vites kutusuyla eşleştirilmiş olarak sunuluyor. Türkiye’de 2.0 dCi 175 X-tronic 4×4 versiyonu müşterilerin beğenisine sunuluyor olacak.

X-Tronic otomatik vites kutusu

X-Tronic otomatik vites kutusu pazara bağlı olarak iki veya dört tekerlekten çekişli versiyonlarda benzinli ya da dizel motor seçeneğiyle sunuluyor. Bu motor alışılagelmiş otomatik vites kutularına göre sürüş keyfini artırmak ve yakıt tüketimini düşürmek üzere tasarlandı.

Daha önceki CVT vites kutularından farklı olarak Yeni KOLEOS’daki X-Tronic vites kutusu sürücünün ani hızlanma gereksinimi durumunda çoklu orana sahip otomatik vites kutusu gibi davranıyor. Söz konusu sürekli değişken vites kutusu sonsuz sayıda vites seçeneği ile hızlanma esnasında pürüzsüz vites geçişleri temin ediyor. Ayrıca motor devirlerinin ve yükünün optimize edilerek yakıt tüketiminin en aza düşürülmesi hedefleniyor. Bu şekilde sürüş konforu ve düşük gürültü seviyesi de elde ediliyor. Sürücü, motor frenlemesinden istifade etmek için yedi ileri vitesli sıralı moda da geçebilmekte.

Eşsiz, kullanıcı dostu 4×4 teknolojisi

renault koleos-6

Yeni KOLEOS’un ALL MODE 4×4-i teknolojisi sahip olduğu özellikleri Renault Nissan İttifakı’nın dünya çapında kullanılan milyonlarca otomobilinde kanıtladı. Bu dört tekerlekten çekiş sistemi her koşulda optimum yol tutuşu için gerekli kullanım şartlarını sürekli gözetim altında tutuyor.

Direksiyon simidinin solundaki bir düğme sayesinde kullanımı çok basit olup üç mod arasından seçim yapılabiliyor: 2WD, 4WD AUTO veya 4WD LOCK.

2WD modunda Yeni KOLEOS koşullara bağlı olmaksızın önden çekişle ilerliyor.
4WD AUTO modunda ALL MODE 4×4-i sistemi koşulları sürekli analiz edip ideal ön/arka tork dağılımını hesaplıyor. Mevcut torkun yüzde 50’ye yakını gereken durumlarda arka tekerleklere aktarılabilir.
Off-road veya kar, çamur ya da kum gibi koşullarda kullanım esnasında 4WD LOCK modu sayesinde 40 km/s altı hızlarda sürücü dört tekerlekten çekişe geçebiliyor ve sunulan tork ön ve arka akslar arasında eşit biçimde (50/50) dağıtılabiliyor. Söz konusu mod 40 km/s üstü hızlarda veya motor tekrar çalıştırıldığında otomatik biçimde devre dışı kalıyor.
Gerçek kullanım koşularında milyonlarca kilometrelik test çalışmaları

Tüm dünyadaki Renault Grubu uzmanlarının ortak çalışması

Yeni KOLEOS projesine tüm dünyadaki Renault grubu personeli ve ekipleri dahil oldu. Renault’nun dünyanın dört bir yanındaki mühendislik ve test merkezleri modelin tasarımına, gelişimine katkı sağladı. Buna Technocentre ve Aubevoye ile Lardy, Fransa’daki teknik merkezler ve Kore’deki Renault Samsung teknik merkezi de dahil. Renault mühendisleri ve geliştirme uzmanları Yeni KOLEOS’u aynı zamanda Lapland^da ve Rusya’daki zorlu koşullarda test etti.

Dayanıklılık için test edildi

renault koleos-11

Yeni KOLEOS, Renault’nun son derece zorlu standartlarına uygun biçimde güvenilirlik temin etmesi için statik ve dinamik testlerden geçirildi. Beş kıtada pazarlanacağı için Yeni KOLEOS’un her hava ve yol koşulunda beklentileri karşılaması gerekiyordu.

Pazara sunulmadan önce Yeni KOLEOS Renault’nun test merkezlerinde 1.100.000km’lik testlerden geçirildi (gerçek hayat koşullarında aşınma bakımından 3.300.000km’ye eşit). Benzer şekilde üretim öncesi 20 araç potansiyel hataların belirlenip düzeltilebilmesi bakımından bir milyon kilometreden fazla mesafe kaydettiler.

Bu dinamik testlere ek olarak Renault aşınma ve yıpranma direncini doğrulamak maksadıyla bir dizi statik testler geliştirdi (EDAU testi). Söz konusu prosedüre göre koltuklar, camlar, emniyet kemerleri, vites kolu, el freni ve kapı mekanizmaları günün 24 saati binlerce kez test edilerek sadece birkaç haftada yıllara denk gelen kullanım simülasyonu gerçekleştirildi.

Türkiye pazarında Yeni KOLEOS

Yeni Koleos Türkiye’de gelişmekte olan D SUV segmentinde lanse edilecek. D SUV segmenti binek pazarının en dinamik segmentlerinden biri. 2016 Haziran rakamları itibariyle D SUV segmenti toplam binek pazarının %3,5’unu, D segmentinin ise %24’ünü temsil ediyor. Bu rakamların geçtiğimiz yıl %2 (toplam binek içinde) ve %18 (D segmenti içinde) olduğunu hatırladığımızda segmentin gelişim ve dinamizm trendi de açıkça ortaya çıkıyor. Son 3 yılda 3 katı büyüme gerçekleştirmiş D SUV segmentinde markalar, amiral gemisi prestijli modelleri ile rekabet ediyorlar.

Yeni Koleos’un Türkiye’de 2016 yılının son çeyreğinde satışa sunulması öngörülüyor.

Yeni Koleos Türkiye’de 1.6 dCi ve 2.0 dCi olarak 2 farklı dizel motor seçeneği ile satışa sunulacak. 1.6 dCi altı vitesli düz vites kutusu ve X-Tronic otomatik vites kutusu ile pazarda yer alırken 2.0 dCi dizel motor X-Tronic otomatik vites kutusu ve ALL MODE 4×4-i teknolojisi’ne sahip olacak.

Yeni Koleos’un etkileyici ürün özellikleri Türkiye versiyonlarında da eksiksiz olarak yerini bulacak:

Yeni Koleos pazarın beklenti ve ihtiyaçlarına hitap eden 2 farklı ekipman seviyesi ile sunulacak: Touch ve Icon.

Touch: Otomatik klima, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü, Eller Serbest Kart Sistemi, Elektrikli Park Freni, geri görüş kamerası, elektrikli katlanır yan aynalar, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, deri direksiyon simidi, 7’’ dokunmatik ekranlı R Link 2.0, C şeklinde LED gündüz farları, karartılmış camlar, tavan barı, 17” alüminyum alaşımı jantlar.

Opsiyon: Aktif Acil Fren Destek Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 18” alüminyum alaşımlı jantlar, elektrikli açılır panoramik cam tavan

Icon: 8,7’’ dokunmatik ekranlı R Link 2.0, Remote Engine Start, Pure Vision Full LED ön farlar, Eller Serbest Bagaj Sistemi, deri koltuklar, havalandırmalı, ısıtmalı ve elektrikli ön koltuklar, iç ambiyans aydınlatma, 18’’alüminyum jantlar, kör nokta uyarı sistemi, Şerit takip sistemi, Otomatik uzun&kısa farlar)

Opsiyon: Aktif Acil Fren Destek Sistemi, Eller Serbest Park Sistemi elektrikli açılır panoramik cam tavan, 19” alüminyum alaşımlı jantlar

Harun Şen

Like Mr. Clarkson said: POWEEEEER !!!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yahu senin elinde EDC şanzımanın var, bu araca koymuyorsun. 1.6 160 hp dizel motorun var, o da yok bu araçta. 4×4 sistemi ile EDC verimli bir şekilde çalışmadığından dolayı CVT kullanılır bunu anlarım ama önden çekişli versiyonlarda EDC kullanılmamasını hiç anlayamadım.

  2. Çok heybetli ve yakışıklı duruyor gerçekten çok güzel.
    Az sonra renaulttan jipmi alınır suvmu alınır diyenler olacaktır evet alınır, renaultun şu anda sunduğu teknoloji tasarım güvenlik çoğu markada yok.

  3. Renault Captur, Kadjar, Espace, Talisman, yeni Scenic ve yeni Megane’den sonra yine muhteşem jilet gibi bir otomobil yaptı. Renault artık eski Renault değil. Renault’un bu performansı en çok VW’ni yoracak. Renault son yıllarda çok başarılı işler çıkarmaya başladı. Renault’un hızına yetişemiyoruz diyen markalar aynı segmentteki araçlarını 3-4 yılda bir yenilerken Renault her sene farklı modelleri piyasaya sürerek pazardaki payını arttırmaya devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu