Haberler

Alpina B5 Nürburgring’te yakalandı
Mercedes GLC


Daha önceden park halinde fotoğraflanan B5 Touring şimdi de Nürburgring Nordschleife’de yakalandı. BMW’nin, piyasaya çıkmaya hazırlanan yeni M5’in station wagon versiyonu üreteceği kesin değil. Eğer yeni M5’in station wagon versiyonu BMW tarafından üretilmezse markanın RS6 ve E63 AMG Estate’e tek alternatifi Alpina B5 olabilir.

Plakası bile takılı olan test aracının üzerinde bulunan kamuflajdan dolayı yapılan tasarım değişiklikleri net olarak gözükmemekte. Kamuflaja rağmen görülebilen değişiklerden bazıları ise şirketin her zaman kullandığı tampon dizaynı, frenlere ekstra hava taşımakla görevli hava kanalları ve arkada bulunan 4 egzoz çıkışı. Egzozların üretim versiyonunda daha şık olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Farlar ise sahip oldukları dörtgenimsi şekil ile klasik BMW modellerini çağrıştırmakta.

Satışta olan Alpina B5 M5 ile aynı motoru kullanmakta. BMW üretimi olan 4.4 litrelik biturbo V8’den gelen 590 hp ve 800 Nm tork ile segmentinde güçlü bir otomobil haline geliyor. Yeni M5’in de aynı motoru kullanacağı ama yapılan değişiklikler ile birlikte gücün 626 beygir olacağı söylenmekte. Alpina B5 de bu değerlere yakın bir güce sahip olacaktır.

5 Serisi’nin tanıtım tarihi konusunda ise internette üstünde durulan iki farklı tarih var. Birkaç kaynakta tanıtım etkinliği olarak Detroit Otomobil Fuarı gösterilse de çoğu kaynak otomobilin Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağını işaret etmekte. Alpina modellerinin ise yeni 5 Serisinin tanıtımından kısa bir süre sonra piyasaya çıkması bekleniyor.

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu