FeaturedVLOG

VLOG | Alfa Romeo 4C
Gerçek bir Alfa Romeo efsanesi olan 33 Stradale’den, 8C Competizione’ye kadar uzanan agresif ama aynı zamanda nostaljik çizgide tasarım öğelerini çevik gövdesinde barındıran Alfa Romeo 4C, tam bir “Alfa” olduğunu haykırıyor. Alfa Romeo’nun asırlık geleneğinden ilham alan, performans, tasarım ve teknik mükemmellik unsurlarının tamamını barındıran 4C’nin kökleri, 1930 ve 1940’lı yıllardaki, güçlü 8 silindir ve yenilikçi 6 silindirli yarış ve binek modelleri olan 8C ve 6C’ye dayanıyor.

Alfa Romeo mühendisleri tarafından tasarlanan ve Maserati’nin İtalya’daki Modena fabrikasında üretilen süper coupe modeli 4C, alüminyum malzemeden yapılan ortada konumlanmış 4 silindirli 1750 cc’lik turbo benzinli motoru, çift kavramalı TCT otomatik şanzımanı ve arkadan itişli yapısıyla tam bir sporcu olduğunu kanıtlıyor.  Yaklaşık 4 metre uzunluğa, 1.18 metrelik yüksekliğe ve 2.4 metrelik aks mesafesine sahip olan Alfa Romeo’nun iki kişilik coupe modeli 4C, karbon ve alüminyum kullanılan gövde ve şasi unsurları sayesinde 4 kilogram başına 1 HP’den fazla güç üretmesiyle de dikkat çekiyor. Yeni “Race” moduna sahip olan Alfa DNA sürüş modu seçicisiyle tam bir sporcu Alfa Romeo 4C, maksimum 250 km/s’lik hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyede tamamlıyor. 350 Nm maksimum tork oranıyla sporcu ruhunu kanıtlayan Alfa Romeo 4C, dakikada 6.000 devirde 240 HP’lik bir güce ulaşıyor.

Türkiye’de Tofaş çatısı altında temsil edilen Alfa Romeo’nun yeni süper coupe modeli 4C, Almanya’nın dünyaca ünlü Nürburgring yarış pistinde “en hızlı tur” rekoruna imza attı. İtalyan stili sportifliği ile zarafet anlayışını birleştiren ve daha şimdiden Alfa Romeo’nun ikonik modelleri arasında yerini alan 4C, “Green Hell” olarak nitelendirilen pistteki turunu 8 dakika 4 saniyede tamamlayarak, 250 HP’lik motor gücünün altında, kendisine göre daha güçlü motora sahip ve daha pahalı spor araçlar arasında bugüne kadarki en iyi dereceyi elde etti. Alfa Romeo’nun eşsiz performansını bir kez daha kanıtlayan test sürüşü, Nürburgring pistinin uzmanı kabul edilen ünlü Alman otomotiv yazarı ve sürücü Horst von Saurma tarafından gerçekleştirildi.

Almanya’nın tarihi Nürburgring pistinde gerçekleştirilen deneme, Alfa Romeo 4C’nin dünyanın birçok farklı noktasında, farklı yol ve iklim şartlarına maruz kaldığı sayısız zorlu testlere çarpıcı bir örnek oluşturuyor. Alfa Romeo 4C bugüne kadar, İsveç’te -35 C’den Abu Dhabi’de +40 C’ye, Amerika’da Arizona çölünden Sicilya’daki Etna Dağı’nın dik ramplarına kadar zorlu iklim ve yol koşullarında test edildi. Alfa Romeo yeni süper spor modeli için ayrıca, diğer tüm modellerinin geliştirilmesinde de önemli paya sahip olan ve 1962’den bu yana kullanılan Balocco pistinde sayısız deneme sürüşü gerçekleştirdi.

Faruk

Küçüklüğümden beri sahip olduğum otomobil aşkı zaman içinde beni Otopark ailesinin bir parçası haline getirdi. Aileye katıldığım ilk günden beri siteyle ilgilenmeye zevkle devam ediyorum...

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Test güzel olmuş. Utku eline sağlık montaj şahane !!! bu arada arabanın silecek ve sinyal kolları Egea ile aynı 🙂

    1. aynalar da punto. şimdi fiatla aynı malzeme kullanıyor diye eleştiri de alır 😀 giuliettanın aldığı gibi

  2. Dış çekimlerin kalitesi ve gazlama sahneleriyle Fifth Gear/Top Gear havası yakalanmış, araç da şahane olunca harika olmuş. Sinan’ın kafada veya camında da bir kameradan kadran görseydik bir yandan daha iyi olurdu.

  3. Montajı kim yaptıysa büyük ihtimalle Utku mükemmel olmuş eline sağlık. sinan abinin söylediği şarkısıyı yapıştırmak ve And abiyi dans ettirmek renk katmış. ayrıca dışarıdan da çekim güzel olmuş. Sinan abinin yanladığı anın tamamen otomobilin dışından sabit bir noktadan otomobilin süzülüşünü izleyebilseydik tadından yenmezdi. Utku sen kurumsaldan önce olacaktın var ya düşünemiyorum. Artık panpalara vakit olmuyor test yapmaktan. And abi bi panpalar yapın ya alın bi tane bmw 2.20 sinan abi pandül dansı yaparken siz de muhabbet edin Aslı abla sağa sola savrulsun filan arada bir yapın güzel oluyordu. Biliyorum zamanınız olmuyor ama arada bir yapılabilir diye düşünüyorum. Zengin bir iş adamı olsaydım basarım parayı bu arkadaşlar İstanbulpark ta yanlayacak parasıyla değil mi derdim. 1 16 ile yanladığınız video hala aklımdan çıkmış değil.

  4. uzun zaman once ben bu pedallari seviyorum demistim, bu tarz pedal takintim var demistim de bazilari tek derdin o olsun demisti 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu