Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Nedir bu Overboost?
Motor hacimlerinin küçüldüğü,  aşırı beslemenin önem kazandığı günümüzde ”Overboost” sözcüğünü oldukça sık duymaya başladık. Aslında eskilerden beri duyduğumuz gaz pedalının altında bulunan buton mitinin açıklaması olan bu terim, aşırı beslemeli araçlarda gaz pedalına sonuna kadar basıldığı durumlarda ortalama 10 ila 15 saniye gibi bir zaman diliminde turbo veya süperşarjdan gelen hava akışının ECU kontrolünde sınırın üzerine çıkartılmasıdır. Bir nevi kısa süreli bir chip tuning yani.

Özellikle sollama yaparken veya aniden hızlanmamız gereken diğer durumlarda bize oldukça yardımcı olan bu yazılımsal mucize, pist sürüşlerinde de viraj çıkışlarında sağladığı ekstra güç ile tur sürelerini aşağıya çekmeye yardımcı olabiliyor. Sanırım buna verebileceğimiz en güzel örneklerden biri de Golf GTI Clubsport. Standart sürüşte 261bhp güç üretebilen araç Overboost devreye girdiği zamanlarda 286bhp güç ortaya çıkartabiliyor.

Ömür Deniz Seçilen

İtalyan Otomobillerinin aşığı bir Alfisti. Amatör Fotografçı. Ege Üniversitesi İİBF. Hayallerimi süsleyen makina Alfa Romeo 159 3.2 Q4.,

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Aslında çok kısa bir zaman aralığında çalıştığı için motorun aşırı soğuk olmadığı durumlarda turbonun çok fazla zarar göreceğini sanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu