Haberler

Bakan Özlü’den yerli otomobil açıklaması
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

TÜBİTAK’taki değişimin yerli arabaya etki edip etmeyeceği sorusuna Bakan Özlü, “Yerli arabada iş modeli konusu üzerinde çalışıyoruz. İş modeli çok önemli. Kapsayıcı bir iş modeli üzerinde çalışıyoruz. Onun sonuçlarına da epey yaklaştık. Onu da Başbakanımıza arz edip ondan sonra belki Başbakanımız kamuoyuyla paylaşmak isteyebilir” yanıtını verdi.

Yerli otomobilde bu yılın sonuna kadar 30-40 araçlık bir test filosu üretileceği hatırlatılarak, ‘babayiğit’in beklenip beklenmediği sorusu üzerine Bakan Özlü, şunları kaydetti:

“’Babayiğidi beklemiyoruz. Oturup bir babayiğit gelsin, bu işi yapsın diye beklemiyoruz. Çalışıyoruz. Dünyanın her tarafında otomobil tasarımlarının hikayelerine bakın Volkswagen, Toyota, yabancı markalara bakın, bizim Türkiye’deki Tofaş’a, yerli markalara bakın hepsinde başlangıçta devletin bir desteği ve yönlendirmesi vardır. Zamanla devlet çekilmiştir. Burada devlet yönlendirmesi şarttır. Biz şunu diyemeyiz; ‘bir babayiğit çıksın yapsın gelsin’ bunu demeyeceğiz. Bir de bizim küresel bir başarıyı hedeflememiz gerekiyor. Yerel bir otomobil değil, küresel bir başarı hedefi gerekiyor. Yerli otomobil demeyelim, yerli marka otomobil diyelim. Türkiye’de üretilen otomobiller var. Bu sene inşallah 1 milyon 500 bin rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu az bir rakam değil. Geçen sene 1 milyar dolarlık cirosu vardı sektörün. Bu aslında bizim işçimiz, bizim ticaret kanunlarımız. Bizim ülkemizde vergi ödüyor, ihracat yapıyor. Bunların aşağı yukarı tamamı Türkiye’de üretilen otomobiller. Ne eksiğimiz var. Marka eksiğimiz var. Marka oluşturmak, biz bir yerli marka oluşturmak istiyoruz. Türkiye’deki mevcut alt yapı yan sanayisi, mühendisleri, üretim, tasarım mühendisliği yan sanayisi bir otomobili tasarlayıp üretmeye yeterli. Teknik olarak bir problem yok. Otomobil konusu, ticari ağırlığı olan bir konu. Teknolojiden ziyade ticari bir konu. Sadece bir otomobil yapıp satmak değil, segment, segment her keseye, herkese hitap edebilecek kategoride model ve segmentte arabanız olması gerekiyor. Sıfırdan bir tasarım aşağı yukarı 4 sene sürüyor. Otomobilde de tasarım yaptınız, onunla kalmıyor. Biri bitince ikinciye başlamanız gerekiyor. 4 yılda bir modeller değişiyor. Bu tasarım konusu sürekli bir faaliyet. Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağı, tasarım üretim mühendisleri, yan sanayisi bu konuda aslında yeterli seviyede.”

Berke Çoban

Piri Reis Üniversitesinde Gemi Mühendisliği okumaya çalışan bir PETROLHEAD

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Yerli üretim Egeamız var, Yerli üretim Turneo Courier ve Connectimiz var, Yerli üretim Doblo ve Fiorinomuz var. Bu ülkenin başına KOÇ gibi adamlar lazım.

  1. O Payını alır çekilir para gene marka sahiplerine gider.Koç dediğin adam zaten Türkiyenin kamburu.Zamanında almış tüpraşı devletin aldığı vergi kadar o alıyor

 2. Yapın kardeşim yapın ama yeterki kaliteli yapın sağlam yapın biz de binelim. Yeter artık şu Avrupa nın Amerikanın eline baktığımız.

 3. 2 gün önce bir babayiğit bekliyoruz diyorlardı şimdi aksini söylüyorlar. Bakalım ne çıkacak

 4. disparity demiş ki:

  2 gün önce bir babayiğit bekliyoruz diyorlardı şimdi aksini söylüyorlar. Bakalım ne çıkacakHepsini görüntüle…

  Hıyar çıkacak hocam ne çıksın ya.

 5. Açıklamaların anafikri nedir diye sorunca cevap 'bir babayiğidin ihtiyacı' çıkıyor :eek: ilk açıklamalardan bu yana bir derleme yapınca yerli otomobil diye bahsediliyor ama devşirme otomobil ortaya çıkacakmış gibi geliyor. Şu test amaçlı üretilenler göz önüne çıkana kadar açıklamaları sınırlı tutup bekleyin ve görün deyin.

 6. Yıllardır samanı bile ithal eden ülkenin araba üretebileceğine inanmak bilmiyorum belli periyotlarla haber pompalanıyor ortada araba yapımı için %10 bile bir çalışma yoktur emin olun.

 7. Çok çok geç kalınmış bir proje olmakla beraber bu kez konu çok daha doğru analiz edilmiş (bence). Bir otomotiv mühendisi olarak söyleyeyim bir kere 100% yerli parçalardan oluşan bir araç yapmak mümkün olsa da ekonomik veya ticari olarak mümkün değil, otomotiv sektöründe kar marjları sanılanın aksine aşırı derecede düşük. Yan sanayi için 8-10% bandında isen iyisin. Ucuz ve kalite sorunları çözümlenmiş parça neredeyse gidip tedarik etmek “zorunda”sın. Örnek Bosch’un X sensörü 1 euro, aynı yada benzer parçadan milyonlarca üretiyor. Sen sıfırdan yap bakalım kalıbıyla ARGE’siyle, testiyle, üretim tesisiyle bir parça sana kaça patlıyor veya daha da önemlisi buna ayıracak iş gücün var mı? Sonuç o parçayı kendin geliştirmez gider Bosch’tan hazır alırsın. BMW kendi şanzıman yapmayı bilmiyor mu beceremiyor mu da gidip ZF’ten 8 ileri otomatik, GETRAG’tan 6 ileri manuel, AISIN’dan fwd 6 ileri otom. şanzıman alıyor. Önemli olan üretim sayısını yüksek tutmak ki, bu oturmuş ürünleri alırken elin kuvvetli olsun. GETRAG ver bana ordan senede 50bin manuel şanzıman diyebil. Veya o şanzıman için ülkene tesis kurdurt. Bunları örnek olarak anlattım aşağı yukarı her alt parçada durum böyle. Ha varsa Türkiye’de ucuz tedarikçi (ki sanılandan çok daha fazla yerli yan sanayi var, yurtiçine hiç ürün satmayıp sırf ihracat yapan firmalar var) gider ondan alırsın. Böylece enerjini zamanını iş gücünü daha kritik konular olan bütün bu sistemlerin entegrasyonuna birarada doğru çalışmasına, şasi çarpışmaya nasıl dayanıra, nasıl hem konforlu hem iyi yol tutan süspansiyon yaparım’a, nasıl NVH seviyesi minimumda tutarım’a veya varsa motor geliştirmesine ayırırsın. Hani bu araba 1 lt fazla yakıyor diye “bu arabanın direksiyonu hisli değil” diye başka arabaya yöneliyoruz ya, o 1 lt’yi düşürmek, o hassas direksiyon yakalamak hiç de öyle sandığınız kadar kolay değil. Bunları elde etmek için harcanan mesailerin dışında bilgi birikimi ve herşeyden önemli çok sistematik bir yaklaşım gerekiyor.
  Özetle “Yerli marka” söylemi kesinlikle daha doğru yaklaşım.

 8. Çok çok geç kalınmış bir proje olmakla beraber bu kez konu çok daha doğru analiz edilmiş (bence). Bir otomotiv mühendisi olarak söyleyeyim bir kere 100% yerli parçalardan oluşan bir araç yapmak mümkün olsa da ekonomik veya ticari olarak mümkün değil, otomotiv sektöründe kar marjları sanılanın aksine aşırı derecede düşük. Yan sanayi için 8-10% bandında isen iyisin. Ucuz ve kalite sorunları çözümlenmiş parça neredeyse gidip tedarik etmek "zorunda"sın. Örnek Bosch'un X sensörü 1 euro, aynı yada benzer parçadan milyonlarca üretiyor. Sen sıfırdan yap bakalım kalıbıyla ARGE'siyle, testiyle, üretim tesisiyle bir parça sana kaça patlıyor veya daha da önemlisi buna ayıracak iş gücün var mı? Sonuç o parçayı kendin geliştirmez gider Bosch'tan hazır alırsın. BMW kendi şanzıman yapmayı bilmiyor mu beceremiyor mu da gidip ZF'ten 8 ileri otomatik, GETRAG'tan 6 ileri manuel, AISIN'dan fwd 6 ileri otom. şanzıman alıyor. Önemli olan üretim sayısını yüksek tutmak ki, bu oturmuş ürünleri alırken elin kuvvetli olsun. GETRAG ver bana ordan senede 50bin manuel şanzıman diyebil. Veya o şanzıman için ülkene tesis kurdurt. "Yerli marka" söylemi kesinlikle daha doğru yaklaşım.

 9. Turkiyede üretilen otomobiller var. Onlar yerli olmuyormu. Hangi ülkenin malı oluyor. Zamanında 1990 lı yıllarda , Opel Vectradan, Renault megana kadar tonla otomobil üretilirken, hangi hükümet zamanında bu firmalar tek tek fabrika kapattı. Şimdi uydurma çin kadillakları ile oy çekme peşindeler. O çok sevilen Altay tankı bile Koç firmasına ait. Altay'ı bile bu hükümet oy için kullanıyor. Oysaki Koç üretimi.

 10. HaberTürk'ün haberleştirdiği yerli otomobil haberi ve röportajını bugün izledim. Habere göre 20 litre + şarj ile 1000 km menzil diyor. 100-110 tl ile depoyu fullediğimizi düşünürsek km'de 10-11 kuruş benzin… :rolleyes: heyecanlandıran bir röportaj birde inanabilsek 🙁

 11. emin olun şaşırtacak boyutlarda çalışmalar devam ediyor şuan, üniversitelerin ilgili bölümlerinde konuşulan 2021 yılında son kullanıcı satışı başlanacağı

 12. mekatronik mühendisi ve proje ile yakından takip eden biri olarak imzamı atıyorum sözlerinize 🙂

 13. Kopru yapamayan , tren hatlarini soylenen tarihten 2 sene gecmesine ragmen bitiremeyenden araba bekliyoruz komik

 14. hahahahahah Konuya ciddi bi yorum yazayım dedim şu yorumu okuduktan sonra tüm ciddiyetim kaçtı gerçek anlamda mevzunun özeti bu 😀 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu