HABER Bakan Özlü'den yerli otomobil açıklaması

sailorlock

Profesör
7 Eyl 2016
105
57
1,035
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

TÜBİTAK’taki değişimin yerli arabaya etki edip etmeyeceği sorusuna Bakan Özlü, “Yerli arabada iş modeli konusu üzerinde çalışıyoruz. İş modeli çok önemli. Kapsayıcı bir iş modeli üzerinde çalışıyoruz. Onun sonuçlarına da epey yaklaştık. Onu da Başbakanımıza arz edip ondan sonra belki Başbakanımız kamuoyuyla paylaşmak isteyebilir” yanıtını verdi.

Yerli otomobilde bu yılın sonuna kadar 30-40 araçlık bir test filosu üretileceği hatırlatılarak, ‘babayiğit’in beklenip beklenmediği sorusu üzerine Bakan Özlü, şunları kaydetti:

“’Babayiğidi beklemiyoruz. Oturup bir babayiğit gelsin, bu işi yapsın diye beklemiyoruz. Çalışıyoruz. Dünyanın her tarafında otomobil tasarımlarının hikayelerine bakın Volkswagen, Toyota, yabancı markalara bakın, bizim Türkiye’deki Tofaş’a, yerli markalara bakın hepsinde başlangıçta devletin bir desteği ve yönlendirmesi vardır. Zamanla devlet çekilmiştir. Burada devlet yönlendirmesi şarttır. Biz şunu diyemeyiz; ‘bir babayiğit çıksın yapsın gelsin’ bunu demeyeceğiz. Bir de bizim küresel bir başarıyı hedeflememiz gerekiyor. Yerel bir otomobil değil, küresel bir başarı hedefi gerekiyor. Yerli otomobil demeyelim, yerli marka otomobil diyelim. Türkiye’de üretilen otomobiller var. Bu sene inşallah 1 milyon 500 bin rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu az bir rakam değil. Geçen sene 1 milyar dolarlık cirosu vardı sektörün. Bu aslında bizim işçimiz, bizim ticaret kanunlarımız. Bizim ülkemizde vergi ödüyor, ihracat yapıyor. Bunların aşağı yukarı tamamı Türkiye’de üretilen otomobiller. Ne eksiğimiz var. Marka eksiğimiz var. Marka oluşturmak, biz bir yerli marka oluşturmak istiyoruz. Türkiye’deki mevcut alt yapı yan sanayisi, mühendisleri, üretim, tasarım mühendisliği yan sanayisi bir otomobili tasarlayıp üretmeye yeterli. Teknik olarak bir problem yok. Otomobil konusu, ticari ağırlığı olan bir konu. Teknolojiden ziyade ticari bir konu. Sadece bir otomobil yapıp satmak değil, segment, segment her keseye, herkese hitap edebilecek kategoride model ve segmentte arabanız olması gerekiyor. Sıfırdan bir tasarım aşağı yukarı 4 sene sürüyor. Otomobilde de tasarım yaptınız, onunla kalmıyor. Biri bitince ikinciye başlamanız gerekiyor. 4 yılda bir modeller değişiyor. Bu tasarım konusu sürekli bir faaliyet. Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağı, tasarım üretim mühendisleri, yan sanayisi bu konuda aslında yeterli seviyede.”

Bu yazıyı ana sayfa portalımızdan okumak için tıklayınız..

fthz

Profesör
19 Eyl 2016
111
60
1,035
38
istanbul
Açıklamaların anafikri nedir diye sorunca cevap 'bir babayiğidin ihtiyacı' çıkıyor :eek: ilk açıklamalardan bu yana bir derleme yapınca yerli otomobil diye bahsediliyor ama devşirme otomobil ortaya çıkacakmış gibi geliyor. Şu test amaçlı üretilenler göz önüne çıkana kadar açıklamaları sınırlı tutup bekleyin ve görün deyin.

berkerucar

Asfalt Kurutucu
11 Eyl 2016
2
1
545
Yıllardır samanı bile ithal eden ülkenin araba üretebileceğine inanmak bilmiyorum belli periyotlarla haber pompalanıyor ortada araba yapımı için %10 bile bir çalışma yoktur emin olun.

furkang

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
54
10
970
O Payını alır çekilir para gene marka sahiplerine gider.Koç dediğin adam zaten Türkiyenin kamburu.Zamanında almış tüpraşı devletin aldığı vergi kadar o alıyor

tanoca17

Asfalt Kurutucu
28 Eyl 2016
13
15
595
Çok çok geç kalınmış bir proje olmakla beraber bu kez konu çok daha doğru analiz edilmiş (bence). Bir otomotiv mühendisi olarak söyleyeyim bir kere 100% yerli parçalardan oluşan bir araç yapmak mümkün olsa da ekonomik veya ticari olarak mümkün değil, otomotiv sektöründe kar marjları sanılanın aksine aşırı derecede düşük. Yan sanayi için 8-10% bandında isen iyisin. Ucuz ve kalite sorunları çözümlenmiş parça neredeyse gidip tedarik etmek "zorunda"sın. Örnek Bosch'un X sensörü 1 euro, aynı yada benzer parçadan milyonlarca üretiyor. Sen sıfırdan yap bakalım kalıbıyla ARGE'siyle, testiyle, üretim tesisiyle bir parça sana kaça patlıyor veya daha da önemlisi buna ayıracak iş gücün var mı? Sonuç o parçayı kendin geliştirmez gider Bosch'tan hazır alırsın. BMW kendi şanzıman yapmayı bilmiyor mu beceremiyor mu da gidip ZF'ten 8 ileri otomatik, GETRAG'tan 6 ileri manuel, AISIN'dan fwd 6 ileri otom. şanzıman alıyor. Önemli olan üretim sayısını yüksek tutmak ki, bu oturmuş ürünleri alırken elin kuvvetli olsun. GETRAG ver bana ordan senede 50bin manuel şanzıman diyebil. Veya o şanzıman için ülkene tesis kurdurt. "Yerli marka" söylemi kesinlikle daha doğru yaklaşım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Turkiyede üretilen otomobiller var. Onlar yerli olmuyormu. Hangi ülkenin malı oluyor. Zamanında 1990 lı yıllarda , Opel Vectradan, Renault megana kadar tonla otomobil üretilirken, hangi hükümet zamanında bu firmalar tek tek fabrika kapattı. Şimdi uydurma çin kadillakları ile oy çekme peşindeler. O çok sevilen Altay tankı bile Koç firmasına ait. Altay'ı bile bu hükümet oy için kullanıyor. Oysaki Koç üretimi.

fthz

Profesör
19 Eyl 2016
111
60
1,035
38
istanbul
HaberTürk'ün haberleştirdiği yerli otomobil haberi ve röportajını bugün izledim. Habere göre 20 litre + şarj ile 1000 km menzil diyor. 100-110 tl ile depoyu fullediğimizi düşünürsek km'de 10-11 kuruş benzin... :rolleyes: heyecanlandıran bir röportaj birde inanabilsek :(

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Yıllardır samanı bile ithal eden ülkenin araba üretebileceğine inanmak bilmiyorum belli periyotlarla haber pompalanıyor ortada araba yapımı için %10 bile bir çalışma yoktur emin olun.
emin olun şaşırtacak boyutlarda çalışmalar devam ediyor şuan, üniversitelerin ilgili bölümlerinde konuşulan 2021 yılında son kullanıcı satışı başlanacağı

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Çok çok geç kalınmış bir proje olmakla beraber bu kez konu çok daha doğru analiz edilmiş (bence). Bir otomotiv mühendisi olarak söyleyeyim bir kere 100% yerli parçalardan oluşan bir araç yapmak mümkün olsa da ekonomik veya ticari olarak mümkün değil, otomotiv sektöründe kar marjları sanılanın aksine aşırı derecede düşük. Yan sanayi için 8-10% bandında isen iyisin. Ucuz ve kalite sorunları çözümlenmiş parça neredeyse gidip tedarik etmek "zorunda"sın. Örnek Bosch'un X sensörü 1 euro, aynı yada benzer parçadan milyonlarca üretiyor. Sen sıfırdan yap bakalım kalıbıyla ARGE'siyle, testiyle, üretim tesisiyle bir parça sana kaça patlıyor veya daha da önemlisi buna ayıracak iş gücün var mı? Sonuç o parçayı kendin geliştirmez gider Bosch'tan hazır alırsın. BMW kendi şanzıman yapmayı bilmiyor mu beceremiyor mu da gidip ZF'ten 8 ileri otomatik, GETRAG'tan 6 ileri manuel, AISIN'dan fwd 6 ileri otom. şanzıman alıyor. Önemli olan üretim sayısını yüksek tutmak ki, bu oturmuş ürünleri alırken elin kuvvetli olsun. GETRAG ver bana ordan senede 50bin manuel şanzıman diyebil. Veya o şanzıman için ülkene tesis kurdurt. "Yerli marka" söylemi kesinlikle daha doğru yaklaşım.
mekatronik mühendisi ve proje ile yakından takip eden biri olarak imzamı atıyorum sözlerinize :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım