Haberler

McLaren’in 1:1 oranlı Lego otomobili
McLaren, Formula 1 takımı olmaktan çıkıp otomobil markasına dönüşmeye karar verdiğinde kafalarda pek çok soru işareti oluşmuştu. Firmanın daha önceden 386 km/h hızına ulaşabilen “F1” isimli bir otomobili vardı ama McLaren’in asıl isteği seri üretime geçmekti.

Firmanın yaptığı çalışmalar sonucu 2011 yılında MP4-12C isimli spor otomobili piyasaya çıkmış oldu. Ultra hafif karbon ve alüminyum’dan üretilen “Monocell” şasisi, süspansiyon sistemi ve 600 hp üretebilen 3.8 litrelik V8 motoru ile belki mükemmel değildi ama sahip olduğu viraj ve hızlanma performansı zamanının bir adım ötesindeydi.

mclaren-mp4-12c-rolling-chassis-2-7

Piyasaya çıkışından bu yana sürekli geliştirilen otomobil şu anki haliyle yeryüzündeki en iyi birkaç süper otomobilden birisi. İsimler ve tasarımlar değişse de 675LT gibi pist odaklı bir McLaren ile orijinal MP4-12C arasındaki farklar minimum düzeyde kalmış. Bu da McLaren’in ilk nesil süper otomobilini mükemmele yakın ürettiğinin bir göstergesi.

Şimdi ise efsaneleşen o altyapıyı yani şasiyi satın alabilirsiniz. Ferrari’ler üzerine uzmanlaşmış Charles Pozzi tarafından Fransa’da satışa sunulan 12C şasisi kısmen çalışır durumda. MP4-12C piyasaya çıktığında üretilmiş olan şasinin kendisi, ön ve arka süspansiyon parçaları ve koltuğu orijinal ancak motor, şanzıman ve yürüyen aksam şasinin üzerine sonradan takılmış parçalar.

MP4-12C’nin piyasaya çıkışı gibi şasisini bu halde görmek de akıllarda birçok soru uyandırıyor; bu halde mi saklardınız? ne gibi değişiklikler yapılabilir?. Eksik olan parçaları tamamlayıp çalışan bir otomobile dönüştürmek iyi bir fikir gibi görünüyor veya Ferrari 458 Italia gövdesini bu şasiyle birleştirmeye ne dersiniz?

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu