FeaturedHaberler

Ve karşınızda yeni E63 kardeşler!
İçinde evinizin salonunda oturuyormuş hissiyatı veren sayılı otomobillerdendir Mercedes-Benz E Serisi. Ağırbaşlı tutumuyla nam salan bu ailenin aykırı fertleri yeni E63 Sedan ve E63 S Sedan, E Serisi’ne bakışı tamamen değiştirebilecek kadar iddialı görünüyor. Gelmiş geçmiş en lüks, en teknolojik süper sedanlardan ikisi, sürüş keyfini doruklarda yaşatacak süprizlerle geliyor.

Tam da tahmin ettiğiniz gibi, E63 kardeşlerin kaputunun altında Mercedes’in 4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 motoru bulunuyor. Turbo gecikmesini azaltmak ve performansı arttırmak amacıyla kullanılan twin-scroll teknolojisine sahip E63 kardeşlerden küçük olanı, yani standart E63, bu motor ile 563 beygir güç ve 750 Nm tork üretiyor. Bu verilerle 4Matic adı verilen dört tekerden çekiş sisteminin kombini, 3.4 saniyede otomobilin durağan halden 100 km/sa hıza ulaşmasını sağlıyor.

Boyutları standart E63 ile aynı olan fakat daha güçlü olması sebebiyle büyük kardeş olarak görülen E63 S ise, aynı 4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 motor ile 603 beygir güç ve 850 Nm tork üretiyor. E63 S, standart E63’ten saniyenin onda biri kadar daha hızlı bir şekilde, 3.3 saniyede 100 km/sa hıza ulaşıyor.

Mercedes’in E63 kardeşlerde bulunan vahşi V8’i, 9 ileri vitesli AMG Speedshift adı verilen çift kavramalı şanzımanla birlikte çalışıyor. 600 beygir güç üreten bir sedan otomobilin yakıtı elbette pek dert edilecek bir konu değil, ancak E63 kardeşler, yakıt ekonomisi konusunda da iyileştirmelere sahip. Geliştirilmiş silindir kapatma teknolojisi sayesinde iki, üç, beş ve hatta sekiz silindirini birden gaz pedalının konumuna göre kapatabilen E63 kardeşler, AMG Performance 4Matic+ adı verilen dört tekerden çekiş sistemi sayesinde ise ön ve arka akslara değişken oranlı tork dağılımı sağlayabiliyor. Bu da şu demek oluyor, dilerseniz AMG E63’ünüzü arkadan itişli bir şekilde ayarlayıp,  bize Ford Focus RS’ten de tanıdık gelen, Mercedes’in yeni bombası Drift Modu’nu kullanabilirsiniz.

Görünüş olarak E Serisi’nin tüm şıklığını taşıyan E63 kardeşlerin, agresif egzoz tasarımı ve yaklaşık 1.5 santimetre daha geniş çamurlukları sayesinde oldukça vahşi göründüklerini söylemek mümkün. Otomobiller, iç mekanda da E Serisi’nin sunduğu bütün ayrıcalıklara, malzeme ve işçilik kalitesi ile lüks hissiyatına sahip olarak dizayn edilmiş.

2018 E63 AMG, Kasım ayında Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. Satışına önümüzdeki yılın henüz başında başlanması planlanan E63 AMG, Amerikan pazarına 2017 yılının yazında hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Lansman fotoğrafları için C’yi al. Arka tarafa E63 logosu yapıştır. Kimse çakmaz. Bilmiyorum belki de öyledir.

    Oldukça hızlı bir ÜRÜN olacağı aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu