Haberler

İnternetten yedek parça detayları görülebilecek
Yedek parça üretici markasını taşıyan orijinal yedek parçalara ait detaylar artık Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği OYPG’nin internet sitesine eklenen bölümde görülebilecek.

Araç sahiplerinin önemli giderlerinden biri sigorta primleri ve hasar ödemeleri. Kullanılan yedek parçalar bu giderleri etkileyen büyük bir unsur. Ancak üreticilerin marka ve logosunu taşıyan orijinal yedek parçalar, piyasada sahte, menşei bilinmeyen, orijinal kalitede olmayan, kullanım süresi dolmuş, yanlış depolama ve benzeri sebeplerle garanti dışına çıkmış ithal yedek parçalardan ayrıştırılamıyordu. Bu sorun karşısında, nihai tüketici olan araç sahipleri ve onlar yerine hareket eden sigorta şirketleri, yedek parçanın orijinal olduğundan emin olamadıkları için, fiyat avantajına rağmen orijinal kalitedeki ürünleri etkin bir şekilde ihtiyaçlarına yönelik kullanamıyordu. Bu fiyat farkı da tüketicinin cebine yansıyordu ve bu durum hala devam etmekte. Yedek parça üretici markasını taşıyan orijinal yedek parçalara ait detaylarartık Otomotiv Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği OYPG’nin internet sitesine eklenen www.dogruparca.com linkinde görülebilecek.

ÇÖZÜM HAYATA GEÇİRİLDİ

Bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla, orijinal kalitedeki tüm ürünlerin yetkili üretici ve/veya yetkili dağıtıcılar tarafından etiketlenmesine başlandı. Her bir ürüne yapıştırılan etiketlerde ayrı ayrı takip numaraları oluşturularak ürünlere kimlik kazandırılmakta, her bir orijinal ürünün orijinal olduğuna dair ıslak imzalı beyan yazıları, ürün koduyla ve etiket/takip numaralarıyla depo çıkışı aşamasında sistemden eşleştirilmekte. Böylelikle, piyasaya çıkan etiketli herhangi bir ürünün orijinal olup olmadığı web sitesi aracılığıyla sorgulanabilmekte, ürünün orijinal olduğuna dair beyan yazısı arzu edilirse dijital ortamda görüntülenip bilgisayarlara indirilebilmekte.

Bir yedek parçanın orijinal olup olmadığını öğrenebilmek için, yedek parça tedarikçilerinin ve/veya sigorta çalışanlarının, www.oypg.org.tr adresinde ana sayfaya eklenen ‘’DOGRUPARCA.COM‘’linkine basarak öncelikle üyelik/şifre girişi yapmaları ve e-posta adreslerine gelecek mail üzerinden aktivasyon gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Aktivasyon sonrası kullanıcı, şifre girişiyle ‘’BEYANNAME SORGULAMA’’ ekranına ulaşabilmektedir. Sorgu ekranında bulunan, Sigorta Şirketi Adı, Dosya Numarası, Etiket Numarası alanlarının doldurularak ‘’SORGULA’’ butonuna basılması gerekmektedir. Böylece, ilgili etikete ait ürünün orijinal olduğuna dair beyan yazısı ekrana gelmekte, kullanıcının ‘’İNDİR’’butonunu tıklaması sonucu, ilgili ürüne ait beyan yazısı kullanıcının bilgisayarına indirilebilmektedir. Etiketli ürünler için bilgi edinmek isteyen araç sahipleri, yedek parça tedarikçisi ve/veya sigorta çalışanları, ürünün orijinal olduğuna dair beyan yazısını bilgisayarlarına indirerek ihtiyaç duydukları belgeye güvenli bir şekilde ulaşabiliyor.

Necati Erdoğan

Otomobiller vazgeçilmezim. Her zaman söylerim, otomobillerin olduğu bir odaya kapatsalar yeme ve içme harici başka şeye ihtiyaç duymam. Otopark.com ile tanıştığım günden beri müptelasıyım. Türkçe öğretmeniyim. Bu camiaya katkıda bulunmaktan onur duyuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu