Haberler

Almanya GP 2017 Formula 1 takviminden çıkıyorHockenheim pistinin sahibi Georg Seiler, Bernie Ecclestone ile yapılan görüşmeler sonuçsuz kaldığı için Formula 1’in 2017 sezonunda Almanya GP’sinin düzenlenmeyeceğini açıkladı.

AutoBild dergisine açıklamalarda bulunan Seiler; “Ekonomik açıdan uzlaşmacı bir teklif sunulmadı. Bu bizim anlaşma için ön şartımızdı ancak bu zamana kadar anlaşmanın gerçekleşmemiş olmasından dolayı bu durum bizim için pek sürpriz olmadı.” şeklinde konuştu. Sporun patronu Bernie Ecclestone ise; “Son 2-3 yıldaki şartları aynen korumak istediler ama bu bizim için yeterli gelmedi. Olay tamamen oradaki ticaret ile alakalı, ayrıca Mercedes’in takımlar şampiyonluğunu kazanması ve Nico Rosberg’in pilotlar şampiyonu olmak üzere olmasına rağmen F1’e karşı Almanya’da herhangi bir ilgi yok. Bu organizasyonu mümkün olduğunca ayakta tutmaya çalıştık fakat kredileri çoktan tükendi.” ifadelerini kullanarak Almanya GP’sinin geleceği için hiçbir açık kapı bırakmadı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından 2017 takvimindeki yarış sayısı 20’ye düştü. Hockenheim’ın yerine beklemede olan pistlerden birisi gelebileceği gibi Macaristan GP’nin 20 Temmuz’a taşınabileceği de söylentiler arasında yerini alıyor.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. F1 sadece Türkiye'de şanını, ilgisini yitirmemiş demek ki. İnsanlar hybrid turbo v6'lardan, aşırı komplike traction control sistemlerinden sıkıldı.

    1. Formula 1 araçlarında 10 seneden fazla zamandır Traction control sistemleri bulunmuyor. Ayrıca F1'in Türkiye de hiç bir zaman şanı olmadı, ilk iki seneden sonra yarışlara giden seyirci sayısı 50-60 bini bulmuyordu ki bu grubun çoğunluğu yabancı fanlardı. Son senelerinde ana tribün dolsun diye çevredeki belediye vs. çalışanlarına bedava bilet bile verilmişti.

  2. Nürburgring ve Hockenheim arasında yarışı dönüşümlü yapmak için anlaşma vardı fakat Nürburgring mali sıkıntıya girince yarışı karşılayamayacaklarını söyleyip bıraktı. Hockenheim da her sene yapmanın onları zora sokacağına karar verince, son senelerde yarışa olan ilginin azalması ile beraber bu durum ortaya çıktı. Nürburgring mali anlamda kendini toplamadan Almanya yarışı ya böyle 2 senede bir olmaya devam eder ya da tamamen takvimden ayrılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu