Haberler

Dodge Challenger ailesine büyük adım
Dodge Challenger, 707 HP‘lik 6.2 litre Hellcat motoru sayesinde yıllar öncesinde yapmış olduğu atılımı tekrarlayarak kendini tekrar hatırlatmayı başarmıştı. Marka bu sefer de Challenger GT ile aileyi genişleterek sınıfındaki iddiasını arttırmayı hedefliyor.

Challenger GT diğer Challenger modellerinden dört çeker sisteme sahip olmasıyla ayrılacak. Aklınızda 707 HP’lik V8’in dört çeker sistemle nasıl olacağını canlandırdığınızı görür gibiyim, ancak maalesef marka böyle bir opsiyon sunmamış. Challenger GT’nin kalbinde 3.6 litrelik Pentastar V6 motoru yatıyor ve bu ünite 305 HP güç ve 336 Nm tork sunuyor.

Challenger GT, ikiz kardeşi Charger’daki dört çeker sistemini kullanıyor ancak onda da Hellcat motoru ile bu sistemi beraber almak mümkün değil. Bu sistem, gücü yalnızca gerektiğinde ön tekerleklere de dağıtıyor, onun dışında tüm gücü arka tekerleklere iletiyor.

Challenger GT dış görünüş olarak normal bir Challenger’dan çok da farklı değil. Ön kısımda bizleri sis farları ve beyaz kaplı ön panjur karşılarken, 19 inçlik jantları çevreleyen dört mevsim lastikler ve arka kısımda ise küçük bir spoiler dış görünümdeki farklardan bazıları. İç mekanda ise ısıtmalı ve soğutmalı Nappa deri koltuklar ile 8.4 inçlik bilgi ekranı yer alıyor. Buna ek 995 $’lık ücretle GT İç Mekan Paketi‘ne sahip olmak mümkün. Bu paket, özel Nappa deri ve Alcantara karışımı koltuklar, 9 hoparlörlü ses sistemi ve daha performans odaklı bir direksiyon sunuyor.

Dodge Challenger GT her ne kadar Hellcat motoru veya bir V8 ile beraber satın alınamasa da sınıfındaki dört çeker seçeneğine sahip en güçlü model. Alman üçlüden Audi A5 Quattro 225 HP, BMW 430i xDrive 248 HP, Mercedes Benz C300 4Matic Coupe 241 HP güç üretirken, Challenger’ın iddiasında en büyük mücadeleyi Japon rakibi Infinti Q60‘ın 3.0 biturbo V6’sı (300 HP) ile vermesi bekleniyor.

Kaynak: motor1.com

Gürkan Baştürk

1994 Bursa doğumluyum. Ege Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği okumaktayım. Çok küçük yaşlardan beri araba tutkunuyum. Araba kullanmaya 17 yaşımda 1988 model bir Şahinde başladım, 1998 model bir Ford Fiesta ile devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu