Haberler

Tesla’nın şarj istasyonları Türkiye’ye geliyor
Kasım ayının sonunda BMW, Ford, Volkswagen, Audi, Porsche ve Mercedes-Daimler gibi sektörün ağır toplarının Avrupa otoyollarında sunulmak üzere bağımsız şarj noktalarını oluşturmak için bir araya geleceğini açıklamasının ardından elektrikli otomobil pazarına ilginin artacağı beklenirken bu konuda akla ilk gelen Tesla da önümüzdeki yıldan itibaren genişlemeye istasyon bazında artışa gitme planları yapıyor.

11-2012-tesla-model-s-fd-1347336769

Tesla Motors’un oldukça hızlı şarj imkanı sağlayan bu istasyonları sayesinde elektrikli otomobiller, yarım saatlik şarj ile 275 km yol gidebiliyor. Diğer şarj istasyonları ise yarım saatlik şarj ile otomobillere 20-25 km arası menzil sağlıyor. Tesla’nın süper şarj istasyonlarında otomobiller 75 dakika içinde tamamen şarj olabiliyor.avrupavarolanin

Tesla’nın supercharger planlarına Türkiye tarafında baktığımızda; Antalya, Ankara, Konya, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi iller etrafında konumlandırıldığını görüyoruz. Sistemin uzun yol bazlı noktada kullanılacağını düşünürsek Tesla modellerinin daha çok batı illerinde daha rahat uzun yol kat edebileceğini de söyleyebiliriz. Model S ve X’in ardından Model 3 ile birlikte ürün gamını çeşitlendiren Tesla’nın şarj istasyonu planlarının ne derece gerçekleşeceğini zaman gösterecek.

Berke Çoban

Piri Reis Üniversitesinde Gemi Mühendisliği okumaya çalışan bir PETROLHEAD

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu