FeaturedHaberler

Kış mevsiminde motosikletinize yapmanız gereken şeyler
Kış mevsiminde motosikletinize yapmanız gereken şeyleri sizler için derledik.

1)Aşınmayı görmezden gelmeyin

Kışın motosiklet sürmenin en büyük risklerinden biri de motosikletinizin parçalarının aşınması ve çürümesidir. Bu aşınmalar, motosikletinizin görünüşünü, değerini, performansını ve en önemlisi ömrünü aşırı derecede etkileyeceğini söyleyebiliriz. Unutmayalım ki bu aşınmalar her mevsimde olacaktır fakat kış mevsiminde yolların daha ıslak olması ve bu ıslaklıkla birlikte gelen çamur parçaları ve yollara dökülen tuz daha fazla etkiye sahip olacaktır. Çözüm için motosikletinizi temiz tutmakla birlikte korozyon önleyici spreyler de kullanabilirsiniz.

 

2
2)Motosikletinizi yağlamayı ve şasi bağlantı noktalarını ihmal etmeyin.
Motosikletinizin yağlarının tam olması kış aylarında daha da önemlidir. Gres ve diğer ürünler suya bariyer görevi görmenin yanı sıra her şeyin güvende olduğunun bir göstergesidir. Gaz, debriyaj ve fren tellerinin sıkışmadan düzgün şekilde çalıştığından; gidon üzerindeki manetler, vites çubuğu ve fren çubuğu bağlantı noktalarının temiz ve iyice yağlandığından emin olun. Daha derine inecek olursak şasi rulmanları kışın hava şartları ve düzenli yıkama sebebiyle en büyük riski taşıyan parçalardır. Bu sebeple eğer kendinize güveniyorsanız bu rulmanları söküp kontrol edin. Düzgün çalışacağından emin olmak için de rulmanları yağlayıp gerekiyorsa değiştirin. Eğer ben yapamam diyorsanız servise danışmanızda fayda var.

 

3
3)Bağlantı noktalarını koruyun
Modern motosikletlerin elektrik aksamları oldukça dayanıklı ama yine de yüzde yüz suya dayanıklı değil. Ulaşabildiğiniz her kablo bağlantı bloklarına elektrik iletkenliği olmayan gres veya kontak spreyi kullanın. Aynı zamanda zayıf elektrik bileşenlerini de korumayı unutmayın.

 

4
4)Fren sisteminizi kontrol edin
Belki yaz aylarındaki kadar daha kısa mesafede veya sert bir şekilde fren yapamayabilirsiniz. Fakat iyi ve hisli bir fren sistemi ile kışın az tutuş sebebiyle kayganlaşan yollarda daha güvenli fren yapmanıza olanak sağlar. Bu sebeple fren hidrolik sıvılarını ve fren balatalarını sürekli kontrol edin. Kaliperlerin temizliğine de önem vermeyi unutmayın. Şunu da unutmayalım ki çok pistonlu kaliperler, performansları düşse bile tekerleri kilitleyebilecek gücü üretebilir. Bu yüzden frenlerinizi iyi durumda tutarak her zaman hisli frenlere sahip olmalısınız.

 

5
5)Gece görüşü için farlarınızı kontrol edin
Mümkün olan en iyi görüş alanı için farlarınızı ayarlayın. Ampullerinizi daha yüksek ışık için lümen değerleri yüksek olanlardan seçin ve kablo bağlantılarının sağlamlığını periyodik olarak kontrol edin. Ampullerin kontrolü kışın daha da önemlidir. Biz gençlerin modifiye amaçlı kullandığı renkli mercekler veya arka farlar motosikletinizi güzel gösterebilir ama önemli olan yağmurda, karda veya siste görünürlük. Uzak mesafeden görünebilme oranınızı olabildiğince düşürmemeye çalışın. Ön farlarınız zayıfsa, led farlar kullanmak veya önde beyaz, arkada kırmızı yanıp sönen lambalar görünürlüğünüzü artırmaya yardımcı olacaktır.

 

6
6) Hayati sıvıları imal etmeyin
Ülkemizde soğuk havalarda motosiklet kullanan sürücü sayısı oldukça az. Eğer kış aylarında motosikletiniz bahara kadar çalışmayacaksa, soğutma sıvılarının özelliklerini yitirip donabileceğini unutmayın. Eğer unutursanız mart ayı geldiğinde karşınızda kırık silindir kapaklarını bulabilirsiniz. Bu yüzden kullandığınız soğutma sıvılarının değişme periyotlarına bakıp kaç derecede donacağını kontrol edin ve mümkünse kapalı alanlarda motosikletinizin kışı geçirmesini sağlayın. Ayrıca birkaç ay çalışmayan bir motosiklete tekrar bindiğinizde kirli ve özelliği bozulmuş yağın motorun içinde dolaşacağını unutmayın ve motosikletinizin yağını değiştirmeyi imal etmeyin.

 

7
7)Akü ömrüne dikkat
Akü, motosikletin soğuk havadan en çok nefret eden parçalarından biridir. Kolayca akünüzü öldürebilir. Sürekli kullanılan motosikletlerde bu tür sorunlar başımıza çok fazla dert açmasa da uzun süreli kullanılmama durumunda akü yüzünden başımız ağrıyabilir. Ara ara motosikletinizi çalıştırarak akünüzü daha sağlıklı tutabilirsiniz. Tabi her akünün bir ömrü vardır. Bu sebeple akünün ne durumda olduğunu kış mevsimine girmeden kontrol etmekte fayda var. Akü ömrünün sonuna yaklaştığında motosikletiniz tek marşta çalışmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız akü paranızı kenara ayırmayı unutmayın 🙂

 

9

 

8) Zincir bakımının önemi
Sadece kışın değil her mevsimde motosikletinizin en önemli bakımlarından birini oluşturur zincir bakımı. Zincir yağı ile zincirin temizlenmesi hem pisliğin hem de paslanmanın engellenmesi konusunda en güzel yöntemdir. Pis ve yapışkan bir zincir, yoldan daha çok pislik toplamaya oldukça meyillidir. Arka tekeri döndürmeye yarayan şeyin zincir olduğunu da unutmayın. Bu sebeple zincir gerginliğinin düzgün olmaması performansı da bozacak etkenler arasındadır. Dolayısıyla zincir gerginliğini kontrol etmeyi imal etmeyin.

İyi ve güvenli sürüşler…

Faik Gökhan Gök

1994 Amasya doğumluyum. Kültür Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Otopark; senelerdir otomobil hakkında bilgi alırken, şimdi motosiklet hakkında yazabileceğim bir yer olduğu için mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu