Haberler

Tesla şaşırtmaya devam ediyor
Gün geçmiyor ki Tesla‘nın otonom sistemi bizleri şaşırtmasın.

Yol koşulları olumlu seyrederken  sistemin çalışmasının ne kadar güven verici ve profesyonelce olduğunu biliyorduk, ancak sistemin karlı yollarda neler yapabileceğini bilmiyorduk.

Youtube‘da paylaşılan bir videoyla bu konu da aydınlanmış oldu. Şerit çizgileri görünmeyen, ayrıca yol kenarları karla kaplı bir yol durumunda ve önünde kendine referans alacak bir araç bulunmamasına rağmen kendinden emin şekilde ilerleyen Tesla‘nın, bir kaç ay önce yayımladığı Autopilot 8.0 yazılımıyla bu beceriye kavuştuğu belirtiliyor.

Eylül ayında yayınlanan Tesla‘nın 8.0 yazılımı, firma tarihindeki en büyük güncelleme olarak duyurulmuş ve bu güncellemeyle birlikte sistemin, yolun 3D görüntüsünü alabildiği belirtilmişti.

48 km/sa‘lik hıza kadar sorunsuz ilerleyebildiği belirtilen otomobilin tüm bunları sahip olduğu; kameralar, GPS ve radarın sayesinde yaptığı belirtiliyor.

Yakın zamanda 12 ultrasonic sensör ve sekiz kameraya sahip daha kapsamlı bir otonom sisteme geçeceğini açıklayan Tesla, bu sistemin öncüsü olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Burak Yavuz

1985 Ankara doğumluyum. Fırat Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliği mezunuyum.Şuan bir hava yolu şirketinde uçak yapısal teknisyeni olarak çalışıyorum. 6-7 yaşımdan beri arabalarla iç içeyim. 1992 yılından bu yana biriktirdiğim, otomobil dergilerinden oluşan geniş bir koleksiyonum var. Videolarını ve haberlerini beğenerek takip ettiğim otopark.com ailesine :"Nasıl yardımcı olabilirim?" düşüncesiyle katıldım. Kimi zaman mutluluğumuza kimi zaman da hüznümüze ortak olan otomobillerin, A noktasından B noktasına gitmeye yarayan vasıtalar olmadığını gösteren OTOPARK.com ailesinin bir ferdi olmaktan dolayı çok mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu