Haberler

Hyundai, İzmit’te SUV üretme kararı aldı
Toyota tarafından sadece Türkiye’de üretilen C-crossover segmenti üyesi CH-R’den sonra Hyundai de SUV üretmeye karar verdi. Güney Koreli marka, i10 ve i20’den sonra İzmit’te B segmentinde SUV üretme kararı aldı. B-SUV’dan yılda 50 bin adet üretilecek.

Hyundai B-SUV Planları

Yılı üretim, ihracat ve iç pazar olmak üzere üç rekorla kapatan otomotiv sektöründe, ilk yatırım haberi Hyundai’den geldi. Güney Koreli marka, İzmit fabrikasında i10 ve i20’den sonra üçüncü model olarak B segmentinde yer alan bir SUV üretme kararı aldı.

B-SUV’dan yılda 50 bin adet üretilmesi planlanıyor. Yeni modelle birlikte tesisin 245 bin adetlik üretim kapasitesinin tamamı doldurulmuş olacak. Geçen hafta Güney Kore’de yönetim kurulu toplantısına katılan Hyundai Assan Başkanı ve CEO’su Mong Hyun Yoon, Türkiye’ye yeni modelle döndü. Üretilmesi planlanan SUV’un mevcut iki model arasından seçileceğini söyleyen Mong Hyun Yoon, “Hindistan’da üretilen Creta ile Kore’de temmuzda satışa çıkacak yeni B-SUV modelleri arasından tercih yapacağız. Boyutları daha büyük olan Creta, Türkiye pazarı için uygun. Diğeri Intrado şirin ama daha küçük. Benim gönlüm Creta’dan yana” dedi..

CRETA ÜRETİLECEK

Creta’nın Hyundai Assan için daha uygun ve kârlı olacağının altını çizen Mong-Hyun Yoon, yeni yatırımla ilgili olarak şunları anlattı: “i10 ve i20’nin yan sanayi parçalarının yüzde 24’ü Hindistan’dan geliyor. Fiyatı daha uygun oluyor. Bu yüzden Creta’nın seçilme şansı çok daha yüksek. Ana merkez B-SUV’un İzmit’te 2021’den itibaren üretilmesini planlıyor. Ben ise Avrupa ve Türkiye’de bu segmente olan ilginin arttığını ve bir an önce üretime geçmeyi istiyorum. 2019’da Creta’yı fabrikamızın bantlarından indirmek için çabalıyorum. O dönemde Creta makyaj geçirmiş olacak.”.

Üçüncü modeli Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edeceklerini söyleyen Mong Hyun Yoon, şöyle devam etti: “Yapılan projeksiyonlara göre Avrupa’da A ve B segmenti otomobillerin talebi azalacak. Buna karşın SUV sınıfı büyüyecek. Avrupa’da i10 ve i20 üretiminin düşmesine paralel bu yeni model ile kapasiteyi doldurabileceğiz. Bu model İzmit fabrikasının sigortası olacak.”

İRAN VE HONG KONG’A İHRACAT

İzmit ‘te üretilen modellerin yüzde 90’ından fazlasını ihraç ettiklerini ifade eden Mong Hyun Yoon, “Alternatif pazarlar için çalışıyoruz. İran’a ihracata başladık. Hong Kong, Yeni Zelanda ve Avustralya’ya ihracat yapıyoruz” dedi.

İKİNCİ FABRİKA BEKLEMEDE

İzmit’in kapasitesinin 245 bin adet olduğunu söyleyen Mong Hyun Yoon, şöyle devam etti: “Yeni modelden 50 bin adet üretilmesi planlanıyor. Normal şartlarda üçüncü model için kapasitemiz yeterli değil. Bu yüzden İzmit’te 400 milyon dolarlık yatırımla kurulacak ikinci fabrika istiyordum. Ama Hyundai pazarın belirli bölgelerde düşeceğini öngörerek, tüm dünyada mevcut kapasiteleri kullanma konusunda karar aldı. İkinci fabrika yatırımı şu an için rafa kalktı.”

İHRACAT GELİRİ 2 MİLYAR DOLAR

Hyundai Assan, 2016’da üretim ve ihracat rekoruna imza attı. Toplamda 230 bin 50 adetlik üretime ulaşan Hyundai Assan, 19 yıllık tarihindeki en yüksek üretim rakamına ulaştı. 43 ülkeye araç satan şirketin ihracatı ise 207 bin 300 adet olarak gerçekleşti. İhracat geliri 2 milyar dolar oldu.

Necati Erdoğan

Otomobiller vazgeçilmezim. Her zaman söylerim, otomobillerin olduğu bir odaya kapatsalar yeme ve içme harici başka şeye ihtiyaç duymam. Otopark.com ile tanıştığım günden beri müptelasıyım. Türkçe öğretmeniyim. Bu camiaya katkıda bulunmaktan onur duyuyorum.

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. Avrupa da kardeşi Kia niro suv satılmaya başladı. Belki o, bu üretilmeden buraya gelir. Ama bu segment Türkiye de pek tutmaz gibi geliyor.

  1. Mesele yumurtaları farklı sepetlere dağıtmak.Öyle çokda uçuk bir yatırım yapmıyor zaten.Gaziantepte Lidersan sadece 1.3ve 1.4 milyar tllik süt ve süt ürünleri satıyor.Ya da Tiryakiler 3.5milyar tllk iş yapıyor.Bilmem anlatabildim mi?

  2. Nissan Juke,Peugeot 2008,Renault Captur … bunların liste fiyatları sunduklarına göre oldukça yukarıda .Koreliler zaten donanımı bol koyuyorlar bir de 4 ileri antika otomatiğinden vazgeçerlerse mevcut fiyat politikası'nın bir tık altı konumlamayla b suv'da tepeye çıkarlar..

 2. Bende Tuscon üretecek sanmıştım. i20'nin yüksek versiyonu gibi bir şey bu araba.

  1. kia soul'un hyundai versiyonu olacak direk olarak zaten iç mekan tipi de çok benziyor o da dediğiniz gibi i20 altyapısı kullanıyor.

 3. Hyundai’nin ülkemizde üreteceği yeni SUV modeli Creta(ix25)’dir. Creta(ix25) aslen Hindistan temelli bir araç fakat Hyundai aracın üretimini ülkemize kaydırıyor. Creta(ix25) ülkesinde girdiği Latin NCAP testinden 4 yıldız almıştır. Hyundai Creta’nın 70 bin fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Ben Creta’nın ülkemizde tutulacağını hiç düşünmüyorum

  1. Hyundai eskisi kadar makul fiyatlı değil ne yazık ki. Ne var ki Türkiye’de üretilince yerli olmuyor. Öyle olsa Hyundai kısmen yerli marka olurdu. veya Toyota. Ülkemizde üretilmesi ile gurur duysam da keşke burda üretilmenin avantajı yaşasakta biraz fiyatlara yansısa. Ama tabiki bunda Hyundai’nin suçu yok. Makul fiyatlı olmaması firmanın suçu degil ki. Ülkemizde üretilen modellere ÖTV indirimi yapmayan devletin suçudur. Ülkemize katma değer kazandıran, iş imkanı sağlayan firmalara destek verilmelidir. En azından Türkiye’de urettikleri modellere

 4. Hyundai'nin başarısını gördükçe imreniyorum zaten Hyundai'nin bu başarısını görüpte imrenmeyene ben şaşarım doğrusu. Hyundai-Kia bugün dünyanın en çok satış yapan 4.büyük otomobil markası. Hyundai kendini sürekli olarak geliştiren bir marka fakat Assan'ın da Hyundai'ye ayak uydurması lazım. Hyundai dünya çapında rüştünü kanıtlamış bir marka ve son 10 yılın en çok büyüyen otomobil markası. u saatten sonra Hyundai’ın önünü kimse kesemez. Assan’ın da mutlaka kendini geliştirip markaya ayak uydurması gerekiyor. Marka yükselirken bunlar yerinde sayıyor

 5. Hyundai'nin 100 bin TL üzerindeki hiçbir aracı Türkiye'de tutmaz. Bkz: Genesis, Genesis Coupe, ix55, i40 gibi. Creta'nın ülkemize gelmesi durumda fiyatının 70 bin TL'yi bulması bekleniyor

  1. Ben onu bunu bilmem, satar veya satmaz ama Hyundai gelecek yıllarda piyasayı domine edecektir. VAG mı? Toyota mı? En çok satan olacak derken 1. Hyundai grubu olursa ben hiç şaşırmam.

   1. Burak bey Hyundai grubu'nun Volkswagen veya Toyota'yı yakalayabilmesi için daha 40 fırından fazla ekmek yemesi gerekiyor. Volkswagen dünyanın en çok satan otomobil markasıdır VW'ni Toyota izlemektedir. VW; Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Porsche, Seat, Skoda, Scania, MAN, Neoplan Toyota; Daihatsu, Hino, Lexus. Toyota'nın buna rağmen VW'ne karşı başarısı takdire şayendir. Ama Hyundai'nin VW ve Toyota'yı yakalayabilmek için daha çok çalışmalı

    1. Emre bey Hyundai'nin VW ve Toyota karşısındaki başarısı takdire şayen. Hyundai'ye sevseniz, sevmesenizde başarısına saygı duymak zorundasınız. Hyundai son 10 yılın en çok büyüyen markası ve dünyanın en büyük 4.otomobil üreticisi konumunda

     1. Burak bey haklısınız tabiki Hyundai'nin başarısına tüm dünya gibi saygı duyuyorum. Ancak Hyundai'nin VW ve Toyota'yı yakalayabilmesi için sadece birazcık daha zamana ihtiyacı var. Hyundai Amerika’da tutuluyor çünkü fiyat olarak, reklam olarak, sponsporluklarla ve çıkardığı yeni otomobillerle herkesin dikkatini çekiyor. Hyundai dünya’da zaten rüştünü ispatlamış durumda. Şu saatten sonra Hyundai’ın önünü kimse kesemez. Assan’ın da mutlaka kendini geliştirip markaya ayak uydurması gerekiyor. Marka yükselirken bunlar yerinde sayıyor

      1. Hyundai kendisini çok geliştirdi ve yeni otomobilleri çok iyi. Teneke denen firma her aracına en az 5 Elantra’ya 7 yıl garanti veriyor. Ya adamlar enayi kendi araçlarına boşuna güveniyorlar. Adamlar süper araba yapıyor garantileri falan uzun süreli guveniyorlar araçlarına.Yol tutuş-konfor tasarım gibi konularda baya iyi adamların araçları sadece birkaç modeli biraz ağır ama çok güzel araçlar donanım/fiyat oranlarida rakiplerine göre kesinlikle iyi

       1. Her zaman söylerim "Reklam Herşeydir" Bir ürünü pazarlamasını iyi yaparsan o ürün gözde olur. VW bu konuda müthiş. En dandik arabalarını bile çok iyi sattırmayı başarıyor. Hyundai arabalarına yatırım yaptı gitti Audi'yi Audi yapan VW ilk genlerini çıkartan tasarımcıyı aldı (Peter Schreyer). Sonra arabalar evrim atladı. Önce i20 küçük dokunuşlar yaptı sonra efsane Tuscon tasarladı. Tuscon'dan Elantra'ya yeni bir hayat verdi şimdide i30'u tasarladı tasarım ödülleri yağıyor. Yani artık arabalarına tasarımlarına çamur atabilecek kesim azaldı. Git gide azalıyor ama şuan ki stratejisini reklamlara verirse gerçekten kaliteli reklamlardan bahsediyorum o zaman tırmanışa geçer. Türkiye'de hala yürüyen teneke imajı var malesef. Hyundai'nin önce bu önyargıları yıkması ve ülkemizde marka imajını geliştirmesi gerekiyor

        1. Bu biraz karışık bir durum , Hyundai'nin Genesis gibi markalara ihtiyacı var VW birçok marka ile pazarda boy gösteriyor ve Porsche Bugatti gibi otantik markaları da var bünyesinde . Köklü firma olmanın avantajını da kullanıyor e zaten ikonik bir sürü otomobil üretti beetle olsun caravelle modelleri olsun Golf olsun. Adamlar tüm dünyada Toyota ile 1. iğe oynuyorlar sadece bizim ülkemizde başarılı değiller. Yılların getirdiği algı avantajı ikinci elde de ciddi avantaj sağlıyor , sırf bu yüzden bile ülkemizde tercih ediliyor aracın değeri düşmüyor . Birde işin bir değişik tarafı şimdi eğri oturup doğru konuşalım VW bayilerine girdiğinizde içeride düzenli ve kaliteli ambiyans hissetmeye başlıyorsunuz, hostesler güler yüzle sizi karşılayıp danışmanları yanınıza yönlendiriyor, ortam genelde yüksek ışık gücü ile aydınlatılmış oluyor, genelde büyük showroomlar oluyor renk renk donanım donanım aracı aynı anda görebiliyorsunuz . Hyundai ve Kia bayilerine gidiyorum sık sık böyle loş ortamlarda nisbeten daha az model bizi bekliyor birde arabalara sünnet yada gelin arabası gibi süsler koyuyorlar ortam böyle biraz yerel oluyor profesyonellikten uzak kalıyor . Hyundai ve Kia showroomlarının bence acilen daha şık hale gelmesi gerekiyor ama satış danışmanlarınında acilen farklı bir eğitimden geçmesi lazım. Oğuşlarda bir bayan arkadaşıma Rio bakıyoruz, satış danışmanı bayana arkadaşım paspaslar orjinal mi yani yeni paspas takımı almama gerek yok mu diye soruyor , danışman bayan biz diğer markalar gibi pinti değiliz hediyemiz diyor 😀 Yani bir avam ambians maalesef oluşuyor. Araçlarımıza gelirsek keşke daha hafif üretebilseler o zaman fazla yakıt tüketimi durumu da ortadan kalkacak hem serilikte artacak , birde bu kapı içleri ve torpido artık kadife kaplamalar ile kaplansa, koltuk altlarında çekmeceler olsa , bagajlar daha fazla gözle dolsa, ses sistemlerimiz artık standarttan çıksa daha kaliteli kitler takılsa, yani hayatta hiç bir şey tesadüf değil bence, bu adamlarında attığı adımlar demekki insanlar tarafından kabul görüyor . Sözün özü Hyundai kısa vaadede 1. liğe oynayamaz ama gerçekten isterse neden olmasın ? Az zamanda çok yol katettiler ve çalışanın dürüst olanın her zaman yarışma şansı var

 6. Reklam reklam reklam.Toyota vw ile karşılaştırılamaz bile.Dünyadaki en zengin 7 .şirket.Otomotivde birinci.Sadece corolla modelini her sene 1milyon satıyor.Vw o kadar modeliyle bunu yakalayamaz.Dünyadaki en fazla model corolladır.Sonra ford f150 gelir.Hyundaide Kiada çok sağlam araba yapıyor teknolojiside iyi ama araçlar ya çok yakıyor ya gitmiyor ya 4 vites ya olması gerekenden 300-400kg fazla(i30 2011)Ve reklam yok.Bayiilik yok Servis elemanları tecrübesiz bilgisiz.Ve istikrarsızlar kia sorento o kadar tuttu.Herkes aldı herkes bindi pat diye Türkiyeden çekiliyoruz dediler herkes elindekini satma telaşına girdi o güzelim arabalar polo fiyatına gitti fiyat diplere vurdu.Sonra geri dönme kararı aldılar 2 seneye.Şimdi sorentonun yüzüne bakan yok.Bilmem anlatabildim mi

  1. Hyundai/Kia ne yaparsa, yapsın asla bir Toyota ve Volkswagen olamayacaktır. Bunun için Hyundai/Kia'nın 40 fırından fazla ekmek yemesi gerekiyor. Hyundai/Kia Grubu'nun Genesis gibi markalara çok ihtiyacı var. Bir zamanlar Hyundai/Kia'nın reklamı TV'lerde vızır, vızır gezerken bugün artık her iki markada çok fazla reklam vermez oldu. Neredeyse her iki markanın da reklamı TV'lerde artık pek rastlayamıyoruz. Hyundai/Kia'nın ne kadar çok geliştiğini gözler önüne seriyor. Toyota ve VW neresi! Hyundai/Kia neresi! Arada dağlar değil, uçurumlar kadar fark var

  2. Furkan Volkswagen de Toyota da birbirlerinin takibidir. Bu iki markada her türlü karşılaştırılır. Volkswagen grubu dünyanın en zengin gruplarından biridir. Volkswagen grubu bünyesinde; Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Porsche, Seat, Skoda, Scania, MAN, Neoplan Toyota; Daihatsu, Hino, Lexus. Toyota’nın buna rağmen VW’ne karşı başarısı takdire şayendir. Volkswagen ülkemizde her türlü donanımda, özellikler, zengin motor seçenekleri sunmaktadır. Bu yüzdendir ki Volkswagen Türkiye’de son 10 yıldır en çok satan markadır. Türkiye piyasasında Volkswagen Toyota’nın yanında premium kalır. Toyota VW ile rekabet edemez çünkü eli zayıf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu