Haberler

Bernie Ecclestone Formula 1’e veda etti!

40 yılı aşkındır Formula 1’i yaşatan isim Bernie Ecclestone, artık Formula 1’in başındaki isim olmayacak.

Patron Bernie Ecclestone

Formula 1 grup şirketlerinin üst şirketi olan Alpha Prema’da hisse sahibi olan Bernie Ecclestone, bu sebepten ötürü sürekli Formula 1’in başındaki isim olarak nitelendirilir. Bernie Ecclestone, 1972 yılında Formula 1 takımlarından Brabham’ı satın almış ve böylelikle FOCA (Formula 1 Kurucular Birliği) ‘ya üye olmuştur. Daha sonrasında mali ağırlığını ortaya koyan Ecclestone, sahip olduğu şirketler sayesinde Formula 1 yarışlarını yöneten, düzenleyen ve lojistiğini sağlayan isim olmuştur.

Formula 1’in günümüzde milyonlarca kişi tarafından takip edilmesinde ve en sevilen sporlardan biri haline gelmesinde hiç kuşkusuz en büyük pay Bernie Ecclestone’undur. Son zamanlarda birçok kural değişikliğine sahne olan Formula 1, zamanla seyircilerinin bir kısmını kaybetmiştir. Kaybedilen seyircileri geri çekmek amacıyla elektrikli otomobillerin yer aldığı Formula E’yi piyasaya süren Ecclestone, ne yazık ki bu konuda beklenilen başarıyı elde edememiştir. Bütün bunların neticesinde Formula 1, Liberty Media’ya satılmıştır.

Formula 1’in Liberty Media’ya satılması, bizi bugüne getiriyor. 86 yaşındaki Ecclestone, Formula 1 CEO’su olarak son gününü geçirdi ve koltuğunu daha önce 21st Century Fox’ın yöneticiliğini yapmış olan 63 yaşındaki Chase Carey’e devretti.

Ecclestone sıkı bir otomobil hayranıydı

Hiç kuşkusuz Formula 1’e olan düşkünlüğü ve harcadığı emekler, kendisinin ne denli bir otomobil ve motor sporları hayranı olduğunu açıklar nitelikte ancak Ecclestone, düşündüğümüzden çok daha fazlasına sahip.

1951 yılında ünlü Brands-Hatch pistinde ölümcül bir kaza geçiren Ecclestone, bunun daha önce yaptığı kazalardan farklı olduğunu düşünüp otomobillerden ve motor sporlarından ayrı kalmaya karar verdi. Fakat bu kararından sonra oldukça sıkılan Ecclestone, 1957 yılında Connaught takımının menajerliğini yapmaya başladı. 1958 yılında takımın yıldız pilotu İngiliz Stuart Lewis-Evans, Kazablanka’daki Fas Grand Prix’sinde kaza geçirdi. Bu kazada yıldız pilotun aracının içinde alevler arasında kalarak can vermesine şahit olan Ecclestone, uzun bir süre daha motor sporlarından ayrı kalma kararı almıştır.

1960’ların ortasında motor sporlarına geri dönen Ecclestone, Connaught’ta menajerliğini yaptığı eski yarış pilotlarından Roy Salvadori sayesinde tanıştığı genç pilot Jochan Rindt’in menajerliğini üstlendi. Böylece Rindt’in yarıştığı F2’nun Lotus takımı ile anlaşan Ecclestone’u bir ölüm daha bekliyordu. 1970 yılında İtalya Grand Prix’si esnasında Monza pistinde kaza yapan Jochan Rindt’i de elleriyle toprağa veren Ecclestone, bu sefer beklendiği gibi bir ara vermedi. Formula 1’e daha fazla asılmaya başlayan Ecclestone, bundan sonra da pist içinde defalarca ölümle karşılaşmış ancak vazgeçmeyerek çabalamış ve Formula 1’i insanların izlerken yalnızca keyif aldığı güvenli bir spor haline getirmiştir.

Formula 1 ve motor sporlarına yaptığı katkı ile otomobil dünyasında adı unutulmayacak insanlar listesine giren Bernie Ecclestone’a onursal başkanlık teklifi götürüleceği konuşuluyor.

Etiketler

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı