FeaturedHaberler

Mustang Euro NCAP ‘ta Sınıfta Kaldı
Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik performanslarının değerlendirilmesi amacıyla 1997 yılında kurulan Euro NCAP, 2017’nin ilk test sonuçlarını açıkladı. Volvo S90, Volvo V90 ve Ford Mustang olmak üzere 3 otomobilin sonuçlarını paylaşan Euro NCAP özellikle Mustang’e verdiği notuyla şaşırtıyor.

Paylaşılan Video’lar Autogefühl isimli Youtube kanalına aittir.

Mustang Sınıfta Kaldı

Mustang ilk defa girdiği Euro NCAP testinden hayal kırıklığıyla ayrıldı. 5 yıldız üzerinden derecelendirilen araçlar arasına Volvo’lar 5 yıldızı rahatlıkla alırken Mustang 2 yıldız alarak yetersiz performans gösterdi.

Yetişkin yolcu korumasında %72 skorla kabul edilebilir bir derece sunan Mustang, çocuk yolcu korumasında ise %32’lik bir skorla çok başarısız bir sonuç sergiliyor. Yaya güvenliği testinden %64, güvenlik yardım ekipmanlarının test edildiği testten ise sadece %16 alan Mustang’in sahip olduğu tek güvenlik yardımcı sistemi emniyet kemeri uyarıcısı olarak belirtilmiş. Mustang’in düşük notlarının en büyük sebeplerinden biri arka koltuklarda oturan yolcuları korumakta zorlanması.

Mustang stadart donanımda sunduğu yetersiz yardımcı güvenlik sistemleriyle de eleştiri konusu oldu. Bunun üzerine Ford makyajlı Mustang’in standart güvenlik donanımlarının geliştirileceğini açıkladı. Ford’un bu testi beklemediğini açıklayan Euro NCAP yetkilileri Mayıs ayından itibaren satılacak olan makyajlı Mustang’in bu test sonuçlarına tabi olmadığını ve yeni modeli de test etmek için sabırsızlandıklarını açıkladılar.

Volvo’ya 5 yıldız

Volvo ise beklendiği gibi iki modelinde de 5 yıldız aldı. Sadece S90’ı test eden Euro NCAP S90’ın sonuçlarını V90’a da uyguladığını belirtti. Yetişkin yolcu korumasında %95, çocuk yolcuda %80, yaya güvenliğinde %76 ve güvenlik yardımcı sistemlerinde %93 alan S90 sunduğu standart güvenlik donanımlarıyla farkını ortaya koydu.

S90’ın toplam test sonucu Euro Ncap’ın 2016’da test ettiği her aracı geride bırakarak S90/V90 ikilisini Euro NCAP’ın en güvenli otomobilleri listesinde XC90’ın arkasına yerleştiriyor. Bu sonuçla beraber Euro NCAP’ın test ettiği en güvenli otomobiller listesinin ilk 3 pozisyonu Volvo’nun 90 serisi modellerinden oluşuyor.

Volvo s90/v90 ikilisinin Euro NCAP sonuçları

Arda Celik

Çanakkaleliyim, İstanbulda yaşıyorum. Otomobil sevdam nerde ne zaman başlamış bilmesem de kendimi bildim bileli otomobillere aşığım. Alfa Romeo, Porsche ve Volvo en sevdiğim firmalar. WEC yarışlarını takip ediyorum. Otopark.com'u uzun süre takip ettikten sonra bir yardım eli de ben uzatayım diyerek giriştiğim bu macerada, umarım beraber güzel işlere imza atacağız.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Hatırladığım kadarıyla coupe araçların genel sorunu bu arkadaki yolcuyu koruyamamak, hangi markaydı hatırlayamıyorum ama yine böyle bi hüsran vardı

 2. alfhonso demiş ki:

  Hatırladığım kadarıyla coupe araçların genel sorunu bu arkadaki yolcuyu koruyamamak, hangi markaydı hatırlayamıyorum ama yine böyle bi hüsran vardıHepsini görüntüle…

  Her coupe'de değil aslında, ama muscle araçların genelinde böyle. Yine de Mustang bir çığır açmış :/

 3. üzücü…

 4. 4 yıldız normaldi belki de 2 yıldız çağın çok gerisinde 1997 de NCAP kurulduğunda daha yüksek yıldız alan araçlar vardır kesin

 5. Gayet başarılı yolcu koruma %76 kabul edilebilir bir not, çocukları bir zahmet sedan arabaya alın…

 6. %72 yolcu koruma yeterli bir değer. Arkada oturmak hatadır Coupe de adamların yapabileceği birsey yok sığmazsın zaten arkaya. Asistanlarda boş paketlerde yok üst donanımlarda var o nedenle düşük not almış yoksa ford un Asistanları gayet iyi. 2 puanı da eski ile karşılaştırmak yanlış 2008 yılında 5 yıldız almış araca suan 2 yıldız dahi alamaz bunuda bilmek lazım.

 7. Ayrıca asıl koruma cidden Volvo da. Adamların araçları testlerde çarpıyor ve yoluna devam ediyor. Yani basıncın bir kısmını da bu yolla sönümlüyor. Kur böyle olmasa V90 2.0 dizel yada hybrid harbi ömürlük araç al 20 sene kullan.

 8. Dacia'lar bile daha yüksek puan almıştı yanlış hatırlamıyorsam ve onlarda da çok yardımcı güvenlik sistemi bulunduğunu sanmıyorum. Gerçekten hayal kırıklığı.

 9. Euroncap den Audi TT ve R8 e baktım. 2010 da TT 4 yıldız almış ve asistanlardan 75 almasına rağmen ki suan teste girse o da 2 yıldızı ancak alır. Maalesef coupler böyle. Ki ford üst donanım olsa asistandan 90(geçen senenin en iyi asistana sahip araci ford edge idi ona gore yazdim) alırdı yıldızda 3e çıkardı. Gelişmesi gerekir fakat burada mustang in öne çıkma sebebi ford un teste sokması diğer markalarda kendi coupelerini teste soksa sonuçlar çok da farklı olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu