Haberler

Yeni Ford Focus yapılan testler sırasında yakalandı
2018 için hazırlanıyor

Üçüncü nesil Ford Focus 2010 yılında piyasaya çıkmış olmasına rağmen zamana ve piyasaya yeni çıkan rakiplerine karşı bugüne kadar iyi bir mücadele sergiledi. Her ne kadar otomobil olumlu bir şekilde yaşlansa da Ford başta makyajlanan VAG modelleri gibi otomobiller ile rekabet için değişim zamanının geldiğini düşünmekte.

2014 yılında yani Focus Mk3’ün makyajlandığı dönemde Ford, Mk4’ün hatchback bir otomobilden daha çok coupe formuna sahip olacağını belirtmişti. Kamuflajın altındaki Focus’un güncel modelle karşılaştırıldığında daha eğimli bir tavan çizgisi olduğu söylenebilir.

Daha geniş bir iç mekan

Fotoğraflanan test aracı üzerinde yorum yapmak gerekirse aks aralığı artan otomobilin arka kapılarının da güncel modelden daha uzun olduğu görülebilir. Focus Mk3 sınıfındaki ,başta Golf ve Octavia olmak üzere, diğer modellere göre arka yaşam alanı konusunda geride kalırken yeni nesil bu sorunu çözüme kavuşturacak gibi gözüküyor. Artan diz ve omuz mesafeleri ile iç mekanın daha ferah bir havaya kavuşacağı söylenebilir.

İç mekanda ise yeni Fiesta ile başlayan tasarım dilinin kullanıldığını görmekteyiz. Fotoğrafta yer alan küçük radyo ve konrollerinin test otomobiline özgün bir durum olduğu göz ardı edilmemeli. Donanım seviyesine bağlı olarak üst donanımlarda Mustang ve F150 gibi modellerde kullanılmaya başlanan SYNC 3 sistemi yer alacaktır.

Orta kısımda yer alan hava kanallarının, klima kontrollerinin ve multimedya sisteminin konumlarına bakarak yeni Focus’un iç mekan bakımından büyük bir Fiesta gibi gözükmesi bekleniyor. Yapılan bir diğer değişiklik de Mk3’ün aksine yeni modelde daha kısa bir konsola yer verilmiş.

Kullanılacak motorlar

Geçen ay fotoğraflanan Focus Wagon test otomobilin arkasında “Elvis” ismi yer alırken 5 kapılı gövde stilinin arkasında ise “Ringo” ismi yer almakta. Yeni nesilde, artan boyutlarına rağmen, alüminyum gibi yeni nesil materyal kullanımının arttırılması ile otomobilin hafiflemesi bekleniyor. Kullanılacak motorların güç seviyeleri ile ilgili yorum için henüz erken ancak 3-4 silindirli, EcoBoost ve TDCi ünitelerin kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yeni Focus yarı bağımsız süspansiyona geçiş yapacak mı?

Umalım ki bu görüntü test otomobillerine özel kalsın.

Nerede ve ne zaman tanıtılacak?

Ford önümüzdeki ay kapılarını ziyaretçilerine açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı‘nda yeni Fiesta‘nın tanıtımını gerçekleştirecek. Focus’un tanıtımının ise Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda yapılması planlanmakta. Satışa çıkış tarihi ise 2017 sonu ile 2018’in ilk ayları olarak tahmin ediliyor. Ford; Golf Alltrack, Octavia Scout ve Leon X-Perience gibi modellerle rekabet etmek için yeni Focus’a Active isimli bir model de eklemek istiyor. Active standart station wagon’a göre 4 çeker sistemine ve yükseltilmiş gövdeye sahip olacak.

 

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. “Öncelikle vag” gibi otomobillerle mücadele etme sebebi neden?

  Millete kendi hezeyanlarını okutmaya hevesli bu adamları bir de utanmadan buraya yazar yapıyorlar. O da hiç çekinmeden bu saçmalıkları yazıyor. Sonra otopark niye bitik. Otopark çoluk çocuk oluşumu olmuş iyice de ondan. Kitle zaten çoluk çocuk. Bu kafayla iş yürümez.

  1. Laf ettiğin editöre bence dikkat et, kendisinde hem Golf hem de Focus var. Taraflı yaklaşmasını bekleyeceğin en son kişi.

  2. Çünkü sektörün lideri onlar da o yüzden. Çoluk çocuk işi dediğin haberi sen de yazarsın madem bu kadar küçümsüyorsun?

  3. Öncelikle merhabalar,

   Vag grubu otomobillerle mücadeleden kastım herhangi bir şekilde fanatiklik yapmak değil kesinlikle. Yazıyı daha geniş bir bakış açısıyla ele aldığımızda Vag ifadesinin Focus ile aynı sınıfta mücadele eden C segmenti otomobiller için kullanıldığı görülecektir.
   Focus’un da Vag’dan yani Volkswagen Auto Group’dan Golf, Leon ve Octavia gibi rakipleri olduğu için ifadenin yanlı bir tarafı bulunmamakta ancak ülkemizde Vag kısaltması yerli yersiz kullanıldığı için anlam kapsamı sadece bir firmayı temsil etmekten çıkmış durumda.
   Haber dışında benim için yaptığınız yorumların ise buraya yakışmadığını düşünmekteyim. Platforma karşı saygımdan dolayı olayı kişisel hale getirmek de mantıklı değil.

   İyi günler

 2. iyiydi tercih edilebilirdi onu kaybeder hiç gelmesin kokpit çöp eğer o süspansiyon sistemi bir süpriz yapmaz ise a3lerdeki torsiyon gibi iyice çöp onun dışındada benim gözümde bi artısı kalmıyor kokpiti ve yol tutuş konfor özellikleri güzeldi amcanınkinden aldığım izlenimde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu