FeaturedHaberler

Lüksün geldiği son nokta: Bentley Mulliner Bacalar
Bentley’nin modern çağlarda sunduğu en seçkin otomobil olan Bentley Bacalar, gün yüzüne çıktı. İşte detaylar

Grand Tourer konseptinin gelmiş geçmiş en iyi temsilcisi olan Bentley Mulliner Bacalar, Bentley’nin İngiltere’nin Crewe kentindeki merkezinde görücüye çıktı. Sadece 12 adet üretilecek otomobil bu sayede, bir yandan otomobilin nadir bulunma ve ayrıcalık özellikleri temin ederken, diğer yandan mümkün olan en üstün lüks ve nefes kesici performansı da müşterilerine sağlıyor. Her model, müşterinin kişisel zevklerine göre Bentley Mulliner’in Crewe’deki atölyesinde el hüneriyle üretilecek.

Otomobil, adını Meksika’nın Yucatan yarımadasında bulunan, nefes kesici doğal güzelliği ile ünlü bir göl olan Laguna Bacalar’dan alarak Bentley’nin 2015 yılında Bentayga ile başlattığı otomobillere önemli yerlerin adını verme stratejisini sürdürüyor. Tamamen yeni ve son derece adaleli bir gövde ile tavanı açık bir Barchetta tasarımı çerçevesinde sayısız opsiyon ve malzemeyi bünyesinde barındıran her Bacalar, Bentley Mulliner tasarım ekibi ile müşteri arasındaki doğrudan etkileşimin sonucu son derece benzersiz bir otomobile dönüşecek. Bentley Mulliner’in gurur dolu geçmişi 1500’lü yıllara kadar uzanıyor. Bu nedenle, çarpıcı özellikleriyle ön plana çıkan Bacalar, otomobil tasarımı sanatındaki yaklaşık 500 yıllık uzmanlık ve mirasın zirvesini temsil ediyor.

Kılı kırk yaran seçkin 12 kişi için

Bentley Motors Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Adrian Hallmark şunları kaydetti: “Bacalar’da iki koltuklu üstü açık bir deneyime yönelik tamamen ısmarlama bir Bentley yarattık ve geçen yılki yüzüncü yıl kutlamalarımız çerçevesinde ilk kez EXP100GT otomobilinde ön plana çıkarılan geleceğe dönük bir dizi unsura yer verdik.Nadir ve dikkat çekici bir Bentley olarak göze çarpan Bacalar, açıkça ifade edildiği üzere, şu anda üretilen 12 otomobilden birini birlikte yaratacak, toplayacak, sürecek ve bunların değerini bilecek sadece 12 kılı kırk yaran insan için olağanüstü ve işbirliğine dayalı bir deneyim olacak. Müşterilerimiz en rafine ısmarlama, el hüneriyle işlenmiş otomobilleri yaratmak ve hayal gücümü ve kabiliyetlerimizin sınırlarını zorlamak üzere ekibimizle kılı kırk yaran otomobil tutkunlarını bir araya getiren Bacalar konusunda en az bizim kadar heyecanlı.”

Bentley Bacalar’da olağanüstü bir sürüş deneyiminin ortaya çıkarılması için ısmarlama, el yapımı lüks en son teknoloji ile bir araya geliyor. Bentley Mulliner tarafından hayata geçirilen yepyeni bir gövde yapım sürecinin ön plana çıktığı Bacalar’ın kalbinde eşsiz 6,0 litrelik W12 TSI motorunun geliştirilmiş bir versiyonu bulunuyor. Dünyanın en gelişmiş 12 silindirli motoru olan W12 TSI 650 HP güç ve 900 Nm tork üretiyor.

Bacalar’ın çift kavramalı, sekiz vitesli şanzımanı daha hızlı ve daha verimli vites geçişleri sağlıyor. Tüm koşullarda daha hızlı yanıt veren bir sürüş, olağanüstü kontrol ve mümkün olan en iyi ayarların sağlanması amacıyla adaptif şaside Bentley’nin 48 volt’luk akıllı Dynamic Ride System’i bulunuyor. Hava süspansiyon sistemi sürüş konforunu ve yana dönüşü kontrol ederek yolcuları aşırı hareketlerden koruyor ve Bacalar’ı zahmetsizce duyarlı hale getiriyor. Gelişmiş bir Aktif Dört Çeker Sistemi ön ve arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını ayarlıyor. Bu sistem, optimum verimlilik ve dinamik performans için Bacalar’ın normal sürüş esnasında mümkün olduğunca arkadan çekişle gitmesini sağlıyor.

Eşsiz Sarmalayıcı Bir Kokpit

Lüks kabinin içinde Bentley ustaları eşi benzeri olmayan bir kokpit yarattı. Bacalar’ın mimarisi, Bentley Mulliner tasarımcılarının sadece iç ve dış mekanı harmanlamakla kalmayıp aynı zamanda iki koltuklu otomobil karakterini ‘sarmalayacı’ bir kokpit tasarımıyla vurgulayan bir tema oluşturdu. Hat ve yüzey uygulaması bakımından saf bir nitelik taşıyan sarmalayıcı tasarım dik açılı bir orta konsoldan iç panele ve oradan da kapı panellerine doğru uzanıyor. Ardından, bu öğeler koltukların arkasındaki eşsiz tasarıma sahip yarı kapalı bir bagaj bölmesine doğru sarmalayıcı bir etki yaratıyor.

Maharetle yaratılan bu alan neredeyse 140 yıldır otomotiv endüstrisi için lüks valizler tasarlayan İtalyan şirketi Schedoni’nin ısmarlama valizleri için tasarlandı. Sadece Bacalar için tasarlanan opsiyonel valiz kabinin döşemesi ve trimiyle mükemmel uyum sağlıyor. Bu iki bagaj ‘kapsülü’ içten dışa doğru uzanarak koltukları sarıyor ve gerçek bir iki koltuklu otomobil kabini yaratıyor.

Araçta her ayrıntı benzersiz bir şekilde tasarlandı. İkonik ‘boğa gözü’ menfezler için yeni, pürtüklü bir tasarım oluşturuldu – direksiyon simidi kumandaları, medya ve iklim kumandaları ve hatta incelikli hoparlör kapakları gibi iç alanlarda da bu tasarım kullanıldı. Her unsurda tasarımı daha da keskin hale getirecek Midnight Black Titanium gibi detaylar kullanılarak rafine ve Koyu Bronz bir detaya yer verildi. Detayların daha fazla ön plana çıkarılması amacıyla, ana kumandalar üzerinde koyu, eloksal titanyum kaplama ve ikonik boğa gözü hava menfezlerinde metalik koyu bronz renk kullanıldı.

Her otomobil Bentley Mulliner ekibi ile birlikte tasarlanıp yaratıldığı için, iç mekanın tasarımına son şekli istenen şekilde verilebiliyor. Mevcut birçok Bentley rengi ve malzemesi kullanılarak her otomobil ayrı olarak tasarlanıp yaratılacak. Koyu bir ‘tonsürton’ karakterinin yaratılması amacıyla en iyi Beluga derisi Bentley’nin tarihe kazınmış yarı parlak derisi ile dikkatli bir şekilde birleştiriliyor. İlk demonstrasyon otomobilinde kullanılan Bentley Mulliner Khamun derisi sarmalayıcı kabin temasını yansıtırken, yeni ve benzersiz Yellow Flame dış gövde boyasını mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Yine eşsiz bir teknoloji Bentley Döner Ekran

Elin temas ettiği tüm unsurlar Bacalar’a özel olarak tasarlandı. Yeni D şeklindeki bir direksiyon simidinde kontrast renkli işaretleme bandına sahip Alcantra kaplamalar dikkat çekiyor. Vites topuzunda da Koyu Bronz detaylara sahip Alcantara kaplama kullanılıyor. Eşsiz deri kayışlı kapı açma ve emniyet kemeri açma mekanizmaları, benzersiz dijital gösterge paneli ve benzersiz bir anahtar tasarımı lüks kabini daha da iyi bir tasarıma kavuşturuyor.

Orta konsolun merkezinde ünlü Bentley Döner Ekranı bulunuyor. Bentley bu dijital MMI ekranını müşterinin yapılandırılabileceği bir ana ekran olarak zarif bir şekilde tasarladı. Sistemde 40 hareketli parça bulunuyor ve sistemin etrafında motorun çalıştırılması sonucu yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ortaya çıktığında Riverwood kaplaması dikkat çekiyor.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu