FeaturedHaberler

Cenevre’de Ferrari’den 70. yıl’a özel 812 Superfast
Ferrari’nin son silahı 812 Superfast bir kaç hafta önce yüzünü göstermişti.

İtalyan marka bu güzelliği herkesin tecrübe edebilmesi için Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tüm detaylarıyla sergiledi. Markanın yeni V12 Grand Tourer modeli fuarda büyük beğeni topladı.

Şanlı geçmişe selam durmak, 812 Superfast

1960’ların ortalarında yine Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı 500 Superfast modeline atıfta bulunan Ferrari, İtalya, Maranello’da bulunan dizayn merkezinde tasarladığı yeni makinanın adını 812 Superfast olarak belirlemiş.

1964’de tanıtılan Ferrari Superfast 500

Otomobil adına yakışır şekilde 6,5 lt silindir hacimli V12 motoruyla 789 hp güç üretiyor. Gaza yüklenir ve depodaki benzini fütursuzca önüne boca ederseniz bu motor 0’dan 100 km/saat hıza 2,9 saniye gibi kısa bir sürede ulaşıyor. Otomobilin ulaşabildiği maksimum sürat ise 340 km/saat.

Ferarri 812 Superfast Motor

Ön altta bulunan aktif klapeler aerodinamik açıdan çok daha üstün bir duruş sergilemesini sağlarken buna ek olarak 180 km/saat hız üzerinde aktif olan klapeyle fren disklerinin soğutulmasını sağlayan bir sistem de mevcut. Yapılan iyileştirmelerle 100’den 0’a fren mesafesinde de 2,5 metre gibi bir azalma elde edilmiş.

Düşük açılarla sağa sola dönebilen arka tekerlekler de yol tutuş ve manevra kabiliyetine büyük fayda sağlıyor.

Ferrari, 812 Superfast için ilk kez elektrik kontrollü direksiyon sistemi kullanmış. Ayrıca 2016 yılında tanıtılan F12tdf modelinden daha hızlı çalışan çift kavramalı şanzıman kullanılmış.

Güzellik genetik, net!

F12tdf modelinin ölçülerini genel olarak koruyan yeni model tasarımda ise gözle görülür şekilde farklı. Yeni LED farlar da yenilikçi tasarımı destekler nitelikte.

Tasarım çizgilerinin keskinleştiği 812 Superfast arkada oldukça şık, gövde rengi bir difüzörün kenarlarına inci gibi dizilmiş 4 adet egzozuyla ateş saçacağının ipuçlarını veriyor.

Yuvarlak biçimli ve çift konumlandırılmış stop lambaları klasik İtalyan spor otomobillerinden çizgiler taşıyor.

İç tasarımda klasik Ferrari dinamizminin de ötesinde, önceki modellerden daha abartılı ve jet motoru biçiminde tasarlanmış havalandırma ızgaraları göz alıcı.

Direksiyon yeniden tasarlanmış olmasına karşın sinyal tuşları ve “manettino” mod anahtarı gibi Ferrari klasiklerini de barındırıyor.

Kadrandaki Ferrari amblemine 812superfast logosu eşlik ediyor. Kırmızı çizgiler ve dikişler de olmazsa olmaz detaylar arasında.

Özellikle sağda torpido tarafına konumlandırılmış ekran oldukça dikkat çekici. Sürüş ve medya oynatıcı bilgileri gibi detaylara yer verilen ekranda kopilot da düşünülmüş.

Fiyat bilgisine henüz ulaşılamazken, tahmini rakamlar 100’lük banknotlarla birkaç çuval Amerikan doları!

Timuçin Çolakel

Birbiriyle ilintisi olmasa da albenisi varsa ilgi duyduğum onlarca konuyu nerede kullanabilirim diye düşünürken kendimi burada buldum. Konu elbette otomobil ancak bir roman misali konunun etrafında dolaşmaya hazırım. Bambaşka konular üzerinden otomobil anlatmaya geldim, işin sanat kısmına dokunmaya. İçinde çarklar, dişliler de olacak ancak bu çarklara bir parça renk çalacağız beraber. Renkler de sönük olmayacak, kutup ışıkları mavisi gibi, amazon yeşili gibi şeyler. Zaten hepimiz aynı renk olursak cümbüşü zayıf kalır. Neyse, takılın peşimize...

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Ferrari adına, tarihine, şanına yakışan mükemmel bir otomobil yapmış. Yeni 812 Superfast harika görünüyor bir Ferrari klasiği..

 2. Ferrari Volkswagen Grubu'na hayırlı uğurlu, olsun. Fiat Ferrari'nin değerini bilemedi ama Volkswagen Ferrari'nin değerini fazlasıyla bilecektir. Volkswagen'in Ferrari'yi satın alma fikri ise ilk olarak 2015 yılında Ferrari'nin Fiat bünyesinden ayrılması ile başlamıştı. Ferrari'den sonra Maserati ve Alfa Romeo da Fiat'tan ayrılırsa hiç şaşırmam

 3. Selamlar, bahsettiğiniz şey 1 nisan şakası 🙂 zaten daha ötesi mümkün değil.
  Ferrari bir başkasının dizginleyeceği şey değil.

  1. Timuçin bey 1 nisan şakası filan değil. Volkswagen Grubu Ferrari'nin tüm hisselerinin % 90'ını yani neredeyse tamamını 13 milyar dolara satın alarak Ferrari'nin yeni sahibi oldu. Fakat Enzo Ferrari'nin oğlu olan ünlü iş adamı Piero Ferrari geriye kalan % 10'luk hisselerini elinde tutmaya devam ediyor. Volkswagen Ferrari'yi satın alarak çok doğru bir hamle yaptı çünkü Fiat Ferrari'nin değerini ve kıymetini hiçbir zaman bilmedi, bilemedi. Fiat'ın elinde Ferrari'ye yazık oluyor

 4. OTOPARK.COM Robot demiş ki:

  Timuçin bey 1 nisan şakası filan değil. Volkswagen Grubu Ferrari'nin tüm hisselerinin % 90'ını yani neredeyse tamamını 13 milyar dolara satın alarak Ferrari'nin yeni sahibi oldu. Fakat Enzo Ferrari'nin oğlu olan ünlü iş adamı Piero Ferrari geriye kalan % 10'luk hisselerini elinde tutmaya devam ediyor. Volkswagen Ferrari'yi satın alarak çok doğru bir hamle yaptı çünkü Fiat Ferrari'nin değerini ve kıymetini hiçbir zaman bilmedi, bilemedi. Fiat'ın elinde Ferrari'ye yazık oluyorHepsini görüntüle…

  https://m.tamindir.com/haber/volkswagen-grubu-ferrariyi-satin-aldi_20698/ en sonu mutlaka okuyun 1 nisana kurban gittiniz 🙂

 5. Bir Aston Martin sever olarak söylüyorum klasiklerde Ferrari’nin ölüsü bile para ediyor. Ferrari’nin ölüsü bile bizleri uçurmaya yeterde artar bile. Açık arttırmalara bakın Ferrariler dudak uçuklatan fiyatlara satılıyor. 250 GTO 2013’de 52 milyon $ satılmıştı yani ölüsü bile para ediyor dedikleri işte böyle birşey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu