FeaturedHaberler

Tesla’da yüzler gülüyor
Tesla beklenenden fazlasını kazandı

CEO Elon Musk heyecanla beklenen Tesla Model 3‘ün tanıtım kampanyaları ve hazırlıklar için hisse senetlerini satışa çıkaracaklarını ve bu hamleyle 1 milyar dolar civarında kazanç elde etmeyi beklediklerini açıklamıştı.

350 milyon dolar değerinde 1,3 milyon hisse ile 850 milyon dolar değerinde tahvil satışından toplam 1,2 milyar dolar gelir elde eden Tesla, Elon Musk’ın tahmininden %20 daha fazla bir kazanç sağlamış oldu.

Kazancın açıklanmasının ardından şirket hisseleri %0,3 değer kazanarak 262,71 dolar seviyelerine yükseldi.

350 milyon dolar karşılığı satılan 1,3 milyon hisse şirketin toplam hisselerinin yaklaşık %0,8’ini temsil ediyor.

Son hisse satışlarında 25 milyon dolar değerinde 95.420 hisse daha alan Musk şirketin en büyük hissedarı olarak toplam hisselerin %21’ini elinde bulunduruyor.

Gelecek şimdi! Model 3 için mutlu son

Merakla beklenen ve bu sıralar artık sokak testlerinde de yüzünü gösteren Tesla Model 3’ün baz satış fiyatı 35.000 dolar olacak.

Bu fiyat bandında Model 3‘ün, elektrikli otomobil piyasasına oldukça iddialı giriş yapacağı aşikar. Öyle ki sıradan elektrikli otomobiller bile genellikle 30.000 dolar civarında fiyatlandırılıyor.

Elektrikli otomobil piyasasında rekabet kızışacak

Tesla Model 3 ilk tanıtıldığı günden bu yana 325.000’in üzerinde ön sipariş aldı.

Kaliforniya’da test sürüşlerine devam edilen prototipler aslında otomobilin üretim aşamasına ulaştığını gösterir nitelikteydi.

Şirketin planları arasında Temmuz ayında üretime geçilmesi ve yılın 4. çeyreğinde teslimatlara başlanmasıyla otomobilin satışa sunulması da var.

Firma elindeki üretim kapasitesiyle haftada 5.000 otomobil üretmeyi planlıyor.

On parmağında on marifet

Tesla’nın üstün tasarım anlayışıyla Model 3, iç mekanda 15 inçlik dev dokunmatik ekranı ve bagaja kadar devam eden cam tavanıyla tekrar tekrar bakmak isteyeceğiniz bir otomobil.

Her koşulda kendini kanıtlayan otopilotu da göz önünde bulundurulduğunda diğer elektrikli otomobiller arasından tercih edilmesi için yeterli sebebe sahip oluyoruz.

Ancak Model 3’ün maharetleri bunlarla sınırlı değil.

Tam şarjla 215 mil (346 km) menzile sahip otomobil süper-şarj özelliğiyle kısa sürede yola çıkmaya hazır hale gelecek.

50.000 dolar altı elektrikli otomobiller için menzil tablosu

Aerodinamik açıdan da iddialı olan Model 3 için hava direnç katsayısı sadece 0,21 Cd.

Arkadan itişli otomobil için 4 tekerden çekiş opsiyonu da mevcut olacak.

6 saniyeden daha kısa bir sürede 100 km/saat hıza ulaşabilecek Model 3 için Tesla 5 yıldızlı güvenlik anlayışını taahhüt ediyor.

Timuçin Çolakel

Birbiriyle ilintisi olmasa da albenisi varsa ilgi duyduğum onlarca konuyu nerede kullanabilirim diye düşünürken kendimi burada buldum. Konu elbette otomobil ancak bir roman misali konunun etrafında dolaşmaya hazırım. Bambaşka konular üzerinden otomobil anlatmaya geldim, işin sanat kısmına dokunmaya. İçinde çarklar, dişliler de olacak ancak bu çarklara bir parça renk çalacağız beraber. Renkler de sönük olmayacak, kutup ışıkları mavisi gibi, amazon yeşili gibi şeyler. Zaten hepimiz aynı renk olursak cümbüşü zayıf kalır. Neyse, takılın peşimize...

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Burda Bolt hakkındaki gelişmeyi yazmak isterim… Malumunuz, Kuzey korede Elektrikli araç kongresi var. Chevrolet Bolt bu kongreye katıldı. Gm yetkilileri Bjorn Nyland tarafından yeni Bolt test etmesini istendi. Oda kabul ederek bu testi katıldı. Bjorn Nyland yeni chevrolet Bolt ile Jeju adasında 470 km menzile ulaştı. Gm yetkilileri durumdan çok memnunlar. Teorik menzilin tam 30 km üstünde bir yol kat edilmiş oldu.

 2. sanırım model 3 ü Türkler test ediyor eller kollar camdan dışarı sarkıyor 😀

 3. Tesla'nn bu başarısı asla tesadüf değildir. Tesla dünyanın önde gelen markalarından biridir. Bir tekim Alman premium markalarının hedefleri de Tesla'yı geçmeyi hedefliyorlar ama bu iş o kadar kolay değil bir tekim zor. Audi(VW), BMW, Mercedes gibi premium markaların Tesla'yı geçmesi için daha çok çalışması gerekiyor

 4. iyi yapmışım mı diyosun 😀 veya evet yüzüm gülüyor manasında

 5. YavuzhanKartal demiş ki:

  Mercedes'in ekranına emanet diyenler Tesla olunca sus pus oldu.Hepsini görüntüle…

  Vurdu gol olduuuuuu

 6. ama şimdi bir dakika bunda sadece o ekran var başka şey yok ki 😀 şimdi buna da laf etseler ne kaldı ?

 7. kullanıcı adım tesla ya, marka adına konustum temsilen:D

 8. Geçen bir arabanın içi için yorum yaparken tablet koyulmuş gibi diyordum, bunda dizüstü bilgisayar monte etmişler.
  Kaliteli, iyi olması güzel, şık olduğu anlamına gelmez. Bence ekranın konumlandırılması çirkin. Buna emanet ekran demek diğerlerine hakaret olur, dizüstü bilgisayarı oraya tutturmuşlar gibi. Amerikan polis araçları gibi.

 9. Bizim ülkemizde, o tesla'da ki tablet mi bilgisayar mı lcd ekran televziyon mu artık her ne haltsa onu çalarlar..

 10. CenkGs demiş ki:

  Bizim ülkemizde, o tesla'da ki tablet mi bilgisayar mı lcd ekran televziyon mu artık her ne haltsa onu çalarlar..Hepsini görüntüle…

  abi ben gece eve çıkartırım

 11. ibougur demiş ki:

  abi ben gece eve çıkartırımHepsini görüntüle…

  Şahinim varken teybi söküp eve çıkarırdım, biz Türk milleti yabancı değiliz bu davranışlara 😀

 12. Türkiye paketinde çıkartılabilir yaparlar

 13. Tam bizim milletin genlerine göre..

 14. 3D yazıcısı olan var mı o ekran için kılıf yapmaya başlayalım. Arkasında Otopark.com yazsın. 30 liradan verir sürümden kazanırız.

 15. Tesla'da yüzlerin gülmesi gayet normal. Tesla dünya çapında çok başarılı olan bir marka. Gelelim asıl konuya Tesla'nın ekranı Mercedes'in ekranından bence daha şık duruyor. Öyle ki Mercedes'lerdeki ekranlar emanet gibi duruyor. Tek zafı var oda ekran çok büyük onu birazcık daha küçültebilirlermiş. Küçüğü araca daha şık dururmuş

 16. YavuzhanKartal demiş ki:

  3D yazıcısı olan var mı o ekran için kılıf yapmaya başlayalım. Arkasında Otopark.com yazsın. 30 liradan verir sürümden kazanırız.Hepsini görüntüle…

  @emert20 kop gel 😀

 17. 15 inçlik dev ekran fazla abartılı duruyorken aracın iç tasarımı çok sade kalmış. Dış tasarım ve dizayn tatminkar. Menzil, en azından Türkiye için, henüz çok kısa. Ama gelecek bu araçlarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu