FeaturedHaberler

Galeriden Bugatti Chiron, sıfır, hatasız, 3 milyon Euro!İddialı olduğunuz kadar pahalısınız da

Bugatti, geçtiğimiz ay ilk sevkiyatını yaptı. Bilindiği üzere Chiron’un baz versiyonu için vergiler hariç 2,4 milyon Euro talep ediliyor.

Portföyünde hali hazırda McLaren, Ferrari, Lamborghini gibi markaların etkileyici modellerini bulunduran Stuttgart’daki Auto Seredin isimli galeri, Bugatti’nin yeni modeli Chiron için vergiler hariç 3,0 milyon Euro istiyor.

Otomobilin henüz üretilmediği düşünüldüğünde sipariş edecek milyoner, renk veya bir başka detayı beğenmediği taktirde konfigüre etme şansına sahip.

Otomobilin Bugatti cephesinden açıklanan fiyatının 2,4 milyon Euro olduğu düşünüldüğünde 3,0 milyon Euro ile aradaki dev fark kafada soru işaretleri bırakıyor. Pekala Bugatti’ye de telefon edip yalnızca 500 adet üretilecek otomobilden bir tane de sizin sipariş etmeniz mümkün.

Ancak her şeyin bir açıklaması var

Aradaki 600.000 Euro değerinde farkın temel nedenlerine gelirsek, ilk sırada otomobile daha hızlı ulaşabilmek olacak.

Bilindiği üzere Bugatti, Veyron’un yerini alacak Chiron için halihazırda 250 sipariş almıştı. Buna ek olarak 2017’de tahmini 70 sipariş daha geleceğini ön görüyor.

Bugatti’nin üretim kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda şimdi sipariş vermeniz halinde kontağı 2019’da çevirmeniz muhtemel.

Bunca parayı verip üzerine uzunca bir süre beklemek bir çeşit işkenceye dönüşebilir.

İşte bu noktada şöyle 600.000 Euro fazla vermeyi göze alırsanız Alman tedarikçi Auto Seredin size daha hızlı teslimatı garanti ediyor.

Ancak “hızlı” dendiğinde herkesin kafasında farklı bir resim canlanabilir. Tedarikçi “hızlı” derken 1-2 aydan bahsetmiyor, Chiron ancak 2018’in ikinci çeyreğinde garajınızda olabilecek.

Otomobil fiyatında can alıcı opsiyonlar

Aradaki farkın bir diğer nedeniyse opsiyonlar. Bir hiper otomobil için bile opsiyon listesi söz konusu oluyor.

Jantlar için 50.000 Euro, Fransız Yarış Mavisi süslemeler için 7.500 Euro ekstra ödemek gerekiyor. Siyah kaliperler için ise 2.500 euro ödemek yeterli.

Karbon fiber motor kapağı 15.000 Euro ve arka kanat altında süslemeler 5.000 Euro.

Aynı ton mavi süslemeler ön ızgaralara da uygulansın isterseniz 6.000 Euro.

Turkuvaz renk karbon fiber malzemenin kullanıldığı dikiz aynası kapaklarını tercih ederseniz ekstra 8.000 Euro ödemeniz gerekiyor.

İç mekanda ise özel deri ve karbon detayları tercih etmeniz halinde 50.000 Euro, daha heybetli superspor koltuklar 25.000 Euro ekstrayla emrinize amade.

Basit matematikle saydığımız opsiyonların toplamı 170.000 Euro civarında.

Bu opsiyonlardan vazgeçip bahsi geçen parayla Türkiye şartlarında renk renk 6 adet Highline donanım seviyesinde, otomatik şanzımanlı, 150 hp gücünde bir VW Golf alıp eşe dosta hediye edebilirsiniz.

Çok ince bir hareket olur!

Kaynak: Carscoops, Auto Seredin 

 

Timuçin Çolakel

Birbiriyle ilintisi olmasa da albenisi varsa ilgi duyduğum onlarca konuyu nerede kullanabilirim diye düşünürken kendimi burada buldum. Konu elbette otomobil ancak bir roman misali konunun etrafında dolaşmaya hazırım. Bambaşka konular üzerinden otomobil anlatmaya geldim, işin sanat kısmına dokunmaya. İçinde çarklar, dişliler de olacak ancak bu çarklara bir parça renk çalacağız beraber. Renkler de sönük olmayacak, kutup ışıkları mavisi gibi, amazon yeşili gibi şeyler. Zaten hepimiz aynı renk olursak cümbüşü zayıf kalır. Neyse, takılın peşimize...

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Chiron kaç milyon ton Veyron 2 ton vardı bu da 1.8 den aşağı değildir herhalde.

  2. Parayı harcamayı bilmeyenlerin yapacağı bir iş…Hem milyon dolar vereceksin hem de bilmem kaç sene bekleyeceksin.

    1. Serdar bey görende sizi Bugatti sahibi falan sanacak. 3 Milyon €'luk araç aldınız da sanki derdiniz bir kapı kolu oldu? Ne kadar saçma sapan, gereksiz boş bir konuşmuşsunuz

  3. İyi ki onu alabilecek kadar hiç param yokta içime dert olmuyor. Olsaydı binicem üstüne vurucam kırbacı moduna girerdim.

  4. 3 milyon ver 2 sene bekle Ayrıca kızmayın ama bu arabayı özellikle öncekini kalıp el sabunu na benzetiyorum ciddi ciddi hiç beğenmediğim arabalardan kendisi

  5. Baştan sona teknoloji harikası. Her defasında daha da ilerisi klasmanda sürekli 1. sırada. Fakat kaçırdığımız bir nokta var . 2.4 M Euro. Peki bu kadar gereksiz masraf neden. Dünyada savaş için harcanan para besin kaynakları için kullanılsa herkes bolluk ve bereket içinde yaşardı .Sadece savaş alanındaki masraf mi bu kadar gereksiz sanıyorsunuz .Gözü doymayan zenginlerin her defasında daha fazlasını isteyen aç güruhun istekleri doğrultusundaki bu koşuşturma neden. 1500B değil 2000 de olsa daha fazlasi istenecek hep . Oysa ki ihtiyacimiz olan tek şey sadelik ve huzur. Bir gün Dünya kaynakları tükendiğinde ne Chiron ne de Aventadorun bize faydasi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu