Haberler

Jaguar geçmişi hayata döndürüyor
Jaguar ilk jenerasyon E-Type’ları yeniden hayata döndürüyor.

Jaguar yarım kalan Lightweight E-Type projesini tamamladıktan sonra şimdi de restore edilmiş E-Type ile karşımızda. Klasiklerin fiyatını göz önünde bulundurursak yeniden üretilecek olan E-Type’lar oldukça makul bir fiyattan satılacak. Fakat bu zevki sadece sınırlı sayıda klasik hayranı tadabilecek.

Fabrikadan çıktığı gibi olacak.

Land Rover Series I ve XKSS’i hayata döndürme projelerine gösterilen ilgiden memnun kalan şirket şimdide Series I E-Type’ı sadece 10 adet ile kısıtlı olarak restore edecek. Tamamen restore edilecek olan E-Type’lar 360,000 dolardan satışa sunulacak.
Tüm cıvatalarına kadar sökülüp yeniden orijinal parçaları ile ilk günkü ihtişamlarına geri döndürülecek olan E-Type’lar yakında görücüye çıkmaya başlayacaklar. Restorasyonun ilk meyvesini Almanya’da Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Techno Classica Essen şovunda göreceğiz.

İlk E-Type Kaliforniya’dan.

1965’te Kaliforniya’da satışa sunulmuş olan gri coupe 1983’te sadece 78.000 mil kat ettikten sonra garaja kaldırılmış. Gövde, motor, şanzıman seri numaraları orijinal fabrika kayıtları ile uyuşurken restorasyon projesi için ideal bir aday.
Bir sonraki adımda gövde panellerine kadar yenilenecek olan E-Type coupe müşterinin zevkine göre orijinal parçalar kullanılarak iyileştirmeler de alabilecek.
Orijinalliğe daha az önem veren müşteriler için; Series II ve Lightweight E-Type parçaları ile yükseltme seçenekleri de sunuluyor İyileştirilebilecek parçaların arasında şanzıman, fren kaliperleri ve soğutma sistemi gibi mekanik parçalar bulunuyor.

Utku Ulaş Tekin

Dört yaşımdayken babamın aldığı benden bir kaç ay büyük olan 92 model Renault Spring ile başladı tüm bu macera. İnsanların kullandığı hareket eden nesnelerin keşfine başlıyordum. Yaşım ilerledikçe daha da artan bir heyecan oldu bu nesneler içimde. Sonradan bu nesnelerin aslında nesne olmadığını, sadece otomobil tutkunu olan insanlar tarafından görülebilen ruhları olduğunu keşfettim. Fakat sıkıntı bu ruhları görebilen diğer insanları bulmaktı. Arayışın son bulduğu durak ise Otopark.com oldu.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Jaguar adına ve tarihine saygı duyulması gereken bir marka. Land Rover da, Jaguar da Ford bünyesinde bir zamanlar “üvey evlat” muamelesi görüyorlardı ilginçtir Land Rover da, Jaguar da Tata’ya satıldıktan sonra çok iyi bir çıkış ve ivme kazandılar. Ford Jaguar’ı 1989 yılında, Land Rover’ı ise 2000’de satın almıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu