FeaturedHaberler

Makyajlı Peugeot 308’in detayları belli oldu
Makyajlı 308 kısa bir süre önce ortaya çıkmıştı, şimdi de Fransız üretici otomobilin tüm detaylarını paylaştı. Tazeleme operasyonunda Peugeot otomobilin dışından ziyade mekanik tarafına önem vermişe benziyor; görüldüğü üzere otomobilin tasarımında pek bir değişiklik yok.

Makyajlı 308 daha ekonomik ve daha güçlü

En önemli değişiklik, yeni geliştirilen 1.6 litre BlueHDi 130 S&S güç ünitesi. PSA grubunda ilk olarak makyajlı 308’de kullanılacak motorun AR-GE aşamasında 200’den fazla patent alınmış. Daha önceki BlueHDi 120 S&S’in yerine gelen güç ünitesi, isminden de anlaşılacağı üzere 10 HP fazla güç üretiyor. Peugeot’nun dediğine göre, yeni 1.6 dizelin performansı, 2.0 litrelik kardeşine yakın olacak ve yüzde altıya kadar daha az yakıt tüketecek.

Tercihini benzinliden yana kullanmak isteyen müşteriler içinse, 1.2 litrelik PureTech 130 S&S BVM6 ünite güncellenerek eskisinden yüzde dört daha cimri hale getirilmiş. Bunun yanında partikül filtresi, katalitik konvertör ve ısı rezistansı yüksek malzemeler sayesinde güncellenen motor artık çevreyi daha az kirletiyor.

308 GT

8-ileri şanzıman Aisin ile ortak geliştirildi

Diğer yandan daha sportif olan 308 GT’de ise 180 HP’lik dizel ünite gücünü, Aisin ve Peugeot işbirliğiyle geliştirilen yeni sekiz ileri otomatik şanzımanla tekerleklere aktaracak. Yeni şanzıman eski altı ileriye göre yüzde yedi daha ekonomik, ayrıca iki kilogram da daha hafif.

Büyük kardeşlerinin tüm destek sistemleri yeni 308’de

Fransız üreticinin yeni SUV’leri 3008 ve 5008’de sunulan tüm sürüş destek sistemleri makyajlı 308’de de sunulacak. Aktif frenleme sistemi, aktif şerit uyarı sistemi ve sürücü dikkat sistemleri bunlara dahil. Güncellenen model artık hız limiti tabelalarını tanıyabilecek ve adaptif hız sabitleme sistemi otomobili tamamen durdurabilecek.

GTI yeni renk kombinasyonuna kavuşuyor

Ürün gamının en ateşlisi 308 GTI ise 270 HP güce sahip ve 0’dan 100’e altı saniyede çıkabiliyor. 19-inç’lik jantlara sahip olan otomobilin Torsen kilitli diferansiyelden kırmızı fren kaliperlerine, Michelin Super Sport lastiklerden devasa fren disklerine (380 mm ön ve 268 mm arka) bir çok ekstrası bulunuyor. Makyajla birlikte GTI için yeni mavi/siyah kombinasyonuna sahip Coupe Franche renk seçeneği de tanıtıldı.

Kaynak: motor1.com

Can Tangüner

"If God had meant for us to walk, why did he give us feet that fit car pedals?" - Sir Stirling Moss

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Yeni kasasında gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu