FeaturedHaberler

SAAB altyapılı yeni NEVS 9-3 ve 9-3X ortaya çıktı!
İsveçli efsane otomobil markası SAAB, iflasının ardından 2012’de Çin kökenli NEVS şirketine satılmıştı. Yeniden üretim hayalleri lisans sorunu nedeniyle rafa kalkan marka, buna rağmen efsaneyi diriltmekte kararlı!

SAAB’ın ruhu, NEVS’in ellerinde yeniden hayat buluyor!

Küçük bir ön gösterim gerçekleştiren NEVS, elektrikli otomobil vizyonunu koruyarak 9-3 ve 9-3X modellerini revize edecek. General Motors’un Epsilon platformunu kullanmaya devam edecek olan otomobillerin ön ve arka bölümlerinde yapılan küçük değişiklikler göze çarpıyor. İnce LED farlar ve yeniden tasarlanan mavi detaylı ön tampon iki aracın karakteristik yapısını pek değiştirmemiş. Ayrıca daha önce Faraday Future FF 91’de gördüğümüz yan kameralar, yeni 9-3 ve 9-3X modellerinde de kullanılmış.

Her iki otomobil de yalnızca elektrikli motorlara sahip olacak ve 300 kilometre menzili bulunacak. Gelecekte farklı bir marka adı altında üretilecek olsa da NEVS, araçların SAAB’dan gelen genlerini koruduğu iddiasında. Yalnızca Çin pazarında 9-3 modelinin 150.000’den fazla ön sipariş toplaması ise bunun en güçlü ispatı.

Yeni 9-3 ve 9-3X’in üretimi, bu yılın sonlarında Tianjin fabrikasında başlayacak ve araçlar öncelikli olarak Çin pazarında satışa sunulacak. 2018 yılının başında Trollhättan fabrikasında bantların dönmesiyle beraber bu iki modeli yeniden Avrupa pazarında görebileceğiz.

 

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Muhtemel yerli araba da bunun aynısı olacak. çünkü Tübitak nevs firmasıyla iş birliği yürütüyordu 2015 ten beri.

  2. Volvo yu çin aldığında, sorun olmuyor ama nedense saab ı çinliler alınca direk çin malı…SAAB a yazık…:(

  3. Atilgan demiş ki:

    Volvo yu çin aldığında, sorun olmuyor ama nedense saab ı çinliler alınca direk çin malı…SAAB a yazık…:(Hepsini görüntüle…

    Bilgiyi çinliler aldığında yeni tasarım, güvenlik ekipmanları, yeni nesil şasiler ve büyük hedefler ile birlikte yükseltti hala da yükseltiyorlar bu sebeple arabalardan anlamayan insanlar hariç kimse Volvo'ya tepki göstermedi fakat Saab çinlilere satıldığında neredeyse yeni hiçbirşey göremedik birde üstüne kötüleşen dış tasarım görmek tuzu biberi oldu. Tepki gösteren insanlara sonuna kadar hak veriyorum umarım eski Saab ruhunu yaşayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu