FeaturedHaberler

Yeni BMW 3 Serisi iddialı geliyor!
2019‘da tanıtılması beklenen yeni BMW 3 Serisi (G20), hem bir çok yeni teknolojiye hem de daha cesur bir tasarıma sahip olacak. Auto Motor und Sport‘un yayınladığı görsellerin ışığında yeni otomobilin tasarımında sportifliğin ve çekiciliğin ön planda olacağı söylenebilir.

Yeni BMW 3 Serisi büyüyor

Tasarımın yanında otomobilin boyutlarının büyüyeceği de bekleniyor. Otomobilin uzunluğunun 6 santimetreye kadar uzayacağı ve bunun 2 santimetresinin aks aralığına yansıyacağı belirtiliyor. Boyutlardaki bu değişimin otomobilin iç mekanındaki yaşam alanını ve bagaj hacmini doğrudan etkileyeceği aşikar.

Daha kaliteli bir iç mekan

BMW CEO’su Harald Krüger, müşterilerin eleştirileri doğrultusunda iç mekanda malzeme kalitesini iyileştireceklerini söylüyor. Bunun yanında güncel 3 Serisine kıyasla yeni jenerasyonda çok daha gelişmiş bir bilgi & eğlence sistemi ile daha iyi ekranlar kullanılacak. Krüger, otomobilin kabininde fiziksel düğme sayısını azaltacaklarını söylüyor. Bu da G20’de daha geniş ekranların kullanılabileceği anlamına geliyor. Azalan düğmelerle birlikte yeni jenerasyonda 3 Serisi müşterilerine ilk defa “gesture control” özelliği sunulmaya başlanacak, ancak geleneksel iDrive butonu da varlığını sürdürecek.

Daha güçlü, daha verimli ve daha çevreci motorlar

Motor yelpazesi henüz tüm detaylarıyla açıklanmadı, ancak BMW yine üç, dört ve altı silindirli turboşarjlı benzinli üniteleri kullanmaya devam edecek. Yenilenecek motorlarda emisyonların yüzde 5 oranında düşeceği belirtiliyor. Güncel versiyondaki 330e plug-in hibrit‘in G20’de 265 HP güçle müşterilere sunulması bekleniyor. 330e’nin yanında bir de daha düşük güce sahip (230 HP) 325e modelinin gelmesi bekleniyor. Elektrikli modellerin menzilleri 40’tan 50 km‘ye çıkacak.

Dizel tarafındaysa yeni jenerasyon motorlar hem daha güçlü, hem de yüzde 5’e kadar daha ekonomik olacak. Dizel seçenekler, gücü 116 HP’den 136 HP‘ye çıkan 316d ile başlayacak. 318d’nin gücünün 150’den 163 HP‘ye, 325d’nin gücününse 224’ten 238 HP‘ye çıkacağı belirtilmiş. Ülkemizde en çok rağbet gören 320d‘nin gücüyse 190 HP’den 204 HP‘ye yükseliyor.

“Yarı-M”ler de olacak!

Yeni 3 Serisi ailesinde BMW, 340i ile M3 arasındaki boşluğu doldurmayı planlıyor. Bunu tıpkı 5 Serisi’nde yaptığı gibi, “yarı-M” modellerle yapacak: M340i ve M340d. Model isimlerinden de anlaşılacağı üzere biri benzinli biri dizel bu iki yeni otomobil, normal 3’lerden hem görsel olarak hem de performans olarak ayrılacak.

Kaynak: BMWBlog

Etiketler

Can Tangüner

"If God had meant for us to walk, why did he give us feet that fit car pedals?" - Sir Stirling Moss

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı