FeaturedHaberler

Infiniti, yeni Q60 ile “coupe ruhunu” geri getiriyorInfiniti, Türkiye’deki ürün yelpazesini yeni Q60 Sports Coupe ile genişletiyor. Japon üretici, Q60’ın sürücü odaklı teknolojileriyle, tasarımıyla ve performansıyla marka mirasını ve teknoloji liderliğini koruduğunu iddia ediyor.

Yeni Q60 iki motor seçeneğine sahip

Otomobil 2.0 ve 3.0 litrelik iki benzinli motor seçeneğine sahip. 3.0 litrelik ünite, markanın geçmişteki coupe’leri gibi V6 silindir konfigürasyonuna sahip. Motor çift turbo ile ürettiği 405 HP güç ve 475 Nm torku 7-ileri otomatik şanzımanla dört tekerleğe birden iletiyor. Son sürati 250 km/s olan otomobilin 0-100 km/s hızlanması da sadece 5 saniye sürüyor. 2.0 litrelik versiyonda ise 211 HP güç ve 350 Nm tork, yine 7-ileri otomatik şanzımanla arka tekerleklere iletiliyor. 7.3 saniyede 100 km/s hıza çıkabilen 2.0T, 235 km/s son hıza ulaşabiliyor.

Direkt Adaptif Direksiyon sistemi

Q60’ta ikinci nesliyle yer alan Direkt Adaptif Direksiyon sistemi (DAS), direksiyon miline ihtiyaç duymadan çalışıyor. Dünyanın ilk “dijital direksiyon sistemi” olan DAS, markanın iddiasına göre kapsamlı bir AR-GE ve 1 milyon kilometreden fazla testin sonucu olarak ortaya çıkmış.

DAS’ın en büyük özelliği, sürücüye direksiyona daha az fiziksel müdahalede bulunarak yönlendirme imkanı sağlaması. DAS 2.0, direksiyona yapılan girdileri saniyede 1.000’e varan sayıda komut ile tekerleklere aktarıyor. Bu da “Drive-by-Wire” sistemin konvansiyonel direksiyonlardan daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Sistem ayrıca farklı direksiyon karakterleri sunuyor. Otomobil standart olarak dört farklı sürüş moduna sahip ve her modda direksiyon karakteri de değişiyor.

İki ekranlı iç mekan

Otomobilin iç mekanında en dikkat çekici detay, Infiniti InSuite adı verilen iki farklı dokunmatik ekrana sahip olması. Üstte bulunan 8-inç genişliğindeki ekrandan navigasyon sistemi kontrol edilebilirken, alttaki 7-inçlik ekrandan ise multimedya sistemi ve klima ayarlarına erişiliyor. Multimedya sisteminde geri görüş kamerası, Bluetooth ve USB bağlantı seçenekleri, akıllı telefon entegrasyon sistemleri gibi özellikler standart olarak sunuluyor.

iF Design” tasarım ödüllü şık coupe, Türkiye’de satışa sunuldu. Otomobilin fiyatları ise, 2.0T için 97.183 Euro’dan, 3.0 litre V6 için ise 178.238 Euro’dan başlıyor.

Kaynak: Infiniti Türkiye

 

 

Can Tangüner

"If God had meant for us to walk, why did he give us feet that fit car pedals?" - Sir Stirling Moss

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Araba iyi hoş güzel lakin böyle bir arabada ben "hisli" bir direksiyon beklerim açıkçası ama artık hangi arabada his kaldı ki…..

 2. gtepro demiş ki:

  Araba iyi hoş güzel lakin böyle bir arabada ben "hisli" bir direksiyon beklerim açıkçası ama artık hangi arabada his kaldı ki…..Hepsini görüntüle…

  His mi o da ne? İlk arabanı alana kadar his kalmayacak gtep..

 3. DouglasAdams demiş ki:

  His mi o da ne? İlk arabanı alana kadar his kalmayacak gtep..Hepsini görüntüle…

  Ahh ahh üzülüyorum altan üzülüyorum :(:(.

 4. bu tür otomobilleri yollarda daha çok görmek istiyorum…. Hep aynı arabalardan beyaz clio symbollerden fluencelerden beyaz polo kırmızı clio görmekten bıktım…

 5. alfhonso demiş ki:

  bu tür otomobilleri yollarda daha çok görmek istiyorum…. Hep aynı arabalardan beyaz clio symbollerden fluencelerden beyaz polo kırmızı clio görmekten bıktım…Hepsini görüntüle…

  Ama sıkıntı şu bu araba yaklaşık 350k olacak :(. Fluence ise 60k :confused:.

 6. gtepro demiş ki:

  Ama sıkıntı şu bu araba yaklaşık 350k olacak :(. Fluence ise 60k :confused:.Hepsini görüntüle…

  istemek bedava diye demiştim ben aslında 🙁

 7. Otomobil genel olarak çok güzel fakat direksiyon çok hissiz duruyor. İnfiniti’den daha iyi bir direksiyon beklerdim. Genel olarak İnfiniti modellerinin çoğu böyle zaten. Bkz: Q30, Q50. Mesela Lexusların direksiyonları ele iyi oturuyor ve bu hissi fazlasıyla yaşatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu