FeaturedHaberler

2018 WRC takvimi açıklandı, Türkiye yarışı Marmaris’te!
Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) Türkiye’ye geri dönmesi konusundaki Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) yöneticilerinin kararlı çalışmaları sonuç verdi ve Türkiye yeniden şampiyonaya dahil edildi.

Dün (21 Eylül 2017) Paris’te toplanan FIA Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından açıklanan 2018 Dünya Ralli Şampiyonası takvimine göre, Polonya’nın yerine şampiyonaya dahil edilen Türkiye rallisi, 13 yarıştan oluşan takvimin 10. yarışı olarak 13-16 Eylül tarihlerinde Muğla ve çevresinde gerçekleştirilecek.

7 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de!

Aday olan diğer ülkeler Yeni Zelanda, Hırvatistan, Japonya, Şili, Kenya ve Güney Afrika’yı geride bırakarak takvime dahil olan ülkemiz, 2003-2010 yılları arasında Antalya ve İstanbul’da toplam 6 kez Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştı. 7 yıl sonra yeniden ülkemize dönmesiyle Türk otomobil sporlarına büyük bir ivme kazandıracak olan ralli, aynı zamanda 2018 yılında Türkiye’de düzenlenecek en büyük spor organizasyonu olacak.

Yazıcı: “Ülkemiz ve sporumuz adına çok mutluyuz.”

TOSFED Başkanı Serkan YAZICI konu ile ilgili; “Başta bize inanarak bu organizasyonu ülkemize yeniden getirmemizde destek olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüze ve tüm bakanlık çalışanlarına, Spor Toto Teşkilat Başkanımıza, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Muğla Valimize, Ula ve Marmaris Kaymakamlarımıza, Muğla Gençlik Spor İl Müdürümüze, Ula ve Marmaris Belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Çok önemli ülkeler arasından sıyrılıp 7 yıl aradan sonra yeniden Dünya Şampiyonası takvimine girmeyi başardık. İnşallah bu organizasyon, diğer büyük organizasyonların önünün açılmasında da ülkemize yardımcı olacaktır. Ülkemiz ve sporumuz adına çok mutluyuz.” açıklamasını yaptı.

Otomotiv üreticileri Türkiye’yi destekliyor

WRC Promotör Direktörü Oliver CIESLA da ülkemizde fabrikaları bulunan Ford, Hyundai ve Toyota’nın da takım olarak yer aldığı Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye’nin yeniden dönmesiyle ilgili olarak, “2018 sezonu takvim için gelenekselleşmiş yarışlarla birlikte yeni yarışların ilgi çekici bir karışımından oluşuyor. İsveç, Arjantin ve Finlandiya gibi yarışların arasına Türkiye yeniden ekleniyor. Türkiye, üretim ve satış anlamında oldukça önemli bir otomotiv pazarı. 2016 yılında milyona ulaşan otomobil satışı ve spora olan ilgideki yükselişin bir araya gelmesiyle Türkiye takvime geri dönüyor. Biz, Dünya Ralli Şampiyonası’nda otomobil üreticilerine seri üretim bazlı modellerini yarıştırıp tanıtabilecekleri bir rekabet ortamı sunuyoruz. Ne mutlu ki, Türkiye’nin takvime yeniden dahil olması şampiyonaya dahil üreticiler tarafından da destekleniyor ve memnuniyetle karşılanıyor.” dedi.

Ülke tanıtımına büyük destek sağlayacak

Ülke tanıtımı ve imajına büyük katkı sağlayacak organizasyon, 228 ülkede 132 ayrı televizyon kanalında yer alacak. Ayrıca yapıldığı bölgeye de büyük ekonomik katkı sağlayacak. 2016 sezonunda WRC TV ve Red Bull TV ile tüm dünyada yayınlanan programların global izleyici kitlesi 700 milyondan fazla ve programlar, tüm dünya genelinde 12.000 saatten fazla yayınlandı.

WRC organizatörleri etaplara hayran kaldı!

Ağustos ayı içerisinde ülkemizi ziyaret ederek Muğla ve ilçelerinde detaylı araştırmalar ve incelemelerde bulunan WRC yetkilileri, özellikle etapları çok uygun ve rekabetçi bulduklarını belirttiler. Dünya Ralli Şampiyonası tarihinde ilk kez yapılacak olan servis alanından geçen özel etaplar WRC organizatörlerini de heyecanlandırdı.

Provası 20-22 Ekim’de Marmaris’te!

Bu yıl WRC’nin bir provası niteliğinde düzenlenecek olan Marmaris Rallisi 20-22 Ekim tarihlerinde düzenlenecek ve Avrupa Ralli Kupası kapsamında gerçekleştirilecek. Bu yarışa Dünya şampiyonasında yarışan fabrika takımları mühendis ve görevlilerini göndererek 2018 için gerekli bilgileri toplayacak ve hazırlıklara şimdiden başlayacaklar.

2018 WRC takvimi şu şekilde;

Raund Ralli Tarih
1 Monte-Carlo 25 – 28 Ocak
2 İsveç 15 – 18 Şubat
3 Meksika 8 – 11 Mart
4 Fransa 05 – 08 Nisan
5 Arjantin 26 – 29 Nisan
6 Portekiz 17 – 20 Mayıs
7 İtalya 07 – 10 Haziran
8 Finlandiya 26 – 29 Temmuz
9 Almanya 16 – 19 Ağustos
10 Türkiye 13 – 16 Eylül
11 Büyük Britanya 04 – 07 Ekim
12 İspanya 25 – 28 Ekim
13 Avusturalya 15 – 18 Kasım

Kaynak: TOSFED

sinan

1986 doğumluyum, makine mühendisiyim. Körfez olsun İstanbul Park olsun her fırsatta pist günlerine katılmaya çalışıyorum. Bir nevi 'track junky'im :) 2010-2013 Türkiye Ralli Şampiyonası'nda sınıf 3 klasmanında co-pilotluk yaptım. Prokart şampiyonasında yarıştım. Motoru olan her şeye ilgi duyuyorum. Ayrıca gerçek bir Alfa Romeo ve OTOPARK tutkunuyum!

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Takvimi FIA yayınladı, U dönüşü olmaz bu sefer.

    Oğlanı kucağa alıp, seneye etaplardan en az birini izlemeye gitmek gerek. Hayırlısı artık.

  2. Oh be! Sonunda büyük hayranı oldugum bir yarış organizasyonunun Türkiye'mde gerçekleşecek olması beni çok mutlu etti. Umarım diğer motorspor organizasyonlarında da Türkiye'mi hem etaplarıyla hemde temsilcileriyle görürüz.

  3. TOSFED hakemi olduğum için daha da heyecanlandım, gelsin o tarihler de göreve gitsem 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu