FeaturedHaberler

Fiat Punto, Euro NCAP testinden sıfır çekti!
Fiat‘ın B-Hatchback segmentindeki emektar temsilcisi Punto, uzun yıllar sonra yeniden Euro NCAP testine katıldı. 12 yıldır büyük bir değişim görmeyen otomobil, güvenilir çarpışma testinden sıfır yıldız aldı!

Yanlışlık yok: Fiat Punto, Euro NCAP’ten yıldız alamadı!

2005 yılında Grande Punto adıyla piyasaya sürülen Fiat Punto, 12 yıldan bu yana ufak makyaj operasyonları dışında ciddi yenilik geçirmedi. Araç son olarak tanıtıldığı yıl Euro NCAP testlerine katılmış ve yolcu güvenliğinden 5 yıldız almıştı. Görünüşe göre aradan geçen yıllar ve kuruluşun yenilenen test kriterleri, Punto’nun test tarihindeki ilk sıfır yıldızlı otomobil olmasına sebep olmuş.

2017 model Fiat Punto; yetişkin güvenliğinde %51, çocuk güvenliğinden %43 ve yaya güvenliğinden %52 puan alabilmiş. Yetişkin güvenliğinde arka yolcu göğüs kafesi ve ön koltuk kafa desteği yetersiz olarak nitelendirilen araç, güvenlik yardımcıları eksik olduğu için o kategoriden puan alamamış.

Ford Fiesta, Hyundai i20, Opel Corsa, Renault Clio, Seat Ibiza ve Volkswagen Polo gibi modeller B segmentini domine ediyor. 12 yıldır aynı platformda yürüyen Fiat Punto ise Güney Amerika pazarı dışında önemli bir satış hacmine sahip değil. Aracın bu kadar uzun zamandır yenilenmemesinin sebebi de bu olabilir.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Yanlışlık var… O haberi başka kaynakta giren, siteye tıklansın diye kastırmış resmen. Elektronik güvenlik sistemleri mi ne bişey yok diye adamlar o kategoriyi boş bırakmışlar. Yani sıfır falan çekmemiş.

    Aletin güvenlik puanları belli. Sıfır değil 🙂

    1. Euro ncap sitesinde mecvut 0 çekmiş işte tam güvenlik donanımlı bir modeli yer almıyor hallice vasat bir araç

  2. Fiat yine beni şaşırtmadı. Fiat acaba ne zaman Punto’nun yerine yeni bir model çıkartacak acaba. Fiat Punto’nun devri biteli çok oldu bunu hala Fiat mühendisleri anlamıyor mu? Fiat hangi devirde yaşıyordu acaba

  3. Fiat Punto çağının çok gerisinde kaldı. Punto’nun Punto olduğu dönemler bitti Punto’nun bugün piyasada sadece adı kaldı. Güncel Punto 2012’den beri aynı kasayı kullanıyor güncel Punto bugüne kadar sadece 2 defa makyajlandı. Makyaj operasyonlarını saymazsak Punto neredeyse 10 yıldır aynı kasayla piyasada yer alıyor. Oysa rakipleri makyajlandı, yenilendi, donanımı zenginleşti, kalitesi arttırıldı Punto ise hala olduğu yerde saymaya devam ediyor malesef Fiat’ın Punto’yu getirdiği durum içler acısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu