FeaturedHaberler

Porsche: Dizelden tamamen vazgeçmek mantıklı değil!

Tamamen elektrikli otomobillerin pazar payı giderek artarken, Porsche da yakın zamanda Mission E ile bu maceraya atılmaya hazırlanıyor. Alman markaya göre dizel motorlardan tamamen vazgeçmek, en azından şuan için pek mantıklı gözükmüyor.

Porsche, dizel motorları tamamen öldürmekten yana değil

CEO Oliver Blume, markanın internet dergisinde elektrikli araçların geleceği ile ilgili bir röportaj verdi. Blume dizel motorları rafa kaldırma düşüncesinin olup olmadığı sorusuna, “Araçlarımızda bulunan dizel üniteleri kendimiz üretmiyoruz. Bundan dolayı dizelden yarın vazgeçmemiz gibi bir durum söz konusu değil.” şeklinde net bir cevap verdi. Güney Avrupa pazarında satılan otomobillerin %80’inin dizel olmasını hatırlatan Blume, istatistiksel verilerin de bu yönde aceleci karardan yana olmadığını belirtti.

Oliver Blume, bu tabloya rağmen elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorların varlığına son vereceğini düşünüyor. Hatta 2030 yılında içten yanmalı motora sahip son Porsche’nin üretim bandından çıkacağını tahmin ediyor. “Elektrikli otomobillerin menzil ve şarj süresi tarafında yapılması gereken çok şey var.” diyen Blume, batarya maliyetlerinin ekonomik düzeylere çekilmesinin araç fiyatlarını da etkileyeceğine vurgu yapıyor.

Etiketler

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Zaten petrolheadler olarak bir Porsche alıp kenara koymamız lazım. Lakin şunu da unutmayalım ki bu elektrikli otomobiller S class dan bile daha rahat çok farklı bir hissiyati var. Rolls Royce dahi binseniz araba sizin sırtınızda gidiyor hissi var benzin motorlarından dolayi lakin elektrikli model 3 bile o konuda daha iyi hissediyor araba akıp gidiyor çok pürüzsüz ve rahat gidiyor farklı bir tecrübe. Bir nevi S class en iyi tuşlu telefon lakin model S X 3 dokunmatik telefon gibi his farklı ve güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı