FeaturedHaberler

KIA Sportage’a elektrik desteği geliyor!
Kia, yeni projelerine elektrik desteğine sahip dizel motor kullanacak olan Sportage Ecodynamics+ modeliyle başlıyor.

Güney Koreli otomobil üreticisi, 5 koltuklu SUV’u Sportage’ı elektriklendirmeye hazırlanıyor. Şirketin 48V mimarisini kullanacak model, gelecekte diğer modellerinde de görülecek 48V’lik lityum iyon bataryalar taşıyacak. Kia, başlangıçta 13 bg güç üretecek bu bataryaların frenleme sırasında oluşan enerjiden şarj edileceğini söyledi. İlk etapta dizel motor seçenekleri elektriklendirilecek otomobilin motor hacimlerinde ise herhangi bir değişim yapılmayacağı bilgiler arasında.

Detaylar henüz tam olarak belli olmasa da Ecodynamics+ ünitesinin 12V’lik bir batarya ile de uyumlu olması bekleniyor. Öncelikli olarak dizel ünitelerde sonrasında ise benzinli motorlarda kullanılacak olan bu sistem, 2025’e kadar Güney Koreli firmanın ürün gamına 16 yeni motor ünitesi ekleyecek.


İlgili diğer haberler için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Şunlar 1.6 dizel olsa da alsak. Plug in hybrid olsun şu küçücük Bataryalar ile boşa uğraşıyor şu dogulular koy 20kw hiç yoktan şehir içinde 50km menzili olsun elektrikli kullanalım zor değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu