FeaturedHaberler

Trump’tan AB otomobillerine yüzde 20 vergi tehdidi
ABD Başkanı Trump, AB’nin ülkesine yönelik tarifeleri ve ticaret bariyerlerini kaldırmaması durumunda Avrupa’dan ithal edilen otomobillere yüzde 20 ek gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği’nin (AB) ülkesine yönelik tarifeleri ve ticaret bariyerlerini kaldırmaması durumunda Avrupa’dan ithal edilen otomobillere yüzde 20 ek gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, AB’yi Avrupa’dan ithal edilen tüm araçlara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulamakla tehdit etti.

‘BURADA ÜRETSİN’

Paylaşımında, ABD’nin ticaret konusunda geri adım atmayacağına işaret eden Trump, “AB tarafından ABD’ye, büyük şirketlerine ve çalışanlarına uzun zamandır uygulanan tarifeler ve ticaret bariyerleri, yakında parçalanıp kaldırılmazsa ABD’ye gelen tüm arabalarına yüzde 20 gümrük vergisi getireceğiz. Burada üretsinler.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu paylaşımı, AB’nin aralarında mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce Amerikan menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya başlamasının ardından geldi.

AB, bugün yürürlüğe giren söz konusu tarifeleri, Washington yönetiminin çelik ve alüminyuma getirdiği gümrük vergilerine cevaben hayata geçirdi.

 

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Bizde de taksilere ötv indirimi getiriliyor ama Türkiye'ye 5 kuruş yatırım yapmaktan imtina eden markaların ithal otomobilleri cayır cuyur satın alınıyor. Sen devletsen Türkiye'de yatırım yapan, istihdam sağlayan markaların araçlarına ötv indirimi getiriyorum diyeceksin ki teşvik olsun. Hatta vatandaşın aldığı otomobillerde bile ' ülkemize yatırım yapan markalarda % şu kadar ötv indirimi yapacağım ' demen gerekiyor ki hem vatandaş daha uygun fiyata otomobil sahibi olsun, hem ülke ekonomisi kalkınsın, hem vatandaşa iş imkanı olsun, hem de devletin kasası dolsun.

 2. Diğer ürünlerin ticareti konusunda iki devlet ek vergi yükümlülükleri getirebilir eyvallah. Ama Amerikan otomobillerine niye ek vergi getiriyorlar anlam veremiyorum. Zaten Amerikan markası Ford'un Türkiye'de büyük yatırımları bulunuyor. Avrupa'ya satılan ticari araçların üretim merkezi Türkiye konumunda şuan. Geçen yıl 3.8 milyar dolar ihracat geliri elde etmişiz. Önümüzde ki yıllarda Ford, 1.6 milyar dolarlık daha üretim tesisi yatırımı yapmayı planlıyor Türkiye'ye. 50 küsür milyon dolar yatırım yaparak Gölcük'te ki üretim fabrikasında geliştirme yapmışlar. Sen şimdi niye bu otomobillere de ek vergi getiriyorsun mantığım almıyor vallahi.

 3. İstanbullu demiş ki:

  Aha Tesla Ne olcak..Hepsini görüntüle…

  Bu soruyu Erdoğan'a da sorabilir misin? 😀

 4. Cenk demiş ki:

  Bizde de taksilere ötv indirimi getiriliyor ama Türkiye'ye 5 kuruş yatırım yapmaktan imtina eden markaların ithal otomobilleri cayır cuyur satın alınıyor. Sen devletsen Türkiye'de yatırım yapan, istihdam sağlayan markaların araçlarına ötv indirimi getiriyorum diyeceksin ki teşvik olsun. Hatta vatandaşın aldığı otomobillerde bile ' ülkemize yatırım yapan markalarda % şu kadar ötv indirimi yapacağım ' demen gerekiyor ki hem vatandaş daha uygun fiyata otomobil sahibi olsun, hem ülke ekonomisi kalkınsın, hem vatandaşa iş imkanı olsun, hem de devletin kasası dolsun.Hepsini görüntüle…

  Bunun önündeki en büyük engel VAG. Ülkede çok fazla satışı var ama yatırımı yok. Almanya ile olan ticaret hacmimizin çok yüksek oluşu -hem ithalat hem ihracat anlamında- bu durumu engelliyor. Bizim alacağımız tedbir kararı çok daha sert bir şekilde bize geri dönecektir. O yüzden ara sıra fabrika yapın diye bağırırız ancak. İndirimde de aynısı geçerli olacağından yerli bir marka olmadığı sürece böyle bir hakkı kullanmamız yarardan ziyade zarar getirecektir.
  Yapılabilecek en iyi şey halk kanadından gelecektir. Oda zor.

 5. Siyasi ve ekonomik olarak uluslararasi alanda bu yaptirimi saglayacak gucun yoksa ki olmayabilir, vatandasi harcamalari konusunda yonlendirmeleri gerek o zaman. Devlet olarak karsi ulkeye yaptirim uygulayamiyorsan vatandasa kolaylik uygula. Yatirim yapan markalarin araclarinda otv % su kadar indirimli de bak bakalim bu pahalilikta kac tane vag araci kaliyor. Benim markam yabanci bir ulkede hic yatirim yapmadan bu kadar cok satiyor olsa ben de aklimin ucundan gecirmem orada tesislesmeyi.

 6. İndirimde olmuyor ki aynı sebepten. Almanya yine sana karşı ekstra vergi ile kaybettiğini alır. Sadece BMW gibi bir marka olsa çok kolay uygulanabilir. Ama satışları absürt derece yüksek olan bi markada bunları yapmak yemiyor. Zaten Almanya'ya durduk yere vergi koyabilecek bir gücümüzde yok. Sadece Amerika'ya uygulandığı gibi misilleme durumu oluşabilir. Ki devlet çıkıp markayıda kötüleyemez alınmasın diye.
  Devlet cep telefonlarına taksit yasağı getirmişti aşırı derecedeki satın alımın önüne geçemeyince bunca vergilere rağmen. 1 ay tuttu 2 ay tuttu. Sonra kılıfı o paraya sattık onu taksitlendirdik dediler alışveriş kredileri dediler yine bir yolunu bulup millet kendi kendini yolmaya başladı. Ondan sonrasıda hak zaten. Halkın %90'a yakını gerçekten çok bilinçsiz şekilde yaşıyor. O yüzden çok takmamak lazım.

 7. trkskbn demiş ki:

  İndirimde olmuyor ki aynı sebepten. Almanya yine sana karşı ekstra vergi ile kaybettiğini alır. Sadece BMW gibi bir marka olsa çok kolay uygulanabilir. Ama satışları absürt derece yüksek olan bi markada bunları yapmak yemiyor. Zaten Almanya'ya durduk yere vergi koyabilecek bir gücümüzde yok. Sadece Amerika'ya uygulandığı gibi misilleme durumu oluşabilir. Ki devlet çıkıp markayıda kötüleyemez alınmasın diye.
  Devlet cep telefonlarına taksit yasağı getirmişti aşırı derecedeki satın alımın önüne geçemeyince bunca vergilere rağmen. 1 ay tuttu 2 ay tuttu. Sonra kılıfı o paraya sattık onu taksitlendirdik dediler alışveriş kredileri dediler yine bir yolunu bulup millet kendi kendini yolmaya başladı. Ondan sonrasıda hak zaten. Halkın %90'a yakını gerçekten çok bilinçsiz şekilde yaşıyor. O yüzden çok takmamak lazım.Hepsini görüntüle…

  Bana kalırsa en büyük sebeplerinden biri Almaya – Türkiye arasında gerçekleşen 14,5 milyar euro'luk ihracat gelirimiz. Vag grubu otomobillerine getirilecek ek ithalat vergileri, farklı alanlarda kazandığımız ihracat gelirleriyle ilgili anlaşmaları bozup gelirleri düşürebilir çekincesi olsa gerek. O sebeple niye fabrika kurmuyorsunuz diye en fazla sitem edebiliyorlar. Türkiye gibi coğrafi konumu üst düzey olan, neredeyse dünyanın kalbinde yer alan, Avrupa, Kafkasya, Balkanlar, Rusya, Uzak Doğu gibi bölgelerin hepsine yakın olabilen ve hava – kara – deniz yolu dahil tüm ulaşım imkanlarına açık olan bir pazara yatırım yaptıramıyorsan oturup bir düşünmek gerek. Ama dediğin gibi önce bizim halkımızın bilinçlenmesi gerekiyor. Umarım gerçekleşir ama zor gözüküyor.

 8. yav biri şuna haddini bildirsin amerikan ürünlerine verginin alasını koyunda görelim bu çöpçatanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu