Elektrikli ve hibrit araç teknolojisinde vergi düzenlemesi

2

Enerji tasarrufu sağlamak için geliştirilen ve elektrikli/hibrit araç teknolojisinde de kullanılan invertör ithalatında, motorlu kara taşıtlarının üretiminde kullanılması kaydıyla gümrük vergisi yüzde 0,8 olarak uygulanacak.

Enerji tasarrufu sağlamak için geliştirilen invertör ithalatında, motorlu kara taşıtlarının üretiminde(Hibrit) kullanılması kaydıyla gümrük vergisi yüzde 0,8 olarak belirlendi.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

BAKANLIKTAN KONUYA İLİŞKİN YAZILI AÇIKLAMA

Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada önemli demeçler verildi. Türkiye’nin ihracatında lokomotif görevi gören otomotiv sektörünün değişen teknolojinin etkileriyle elektrikli/hibrit araç alanlarında da gelişim gösterdiği belirtildi.

Türkiye’de motorlu kara taşıtları tarafından salınan karbon emisyonunun azaltıcı etkisini göz önünde bulundurulduğunda ülkenin araç piyasasının ekonomiye olumlu etkileri olacağının değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, bu kapsamda invertör ürününün, motorlu kara taşıtlarının imalinde kullanılmak kaydıyla gümrük vergisinin yüzde 0,8 olarak uygulanmasına karar verildiği kaydedildi.

.

2 YORUMLAR

    • Birileri değil Toyota için alınan bir karar. Adamlar zaten %90 i ihraç edilen bir araç olan CHR hybrid ve Corolla hybrid( henüz satışta degil) için bu ürünü zaten getiriyor. Böylece araç fiyati ucuzlayacak.dolayısıyla yurt dışı satış İda daha cazip hale gelecek. Olaylara artık hep kendi açınızdan bakıp art niyet aramayın. Zaten bu gibi düşünen insanlar yüzünden memleket te birileri birşey yapmaya kalksa hemen birileri engellemeye kalkıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz